kunnen dus één op één worden overge nomen". Op dit moment werken twee landme ters op het project 'Inventarisatie Boe- zemstelsel' in opdracht van het Hoog heemraadschap Delfland. Het doel van deze opdracht is het verkrijgen van een actueel beeld van de watergangen en waterkeringen met de aanwezige objecten, en het verwerken van deze gegevens in een GIS. "Wij hebben onze meetmethode aangepast aan de ge wenste nauwkeurigheid", vult Marcel 31 1 1 JÏ) Altiibulen I I lengie. ttMt 186 116 buien bodrif nwnleg ovenfl onbekend OK Cancel Katinka Roebert, redacteur. Opname brug. Opname dam. Koppelen van digitale foto aan de kaart. aan. "De lengteprofielen van de watergangen vragen om een hoge nauwkeurigheid en worden desgewenst met GPS- RTK opgenomen. Andere gegevens, zoals dammen, oeverbe- schermende en grondkerende constructies, bomen en hak hout dienen ook te worden ingemeten, maar met een lage re nauwkeurigheid (1 m). Tijdens het meten van deze gege vens inventariseren wij direct ook enkele administratieve gegevens, zoals mate van afkalving, kwaliteit van bekleding en lengte van de oeverbescherming". Hij geeft aan dat zij voor de opname van deze laatste categorie hebben gekozen voor de Trimble Geo Explorer. Deze DGPS-ontvanger meet de objecten met de gewenste 1 m-nauwkeurigheid en Arc- Pad biedt de mogelijkheid om de administratieve gegevens direct in een database op te slaan. Als ik aan Marcel vraag hoe de landmeter exact weet wat hij van welk object moet opnemen, pakt hij de Geo Explorer en start hij een project op. In het scherm verschijnt de ToplOvector-kaart van het projectgebied met in het centrum onze standplaats, be paald door DGPS. Even verderop zien wij in het terrein een op te nemen duiker en als wij naar de plaats van de duiker lopen, scrollt het topografisch bestand met ons mee. Marcel plaatst de duiker en direct verschijnt er een formulier waar in de gevraagde gegevens kunnen worden ingevoerd. "Deze formulieren heb ik op kantoor voorbereid", vertelt hij, "en sturen de landmeter als het ware aan. De opbouw van de formulieren heb ilc zelf gekozen, maar uiteraard worden de data opgeslagen volgens het eerdergenoemde standaard datamodel". In het formulier worden met behulp van scroll- menu's en/of pulldown-menu's mogelijke invoergegevens zichtbaar. Door de menugestuurde aanpak kan de land meter zich concentreren op de volledigheid van opname en niet zozeer op wat hij moet inventariseren. De kwaliteit en volledigheid van de bestanden nemen hierdoor toe. Naast deze voordelen zijn er uiteraard ook wat nadelen. "De land meter kan worden vergeleken met een kapstok", grapt Marcel. "Hij loopt met een RTK-set in de ene hand, met een Geo Explorer om de nek, met een mobiele telefoon in de andere hand, en met een digitale camera op de buik". De camera wordt gebruikt om een kunstwerk vast te leggen. Je kunt namelijk ook foto's aan een punt, lijn of vlak koppe len. De foto levert op kantoor weer extra informatie op van het betreffende object. Zoals al snel blijkt, beschikt men na de terreininventarisa tie over een compleet en nauwkeurig gegevensbestand. Na de controle van de inventarisatie op kantoor kan het pro ject worden afgeleverd aan de opdrachtgever. Het Hoog heemraadschap neemt deze gegevens vervolgens op in zijn basisregistratie. Na de uitleg van Marcel komen er direct andere mogelijk heden voor inzet van deze methode naar voren. "Flora- en fauna-onderzoek, bomeninventarisatie en handhavingspro- jecten zijn een aantal toepassingen om deze methode in te implementeren", zegt hij tenslotte. "Er zijn eigenlijk veel mogelijkheden te bedenken. Daar waar men benieuwd is naar de relatie tussen kenmerken en ligging van gegevens, is mobile GIS een zeer geschikte oplossing". Ikbi2404 DSC 0001S.JPG Wmdowi GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 15