Dezelfde leveringsvoorwaarden Tot slot ring van de eigen topografie aan de rand van het beheerge- bied ook aanliggende topografie in het bestand aanwezig is. Op zich is dat een geldige reden, en wanneer daar goede af spraken met de buren over zijn gemaakt, hoeft dat niet tot problemen te leiden. Zo zouden mutaties in een gedefi nieerde strook moeten worden uitgewisseld en mag bij dis tributie geen informatie van buiten het eigen beheergebied worden geleverd. Aan gebruikers van GBKN-informatie is het moeilijk uit te leggen dat verschil kan voorkomen in de zelfde topografie die ze bij één bestelling van twee produ centen hebben ontvangen. Structuur en inhoud Verschillen in deze aspecten zullen vooral de professionele gebruiker opvallen. Wanneer deze een bestand wil opwer ken naar een vlakken- of zelfs objectgericht bestand, komen tekortkomingen in de structuur snel aan het licht. Ook zal men verschillen in inhoud gaan constateren, zij het dat dit minder snel tot problemen zal leiden. Wanneer de inhoud van verschillende bestanden zou voldoen aan de LSV refe rentie-inhoud [2][4]zouden objecten en elementen uit het terreinmodel vastgoed zijn omgeven door gesloten polygo nen. Dat biedt gebruikers een goede basis voor opwaarde ring van het bestand naar vlakken en objecten. Behalve ge sloten polygonen bevat een bestand dat voldoet aan de LSV referentie-inhoud meer informatie ter aanvulling en ver duidelijking van het kaartbeeld. Het verschil in inhoud tus sen de norm- en de nuts-GBKN zal de komende jaren gaan Fig. 4. verdwijnen door de opwaardering die in Noord-Brabant en GBI<N-verkoopprijzen Limburg is gestart. in euro per hectare voor incidentele Kwaliteit leveringen in 2003. De professionele gebruiker zal ook verschil in kwaliteit op merken bij confrontatie van het GBKN-bestand met de ter reinsituatie. Dit betreft de kwaliteitsfactoren actualiteit, volledigheid (juistheid) en precisie [3]. Verschillen in actuali teit kunnen optreden in gebieden waar regelmatig mutaties voorkomen en het beheer van de GBKN bij meerdere organi saties berust, die verschillende frequenties hanteren voor in winning en verwerking van mutaties. Deze situatie kan ook leiden tot verschil in de volledigheid van bestanden wan neer interpretatieverschillen bestaan bij inwinning van mu taties, bijvoorbeeld door toepassing van verschillende bij- houdingsbestekken. Voor wat betreft de precisie geldt dat de norm-GBKN een zogenaamde kartografïsche precisie bezit. Dat betekent een puntprecisie in bebouwd gebied van ten minste 0,20 m en in landelijk gebied van tenminste 0,40 m, resulterend in een relatieve puntprecisie van respectievelijk 0,28 en 0,56 m of hoger. De puntprecisie van de nuts-GBKN, die terrestrisch is ingewonnen, bedraagt 0,06 m (relatief: 0,08 m) wanneer alle inwinnings- en verwerkingsprocessen zijn uitgevoerd volgens de regels van de HTW1996. Deze ver schillen in precisie zal men misschien alleen constateren bij zeer specifieke uitzetwerkzaamheden, waar nauwkeurighe den van (veel) hoger dan 0,1 m zijn vereist. Nog geen uniforme prijzen Een facet dat vrijwel elke gebruiker min of meer kritisch zal beoordelen, is de prijs en misschien wel met extra aandacht in deze, economisch gezien, wat lastiger tijden. Via het lo ket beschikt men nu over de mogelijkheid om relatief een voudig een tarief voor een bestelling te berekenen. De kaart van fïg. 4 toont aan dat sommige verschillen relatief gering zijn, maar met name in Zuid- Holland treden grotere prijsverschil len op. Het zal moeite kosten om aan gebruikers uit te leggen waarom met name deze grotere verschillen bestaan. De intensiteit van de zwarting geeft de hoogte van het tarief per hectare aan. Sommige grote Topografie Produce rende Gemeenten hanteren een staf- feltarief, waardoor de hectareprijs daalt naarmate men meer afneemt. -V- a i y:. \C' vjt Op het gebied van de leveringsvoor waarden heeft het loket al voor unifor mering gezorgd. Met producenten en beheerders is afgesproken dat bij be stelling via het loket maar één versie van gebruiksvoorwaarden kan gelden, namelijk die welke op het loket staat vermeld en waarmee de klant akkoord moet gaan voordat een bestelling kan worden afgerond. Deze leveringsvoor waarden zijn gebaseerd op de al langer op de website van het LSV gepubliceer de 'Gebruikslicentie Eenmalig'. Het nieuwe bestelloket is een eerste be langrijke stap in de ontwikkeling van verkoop en distributie van de GBKN. Het LSV is van mening dat het loket als katalysator kan fungeren om meer uniformering in zaken als afstemming langs beheergrenzen, structuur, in houd en zelfs tariefstelling teweeg te brengen. Deze stappen zullen noodza- ISMoIJCO (X) GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 30