Stroomlijnen in Polen Momenteel zijn de gegevens van Polen verspreid over vierhonderd districten en gemeenten; daarbij worden dertig verschillende IT-systemen toegepast. Dat werkt dus niet zo lekker en leent zich slecht voor standaardisatie. DHV is daarom nu, samen met het Nederlandse Kadaster, begonnen met de opzet van een plan voor een centrale Poolse kada strale database, eerst een pilotproject in Warschau en de daarbijbehorende pro vincie Mazowiecki. De inwinningsme- thodiek, het verwerken van de gege vens, het muteren van bestanden, de wijze van raadplegen en afgeven van ge gevens moeten worden aangepast. Het streven is daarbij om te komen tot één centraal loket (one-stop-shopping), want ook Polen hebben er een hekel aan om in de rij te staan. Dat betekent onder an dere: ontwikkeling van nieuwe soft- wareapplicaties voor inwinning en ver werking van de data, alsmede de aan schaf van snellere en grotere servers, maar ook de (re)organisatie van de pro vinciale (en later) de landelijke Dienst Geodesie en Kartografïe van Polen. De activiteiten van het consortium Ka- daster/DHV kregen veel aandacht in Polen. Dat kon ook haast niet anders, want er werd veel aan de weg getim merd. Er werd gesproken met besturen DHV heeft al heel wat projecten mogen uitvoeren en kan daardoor op steeds meer ervaring bogen. Er zijn projecten uitgevoerd in Libanon, El Salvador, Slowakije, Armenië, Li touwen, Ethiopië, Brazilië, Bolivia, Oekraïne, Oezbekistan, Indonesië, Hongarije en in Polen. Vooral die in Polen zijn Kwitowski op het lijf geschreven. Omdat hij er is geboren, kent hij het land en de taal. Gebruikers bijeenkomst Polen. snel en is de laat ste tien jaar enorm veranderd. Dat zal ook de ko mende jaren door blijven gaan. Daar moetje in de advi sering rekening mee houden. Ook de situatie waarin het betrokken land verkeert en wat er beschik baar is aan analo ge of digitale in formatie, speelt een rol. Griekenland bijvoorbeeld kent nog helemaal geen kadaster, terwijl daar wel elk jaar behoorlijk wat Europese landbouwsubsidie heen gaat. Die subsidie is dan gebaseerd op de oppervlakte grond waarop bijvoorbeeld katoen of olijven werden verbouwd. Tot bleek dat die totale beteelde en gesubsidieerde oppervlakte groter was dan die van het hele land. Een beschikbaar kadaster maakt een con trole daarop wel wat eenvoudiger. Inmiddels is men druk be zig met de opzet van een Griekse kadastrale dienst. Straatbeeld in Warschau. In Polen heeft DHV meerdere projecten op haar naam staan. Men kende daar, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het com munistische Rusland, allang een kadaster. Er was ook wel sprake van particuliere eigendom. Alleen, het werkte alle maal wat ouderwets. Kwitowski: "Om bij verkoop van on roerend goed aan kadastrale gegevens te komen, moest je eerst naar een notaris, die verwijst je naar het kadaster om een aanvraag in te dienen voor een kadastraal extract. Een paar weken later kun je dat afhalen, maar dan moetje eerst ergens anders gaan betalen, en als je dat papiertje hebt kun je eindelijk naar de notaris om de koop te laten vastleggen. En overal moetje in de rij staan". Het eerste project waarbij DHV mocht adviseren, samen met het Nederlandse Kadaster, diende om het kadastrale systeem dusdanig te stroomlijnen, dat informatie sneller en eenvoudiger kan worden verkregen, ook via internet, maar ook dat de verstrekte gegevens duidelijker en beter zijn. Dat betekende een advies tot vergaande automatise ring, zodanig dat ook aan Europese normen kon worden voldaan. Een tweede Poolse opdracht beoogt een vergaande centralisatie te bereiken van de inmiddels in gang gezette geautomatiseerde systemen, een eerste stap naar één cen trale database. Zowel project 1 als 2 zijn MATRA-projecten; dit zijn door de Nederlandse regering ondersteunde pro jecten ten behoeve van de aansluiting aan de EU. Adviseren over dataverwerking en conversie. GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 34