Snellius oud-bestuursledenreünie - - Verslag Jeugdzonde - Publicatie Digitale kaart Nederland beschik baar voor universiteiten en hoge scholen Zaterdag 22 maart 2003 was het weer tijd voor de vijfjaarlijkse reü nie van oud-bestuursleden van de stu dievereniging Snellius. Dit jaar had de organisatie partyschip 'Gemini' ge charterd om vanuit de Rotterdamse Parkhaven af te varen richting Hoelc van Holland. Aangemoedigd door het heerlijke weer zochten de kleine veer tig reünisten direct na aankomst het bovendek op om van de zon te genie ten. Na de verlate afvaart (twee oud-be stuursleden werden opgehouden op de babybeurs) bleek het warme voorjaars zonnetje menig oud-bestuurslid te ver leiden tot een biertje op een studenti koos vroeg tijdstip. Volop genietend werd koers gezet naar de Maeslantke- ring, het sluitstuk van de Deltawerken in de Nieuwe Wateiweg. Op de steiger werden we opgewacht door onze gids, die voorging naar de filmzaal voor een korte video over de totstandkoming van de kering. Naast grote hoeveelhe den staal en beton bleken er gelukkig genoeg theodolieten in beeld te ko men. Aangezien de organisatie voor het verkorte programma had gekozen en het heerlijk weer was, werd vervol gens besloten het binnengedeelte van de excursie over te slaan, iets wat geen van de reünisten echt erg vond. Onder leiding van de gids werd het terrein be treden, waar bleek dat de 237 m lange vakwerkarmen echt imposant lang zijn als je er recht onder staat. Binnen een paar minuten werden ook de eer ste meetpunten op de vakwerkarmen ontdekt en was het geodetische gehal te van de excursie gewaarborgd. Tij dens de terugreis via het Caland- en Hartelkanaal werd een uitstekend buffet geserveerd. Na het eten nam ere lid Homan het woord voor een verma kelijke speech. De huidige voorzitter, Jane van Ree, kon natuurlijk niet ach- Een enkele keer verschijnt er een roman waarin geodesie of kartogra- fie de rode draad van de roman vormt. Zo verscheen in 1999 een Nederlandse vertaling van de roman van Denis Guedj met de toepasselijke titel 'Het meten van de wereld'. Rode draad in dat boek was de triangulatie van Frankrijk die door Delambre en Méchain in de jaren 1792-1793 werd uitgevoerd. In 2002 ver scheen van de hand van Basha Faber het verhaal over Annabel en haar halfbroer Cas. In deze roman met de titel 'Jeugd zonde' is de handel in oude atlassen en kaarten een leuke verhaallijn in het boek. Annabel heeft deze handel van haar vader overgenomen. In het boek passeren bekende namen van kartogra- fen als Blaeu, Hondius, Ortelius en Wit vliet de revue. Ook wordt aandacht geschonken aan de problemen van de oude kaartenmakers in de periode dat zij hun thans beroemde atlassen en kaarten vervaardigden. Maar in onze tijd worden ook de handel, de veilingen van oude kaarten en de markt met hun vervalsingen op een interessante wijze beschreven. De roman 'Jeugdzonde' is verschenen bij uitgeverij Augustus te Amsterdam. J.H. Holsbrink. (Uit: Leeuwarder Courant van 20 december 2002) terblijven en bedankte in haar speech de organisatie. Ze sprak de hoop uit dat ondanks de onzekere toekomst dit soort reünies toch plaats zullen blijven vinden. Terug in Rotterdam wist de ka pitein nog net tijd te vinden om met volle vaart door te varen naar het cen trum van Rotterdam. De uitbundig ver lichte skyline maakte indruk en menig oud-bestuurslid trotseerde de frisse wind om dit imposante beeld vanaf het achterdek te ervaren. Na een heerlijke dag op het water was het officiële pro gramma afgelopen, maar menig Rot terdams café werd hierna nog verblijd met het bezoek van groepjes geodeten. Friso Penninga Per 1 maart 2003 kunnen universitei ten en hogescholen tegen sterk ge reduceerd tarief gebruikmaken van de digitale basiskaart van Nederland, schaal 1:10.000. NWO heeft hierover een overeenkomst gesloten met de Topografische Dienst Nederland. Nor maal kost de kaart ongeveer 250.000,- per jaar, nu 6000,-. De digitale kaart staat al enkele jaren op het wenslijstje van vele universiteiten en hogescho len. Tot nu toe waren de kosten voor het gebruik te hoog. Onderzoeksgroe pen kunnen nu via NWO een gebruiks- overeenlcomst krijgen voor 6000 euro per jaar. De aanbieding geldt niet voor commercieel onderzoek. De digitale basiskaart van Nederland heeft een schaal van 1:10.000. Ofwel een centimeter stelt honder meter voor. Het is het meest gedetailleerde bestand van de Topografische Dienst. Grof gezegd geldt dat elk huis en elke boom erop staan. Het mooie aan de digitale basiskaart is dat deze is opgebouwd uit vectoren. Dit betekent dat de basiskaart gemak kelijk te bewerken is. Bovendien is de basiskaart nagenoeg onvertekend, zelfs op een groot detailniveau. De digitale basiskaart, officiële naam ToplOvector, kent vele toepassingen. Zo kunnen onderzoekers eigen gege vens koppelen aan de basiskaart om tot nieuwe inzichten te komen. Een recent voorbeeld van gegevens gekop peld aan een kaart is de presentatie GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 42