product NGDW dat verderop in dit artikel wordt bespro ken, zijn de objectmodellen die ermee worden onder steund. Daarom komen deze eerst aan bod. Objectmodellen In de praktijk van de grootschalige kaart speelt in Neder land naast het Terreinmodel Vastgoed de GBK (Grootschali ge Basis Kaart) een belangrijke rol. Beide worden kort be sproken. Het Terreinmodel Vastgoed gaat uit van een onderverdeling van het aardoppervlak in drie soorten objecten: opdelingsobjecten; inrichtingsobjecten; indelingsobjecten. Opdelings- en inrichtingsobjecten zijn objecten die in de werkelijkheid te herkennen zijn. Indelingsobjecten zijn niet in de werkelijkheid te herkennen 'virtuele' objecten, bijvoorbeeld kadastrale percelen of wijk- en buurtobjecten. De vier opdelingsobjecten weg, spoorbaan, water en terrein delen het betreffende gebied volledig op. Een uitzondering zijn kruisingen die bij meerdere opdelingsobjecten worden ingedeeld. Na benoeming van weg, spoorbaan en water wordt het overblijvende deel terrein. Gezamenlijk beslaan de opdelingsobjecten het gebied volledig en zijn er nergens overlappende objecten. Ze vormen één opdelende laag. De inrichtingsobjecten geven een nadere detaillering van de opdelingsobjecten. Gebouw en (civiel) kunstwerk wor den als inrichtingsobject genoemd, maar andere objecten zijn ook toegestaan. Inrichtingsobjecten hebben vaak een ruimtelijke relatie met een bepaald opdelingsobject. Zo staan gebouwen meestal op terreinen en is er een brug of tunnel ter plaatse van de kruising van weg en water. Er is echter geen vaste regel; een gebouw kan ook over weg of water zijn gebouwd (fig. 2). Inrichtingsobjecten staan dan ook los van opdelingsobjecten en ook los van andere typen inrichtingsobjecten. Indelingsobjecten van één type vor men soms een opdelende laag (kadastrale indeling, wijkin- deling) en bestaan soms uit losliggende objecten zonder on derlinge relaties (bijvoorbeeld milieuzones). Per objecttype is vastgelegd welke administratieve attributen kunnen wor den vastgelegd. Het gebruik van het model is tot voor kort beperkt gebleven tot de toepassing van uitwisselingsformaat NEN1878. Actueel is op dit moment onder andere het Infor matie Model Ruimtelijke Ordening (IMRO), een nadere invul ling van NEN3610 voor bestemmingsplannen. Voor de grootschalige basiskaart is geen expliciet objectmo del beschikbaar, maar er zijn wel beschrijvingen die alge meen worden geaccepteerd [2][3|. In beginsel bestaat de GBK alleen uit lijnen en punten. Sommige lijnen zijn echter grenzen van vlakken. De zogenaamde LKI-code van een lijn geeft aan welk vlak het begrenst. Iedere grens heeft echter maar één code, terwij 1 er meestal twee vlakken zijn: één links en één rechts van de grens. De codes hebben daarom een prioriteit lopend van harde naar zachte topografie (alfa betisch van code B01 hoofdgebouw naar W09 overig water). Fig. 2. Gebouw, te land, ter zee... Zijn er meerdere codes van toepas sing, dan krijgt de grens de code met de hoogste prioriteit. Alle grenzen worden volledig met elkaar versneden en begrenzen de volgende vlakken: Hoofdgebouw, Bijgebouw, Overige opstal, Kunstwerk, Weg met gesloten verharding. Weg met open verhar ding, Weg onverhard, Water en Ter rein. Hoofdgebouw tot en met kunst werk kunnen topologisch worden gevormd uit het lijnenwerk. Voor ver harde wegen en water zijn vanwege de prioriteit van de LKI-codes voor een eenduidige benoeming de verhar dingssymbolen en het watersymbool nodig. De overblijvende vlakken zijn terrein of onverharde weg. De GBK kent maar één opdelende laag van vlakken die in principe op maaiveld niveau ligt. Als er vlakken boven el kaar liggen, dan wordt dat soms met lijnen aangegeven. Zo is er een LKI-co- de voor 'overbouw' en is er de zicht baarheidscode. Weg: in het Terreinmodel Vastgoed zijn ook bermen een onderdeel van het opdelingsobject weg. Dit opde lingsobject wordt verder ingericht met wegvakken. Wegvakken hebben eigenschappen zoals materiaalsoort Terreinmodel Vastgoed Grootschalige basiskaart Verschillen Terreinmodel Vastgoed en GBK C'-miêk i GEODESIA 2003*5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 8