Met reflectorloze tachymetrie zijn veelal enkel punten op de verfstrepen te meten, omdat het ZOAB het signaal voor de afstandmeting te veel absor beert. Hierdoor wordt het wegvlak van iedere rijstrook slechts door vier pun ten beschreven. Bij laserscanning wor den het wegdek en het object door vele punten beschreven, hetgeen resulteert in een volledigere en betrouwbaardere beschrijving. De locatie van de mini male doorrij hoogte is vooraf niet altijd goed te voorspellen. Doordat men bij laserscanning de beschikking heeft over een 3D-model van zowel het weg dek als het object, is het beter mogelijk om uit dit model de minimale doorrij- hoogte te bepalen, rekening houdend met spoorvorming, een verkanting of kromming in de weg, scheefhangende borden of lichtbakken, uitsteeksels en dergelijke. Dit zijn zaken die met het oog in het terrein soms moeilijk waar neembaar zijn en waarbij tijdens een tachymetrische opname dan ook, bij de keuze van de aan te meten punten, niet altijd rekening kan worden ge houden of die simpelweg over het hoofd worden gezien. Al tijdens het scannen ziet de operator de scanopbouw op het scherm van de laptop. Ten opzichte van tachymetrie is door deze directe terugkoppeling een betere real time controle van de meting in het terrein mogelijk, zodat al in een vroeg stadium een eventueel probleem kan worden herkend en opgelost. Een voordeel van laserscanning is dat de verwerkingssoftware automatisch een maatlijn inclusief de maatvoering van de minimale doorrijhoogte in het mo del plaatst. Hierdoor wordt het risico dat er typefouten worden gemaakt, of maten of rijstroken worden verwisseld, beperkt, hetgeen de betrouwbaarheid van de gegevens vergroot. Meten op of langs een rijksweg blijft ondanks wegafzettingen riskant werk, waarvoor strenge veiligheidsvoor schriften gelden voor het meetperso- neel. Iedere wegbeheerder en uitvoer der wil de risicotijd dan ook het liefst zo kort mogelijk houden. De omstan digheden waaronder wordt gescand, verschilt niet veel van die van het me ten met een reflectorloze tachymeter, aangezien de standplaatsen nagenoeg gelijk zijn. De risicotijd, de periode waarin de weggebruikers en het meet- personeel worden blootgesteld aan de gevaren die het wer ken langs de weg met zich meebrengt, is echter aanzienlijk korter. De risicotijd wordt met name als gevolg van de aan zienlijk kortere meettijd voor een gemiddeld portaal gere duceerd van vijfentwintig naar vijftien minuten (fig. 12), hetgeen neerkomt op een reductie van 40%. In vergelij king met een gecontroleerde tachymetrische meting be draagt de reductie ongeveer 60%. De reductie in de risico tijd neemt verder toe naarmate objecten complexer worden en kan oplopen tot 75%. Hierdoor draagt deze techniek bij aan een verhoogde veiligheid voor weggebruikers en meet- personeel. In het geval van een rijstrookafzetting leidt de kortere meettijd bovendien tot minder verkeershinder en economische schade. Indicatie gemiddelde tijdsbesteding per portaal per rijrichting c d) •*-> 3 C afbreken afzetting afbreken meetopstelling meting opzetten meetopstelling administratie 0 transport opzetten afzetting Tachymetrie Laserscanning Fig. 12. Gebaseerd op ervaringen opgedaan in de pilot is een in- Indicatie schatting gedaan van de kosten voor het bepalen van door gemiddelde rij hoogten met een reflectorloze tachymeter en een laser tijdsbesteding scanner. Voor een gemiddeld portaal, waarbij kan worden per portaal volstaan met een door de meetploeg te plaatsen kortduren- per rijrichting, de vluchtstrookafzetting, zij n de kosten nagenoeg gelij k aan een enkelvoudige tachymetrische meting, ondanks de hoge re productie van laserscanning. Dit komt doordat bij lasers canning in de regel de kosten van een meetdag hoger zullen zijn, onder andere als gevolg van een hogere afschrijving van apparatuur. Naarmate echter de benodigde verkeers maatregelen in de vorm van afzettingen omvangrijker zijn en objecten complexer worden (kunstwerken), wordt er ten opzichte van een gecontroleerde tachymetrische meting een kostenbesparing verkregen, die kan oplopen tot 60%. Deze wordt grotendeels veroorzaakt door een oplopende reductie van de meettijd ten opzichte van tachymetrie, al dan niet in combinatie met een besparing op afzettingskosten. De mogelij kheid tot het leveren van een afbeelding van de la serdata biedt een aantal voordelen. Zo is uit de bitmap van de laserdata direct de exacte locatie op de rijstrook af te leiden waar de minimale doorrijhoogte zich bevindt. Aangezien de laserdata vanuit ieder gezichtspunt kunnen worden bekeken, kan voor ieder object een afbeelding worden aangemaakt die de situatie vanuit het gewenste gezichtspunt visualiseert. De laserdata kunnen te allen tijde worden aangesproken om er additionele informatie uit in te winnen door middel van een 'virtual survey' op kantoor. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 11