m Libanon: de infrastructuur is nogal beschadigd. loosd en niet bijgehouden. Libanon is echter aan zijn her stelprogramma begonnen en kruipt langzaam maar zeker uit het dal. Het land streeft naar een leidende centrale positie in het Midden-Oosten. Er wordt hard gewerkt aan het herstel en aan modernisering. Daarbij hoort de opzet van een modern rechtssysteem voor de particuliere eigen dom. Er werd geld beschikbaar gesteld voor de conversie en ombouw van het kadaster, als basis voor de verbeteren de economie in dat land. DHV speelde hierin een cruciale rol en adviseerde voor dit project, in een joint venture combinatie met ILIS, Kadaster Nederland en enkele lokale instanties. Het omzetten van analoge kaarten naar een digitaal be stand is één van de doelen van dit project, alsmede het op zetten van een moderne geautomatiseerde administratie. Beide onderdelen moeten worden geïntegreerd in een geau tomatiseerd systeem, dat de basis moet vormen voor een landelijk geografisch informatiesysteem, als een waardevol instrument voor private en publieke diensten. Dat betekent onder andere de conversie van zevenduizend bestaande ka dastrale plans, aanschaf van hard- en software, ontwikkelen en opzetten van goede uitvoeringsprogramma's en een raadpleegsysteem van de digitale informatie, en het oplei den van de medewerkers voor hun nieuwe taak. Locatie Amersfoort DHV is wereldwijd actief en heeft vierduizend medewerkers in dienst, veelal hoog opgeleide specialisten met ruime er varing. Ongeveer de helft daarvan maakt deel uit van de Ne derlandse tak van DHV. De hoofdzetel daarvan is te vinden in een fraai, modern en comfortabel kantoorgebouw nabij de Stichtse Rotonde in Amersfoort. De mooiste uitstraling is gevonden in de ruime moderne entreehal vol frisse groene planten en een vijver met heuse vissen. Op hoger gelegen verdiepingen (de werkvloer dus) zijn praktisch ingerichte werkafdelingen gevestigd. Grote open ruimten met veel 'flexwerkplekken' en handige vergaderhoelcen. Vrijwel alle kamers zijn identiek ingericht, ook die van de directeur; er is geen onderscheid in meubilair of statussymboliek. Opvallend bij DHV is de platte organisatievorm. De afdeling Geoinformatics and Landregistration (de afdeling van Theater in Bratislava. Kwitowslci) is onderdeel van Agricultu re Natural Resourses bv, een zelf standige poot van DHV. De werkzaam heden van die afdeling liggen op het gebied van Kadaster en Vastgoedregis tratie, geografische informatiesyste men (GIS), remote sensing en digitale kartografie, met name de opzet en mo dernisering van kadastrale vastgoed systemen, vooral in Centrale- en Oost- Europese (CCE-)landen. De directeur van Agriculture Natu ral Resourses, ir. Pieter Minderhoud, legt uit dat dit bedrijf zich bezighoudt met heel veel onderdelen van de ruim telijke inrichting, onder andere land bouw, landinrichting, natuurbeheer, bosbouw en watermanagement, en dat bij de uitvoering van de taken wordt gezocht naar creatieve en innovatieve oplossingen. Daarvoor heb je ervaren en deskundige mensen nodig, daarom werken hier veel academici uit ver schillende disciplines met ruime erva ring. 'Multidisciplinaire dienstverlening voor een duurzame ontwikkeling van de leefomgeving' heet de bedrijfsfi losofie, en dat wordt bereikt door het opzetten van multidisciplinaire netwerken van samenwerkende diensten en bedrijven. Hoewel DHV zelf heel veel IT-lcennis in huis heeft, wordt veel samenwerking gezocht met anderen. Bij samenwerken moet je elkaar wel vertrouwen en dat is een voorwaarde bij het aangaan van sa menwerkingsverbanden: wederzijdse loyaliteit, vertrouwen, eerlijkheid en openheid. Tot nu toe is men erin ge slaagd goede allianties en 'joint ven tures' te sluiten. ■"irTTi GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36