van lokale en provinciale overheden, met de Poolse Kadasterleiding, met hun klanten, onder andere de 'broe derschap' van notarissen, met taxa teurs en makelaars. Hieruit moet, als onderdeel van de opdracht, een gebrui kersgroep worden geformeerd, want langzamerhand wordt ook in Polen de klant een beetje koning. Die activitei ten riepen in de plaatselijke pers ver schillende reacties op, van juichende berichten over de komende moderni sering van de kadastrale dienstverle ning, tot een wantrouwende opmer king: "Wat zouden Hollanders er voor belang bij hebben om hier een kadas ter te automatiseren?". Hoe omschrijf je het? De impact van de invoering van de IT op een land of omgeving is vergaand. Het veroorzaakt geweldige economi sche veranderingen. Door de snelle evolutie in de communicatietechniek en andere ICT-ontwikkelingen kan worden gesteld dat afstanden worden verkort of geheel verdwijnen. Kwitows- ki neemt als voorbeeld de stappen die zijn gezet vanaf de invoering van e- mail via informatieverstrekking op in ternet, naar het wereldwijd winkelen (en kopen) via internet. Dat heeft men tale veranderingen tot gevolg. Mensen moeten er nog aan wennen, niet ieder een gaat daarin even snel mee. Toch moet je ervan uitgaan dat de ontwik keling nog door zal gaan en wellicht in versneld tempo. De moeilijkheid voor adviseurs als DHV is dat zij op die ont wikkeling moeten inspelen en als het ware vooruit moeten denken. Bij het opzetten van nieuwe systemen moet worden bedacht wat er over vijf a tien jaar kan, en nodig zal zijn. Je moetje Een project voorbereiding: Rode Plein in Moskou. Een heel nieuw project in Montenegro. inleven in de wereld van straks. In veel landen is de menta liteitsachterstand op dit gebied erg groot. Dat betelcent dat aandacht moet worden besteed aan het inlichten van de be trokkenen in die streek om de voorgestelde systemen te doen aanvaarden. Probleem is echter: hoe omschrijf je dat? Behalve adviseren met betrekking tot de opzet van kadasters worden door DHV ook weieens werkzaamheden uitgevoerd in het voor- en achtertraject hiervan. De eerste soort betreft het voorbereiden van projecten zoals hiervoor al zijn om schreven. In die gevallen word je op persoonlijke titel uitge nodigd het nodige vooronderzoek te doen. Kwitowski vliegt dan weer naar Oekraïne om ter plaatse met vertegenwoordi gers van het ministerie, de Wereldbank en lokale autoritei ten onderzoek te doen naar de wensen en mogelijkheden. Leuke opdrachten, volgens Kwitowski, "Je opereert dan op een andere wijze en treedt op als 'Wij, de Wereldbank'". Werkzaamheden in een achtertraject zijn onder andere uit gevoerd in Slowakije. Die bestonden uit toezicht houden op de uitvoering van werk en dit te monitoren, vooral de inzet van nieuwe hard- en software, de ontwikkeling van nieuwe applicaties en adviseren met betrekking tot implementatie en de opzet van trainingsplannen. Daarvoor moet je af en toe een paar dagen ter plaatse je licht opsteken en overleg gen met de uitvoering. Hollanders in Libanon Oolc de modernisering van het Libanese Kadaster mag op naam van de Hollanders worden geschreven. In een land, geteisterd en zwaar beschadigd door een jarenlange bur geroorlog, lagen de meeste publieke en overheidsinstan ties geheel op hun achterste. Lange tijd gold het recht van het geweer, burgerrechten werden nauwelijks nog erkend. Ook het bestuur van de dienst landregistratie en kadaster, onderdeel van het Ministerie van Financiën, functioneer de nauwelijks. Er was gebrek aan moderne uitrusting, men moest werken met verouderde meetapparatuur, en de papieren kaarten en registers waren lange tijd verwaar- GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 35