JÊÊÊggf All over the world 'jp'. omdat instituten zoals de Wereldbank of de Europese Unie (EU) bereid zijn daarbij financiële ondersteuning te verlenen. En die instituten zijn van mening dat voor verbetering van eco nomische omstandigheden een goed werkend kadastersysteem onmisbaar is, onder andere met het oog op de rechtszekerheid, hypotheekvestiging, landmarktbevordering, economische ontwikkeling en nationale en interna tionale investeringen. Als een land lid wil worden van de EU, is de opzet van een goed werkend kadaster zelfs een absolute voorwaarde. Zodra in een land die stap wordt gezet, wordt dit be kendgemaakt door de Wereldbank of de EU, nadat het project eerst duide lijk is gedefinieerd, onder andere via internet. Geïnteresseerde bedrijven kunnen zich dan aanmelden door mid del van een 'Letter of Interest'. Dat is overigens een vrij uitgebreide 'letter' waarin moet worden aangegeven hoe je dat werk denkt aan te pakken, welke ervaring je daarin hebt en met name in de bedoelde regio, en met welke partners je dat wilt gaan uitvoeren. Je hoort dan vaak maandenlang hele maal niets, tot er plotseling bericht komt (hopelijk) datje op de 'shortlist' bent geplaatst, samen met nog enkele andere bedrijven. Je wordt dan uitge nodigd een offerte in te dienen". Dat wordt een nog veel lijviger boek werk. Kwitowski laat een exemplaar zien van ruim tweehonderd bladzij den. Behalve de technische aanpak van het project, de doelstellingen, de te ge bruiken methoden, middelen en syste men moetje daarin ook veel over je ei gen bedrijf aantonen met verklarin gen van de Kamer van Koophandel, financiële verklaringen over de gezondheid van het bedijf, cv's van de medewerkers die het werk gaan doen, hun ervaring en opleidingsniveau, en ook dezelfde gegevens van eventuele partners waarmee je wilt gaan samenwerken. Nu is er ineens haast, want er wordt een sluitingsdatum vastgesteld voor het indienen van de offerte en dat is meestal een week of drie. Even een nieuwe reis boeken naar Oost-Europa in het eigen reisbureau van DHV. "Dat betekent dat je in die tijd wel wat werk hebt te doen: de streek verkennen, problemen analyseren, praten met lo kale partners, met klanten en gebruikers van de systemen. Dat is een periode van dag en nacht werken, en daar gaat dus ook veel geld in zitten, soms meer dan 30.000 euro. Als je het werlc krijgt is dat niet erg, maar als je wordt afgewe zen is dat puur verlies. Helaas komt dat weieens voor en het is dan frustrerend als de reden van de afwijzing niet duide lijk is. Na het indienen van de offerte word je uitgenodigd om te komen praten. Het gaat dan ook altijd over de prijs en ook daar moetje mee leren omgaan". Een bedrijf dat wordt afgewezen omdat de betrouwbaar heid wordt betwijfeld, kan zelfs op de zwarte lijst van de Wereldbank worden geplaatst. Dan mag je een volgende keer helemaal niet meer meedoen. Je moet dus wel altijd netjes blijven. Er volgt nu een spannende tijd van afwach ten, soms ook weer maanden. Als dan het bericht komt dat het project je is gegund, is het feest. Maar er is ook direct werk aan de winkel, want de termijn waarbinnen het klaar moet zijn, wordt ook vastgesteld. Meestal is dat een jaar. Andrej Kwitowski benadrukt dat DHV adviseur is en geen uit voerder. Het gaat erom aan te geven hoe een project moet worden aangepakt en opgezet, en welke methoden en syste men er het meest geschikt voor zijn. Dat betekent kennis van beschikbare middelen en systemen, en kennis van de behoef te van de beoogde dienst (of ministerie) en die van de klanten van die dienst. Daarbij komt dat de technische mogelijkhe den op dat gebied sterk aan verandering onderhevig zijn. De markt van vooral geautomatiseerde systemen evolueert heel Beeld uit Oekraïne (St. Michelskerk in Kiev). GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 33