QtS» GfN STICHTING GEODESIA EN GIN INFORMATIE Geodesiaprijs 2002 Hoe vlak is de bodem van een ski sje Op 26 maart 2003 werd de periodieke vergadering van de opdrachtleiders van de afdeling Landmeten van ProRail, Geodesie en Infradata ver rast door de onver wachte, en onver klaarbare binnen komst van twee functionarissen van de Stichting Geodesia, name lijk voorzitter Leen Murre en hoofdre dacteur Herman Quee. Tot enige verba zing van de negen leden van de vergade ring trok hun voorzitter, Arnold Bakker (hoofd van de buitendienst van G&I), zich voorlopig niets aan van de aanwe zigheid van de twee externe toehoor ders, en de gloedvolle discussie werd met grote openhartigheid voortgezet. Na een rustige afsluiting van het agen dapunt kreeg Leen Murre het woord, en hij deelde mede dat één van de aanwezi gen, ir. René van Noord, winnaar is van de Geodesiaprijs 2002. De prijs is door de redactie toegekend voor René's artikel 'Van veelhoek tot per manent GPS-refe- rentiestation' in het februarinum mer van 2002. Het artikel is winnaar van negen genomineerde artikelen uit de jaargang. Het geeft volgens de redac tie een fraai overzicht van de revolutio naire ontwikkeling van de puntsbepa- lingstechniek tijdens de 90-er jaren, ver haalt over de samenwerking tussen de geodetische marktsector en de op drachtgever, en behandelt ontwerp- en realisatieproblemen op kernachtige wij ze. Dat alles met als achtergrond het mega-spoorproject 'Betuweroute'. zflVi tSSÊS BsSm4JTw'.Sliasas Geo-lnformatie Nederland Stichting Geodesia Voor de heren van Geodesia was dit een bijzondere prijsuitreiking, omdat de winnaar al enkele jaren met Leen Murre in het (dagelijks) bestuur van Geodesia zit, en nog veel meer jaren Herman Quee als afdelingshoofd van G&I heeft gekend. In het gezellige sa menzijn na de prijsuitreiking vroeg één van de collega's zich dan ook luid keels af of het wel onafhankelijk zou zijn toegegaan bij de toekenning van de prijs! Daarvan mag echter iedereen verzekerd zijn. De redactie In februari 2003 berichtte de Leeu warder Courant over de inzet van drie 'meetkundigen', zoals deze krant ze beti telde. Genoemde drie waren medewer kers van de landmeetkundige afdeling van het ingenieursbureau Oranjewoud. Zij waren in Leeuwarden om te constate ren of een oppen/lak wel geheel 'vlak' zou zijn. In dit geval niet het aardopper vlak, maar de bodem van een oud vracht schip. Wat was het geval? Elke zomer vinden in Friesland de zeil wedstrijden plaats van de Sintrale Kom- misje Skütsjesilen (SKS). Aan de deelne mende bemanningen en hun nostalgi sche oude vrachtschepen worden zekere eisen gesteld. Aan deze skütsjes zijn dat normen van authenticiteit. Maar ook aan de bodems van de schepen worden eisen gesteld. De 'Commissie 2000' van genoemde zeilwedstrijden stelde bij een inspectie vast dat het skütsje van Joure (It Jouster Skütsje) een bolvormige of v- vormige bodem had. Volgens de normen is een dergelijke bodemvorm niet toege staan. Dat had tot gevolg dat na het 'skütsjesilen' van het vorige jaar het Jous ter skütsje uit alle uitslagen van de wed- strijden werd geschrapt. De bemanning van dit Jouster skütsje 'Oeral Thüs' ac cepteerde dit oordeel geenszins en stelde dat de bodem van hun schip 'vlakker dan vlak' was. Zij deden een beroep op de eer dergenoemde meetkundigen van het in genieursbureau 'Oranjewoud' uit Heer enveen. Nadat in Leeuwarden het skütsje nabij het Fries Expocentrum uit het wa ter was getakeld, werd door drie meet kundigen driedimensionaal de bodem tot op minder dan een millimeter van vo ren naar achteren en van bakboord naar stuurboord opgemeten. Nadat de meet gegevens per computer waren verwerkt, bleek de uitslag positief te zijn. Het oor deel was dat de bodem weliswaar geen biljartlaken was, maar toch wel 'aardig vlak' leek te zijn. Op de eerder in de zomer genomen be sluiten wenste het SKS-bestuur echter niet terug te komen, mede gelet op het oordeel van de eerdergenoemde Com missie 2000. Deze commissie had een lange lat tegen de 2,47 m brede onder kant gehouden en had geconstateerd dat zich hier en daar ruimten van wel twee centimeter bevonden. En deze afwijkin gen waren zodanig groot, dat niet van een vlakke bodem kon worden gespro ken. Wanneer het Jouster skütsje dit jaar aan het 'skütsjesilen' wil deelnemen, moet het eerst in orde worden gebracht, aldus het oordeel van de SKS: "As it ün- derwetterskip dan wer echt flak is, kinne de Jousters wer folop meisile". De vraag 'vlak of niet vlak' is typisch een landmeetkundig vraagstuk, en klinkt ie dere geodeet wel bekend in de oren. De vraag of een lijn recht, een hoek haaks, een stuk land vlak of bestrating effen is, zijn in wezen landmeetkundige vraag stukjes. Volgt hieruit, dat de meetkundi gen van Oranjewoud dan toch maar weer opnieuw in het spier moeten ko men om de commissies te instrueren dat precisienormen niet kunnen worden uit gedrukt in 'recht, haaks of vlak'? Hoe een en ander ook moge zijn, de meetkundi gen hebben in elk geval getoond dat in het vlakke Nederland ook driedimensio naal kan worden gemeten. J.H. Holsbrink (Uit: Leeuwarder Courant van 8, 20 en 27 februari 2003) geodesia 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 41