om achteraf wegbreedten of doorrij- hoogten op iedere willekeurige positie te bepalen, evenals andere dimensies op het betreffende portaal of kunstwerk (zoals borden). Ontwikkelingen Inmiddels bestaat het systeem uit een fel geel gekleurde meetbus met grote koepel, met daarin een hydraulisch be weegbaar statief waarop de laserscan ner is gemonteerd. Hiermee kan snel van het ene naar het andere object wor den gereden. De statiefpoten worden hydraulisch op het weg dek neergelaten. Het statief wordt dusdanig opgedrukt, dat deze vrij van de meetbus komt te staan waardoor een stabiel opstelpunt wordt verkregen (fig. 13 en 14). Fig. 13 De meetbus met neergelaten statiefpoten. De inbouw van de scanner in de meetbus leidde ertoe dat de productiviteit werd verhoogd en de veiligheid van zowel het meetpersoneel als de weggebruikers verder werd bevor derd. Zo hoeft de scanner nu niet meer voor iedere nieuwe opstelling in en uit de bus te worden gehaald. Bovendien werd het systeem minder kwetsbaar en weersafhankelijk. Bijkomend voordeel is dat door de inbouw in de bus het op stelpunt van de scanner ten opzichte van de opstelling op een driepootstatief op de grond met ongeveer een meter wordt verhoogd van 1,5 m naar 3 m. Hierdoor wordt een betere insnijdingshoek van de laserstralen op het wegdek verkregen, hetgeen de mate van reflectie op het wegdek en de nauwkeurigheid en volledigheid van de beschrijving van het wegdek ten goede komt. Zo is de afstand waarop nog voldoende punten van het wegdek worden verkregen, onge veer vergroot van 40 m tot 70 m. Website: www.delfttech.com Conclusies Geconcludeerd kan worden dat met de gekozen opzet van de pilot, ofwel met gebruikmaking van de Cyrax-laserscan- ner 2500, bediend door een ervaren scanoperator, met ge bruikmaking van de Cyclone-verwerkingssoftware, volgens de in dit artikel beschreven scan- en verwerkingsmetho diek, doorrijhoogten met een nauwkeurigheid (o) van 1 cm kunnen worden bepaald. Het systeem is ten aanzien van het meten van doorrijhoogten productierijp en heeft ook van- Fig. 14. Het systeem in actie. uit maatschappelijke en economische belangen een duidelijke meerwaarde. De kracht van het systeem voor deze toepassing zit voornamelijk in: de brede inzetbaarheid: de hoge nauwkeurigheid, volledig heid en betrouwbaarheid van gege vens; de aanzienlijk kortere meettijd en hogere productie ten opzichte van tachymetrie; ten opzichte van tachymetrie een verhoogde veiligheid voor wegge bruikers en meetpersoneel door een reductie van de risicotijd; ten opzichte van tachymetrie min der verkeershinder en economische schade in het geval van een rijstrookafzetting; een kostenbesparing ten opzichte van een gecontroleerde tachymetrische meting die, naarmate de benodigde verkeersmaatregelen in de vorm van afzettingen omvangrijker zijn en/of objecten complexer worden (kunst werken), kan oplopen tot 60%; de mogelijkheid met meer aspecten rekening te houden, die de doorrij- hoogte beïnvloeden (zoals spoorvor ming of kromming van de weg); een visueel aantrekkelijk product met bredere toepassingmogelijkhe den, waaronder de mogelijkheid tot het achteraf verrichten van additio nele metingen in de laserdata. Summary Measuring clearance at highways with 3D laserscanning The Survey Department of the Ministry of Transport performed a study on the possible application of the Cyrax 3D-laserscanner for measuring the clearance at highways. This article describes the necessity to speed up the process of surveys along highways and how laserscanning can contribute to this. The outcome of the survey with the laser- scanner was analysed for accuracy and measuring time. Based on the pilot project, advantages of laserscanning in relation to the traditional survey methods are formula ted. Finally some new improvements of the system are presented that will contribute to a higher efficiency of this survey method. surveying, laserscanning, applications TREFWOORDEN landmeetkunde, laserscanning, praktijk KEYWORDS GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 12