Waar leer ik geo-informatie? Overzicht van opleidingen en cursussen op het gebied van geo-informatie Opleiding en bijscholing zijn in deze tijd belangrijke begrippen. Veel beoefe naren van ons vak hebben daarom van tijd tot tijd behoefte aan informatie over opleidingen en cursussen op het gebied van geo-informatie, in de breed ste zin. Vooral medewerkers die in de praktijk zijn gevormd, hebben op een zeker moment in hun carrière behoefte aan een officieel document waaruit blijkt dat zij beschikken over de nodige theoretische kennis en of praktische vaardigheden. Vanuit deze behoefte is de afgelopen maanden dit overzicht gemaakt met opleidingen, cursussen en workshops op het gebied van geo-informatie, die in Nederland beschikbaar zijn. Nu geven negen ROC's aan dat zij deze mogelijkheid bie den; nog onbekend is hoeveel studenten deze negen oplei dingen zullen trekken. Wordt dit een gevecht om de kleine groep studenten? Of kiezen de ROC's toch nog voor samen werking? Naast de opleidingen is er een, soms overweldigend, aan bod van cursussen en workshops. Getracht is dit overzicht zo volledig mogelijk te maken, toch zullen er cursussen niet vermeld zijn, waarvoor mijn excuses. De min of meer algemene cursussen zijn kort beschreven. De overige, zoals cursussen gericht op applicaties en workshops, zijn in een tabel vermeld. De inventarisatie is bedoeld voor zowel mensen die een opleiding of cursus zoeken met het oog op verbetering van hun positie, de invoering van nieuwe technieken of bij willen blijven op hun vakgebied, maar ook voor het manage ment dat voor medewerkers een geschik te cursus zoekt. Indeling In het hoofdstuk 'Opleiding' zijn de opleidingen beschre ven van de mbo-, hbo- en wo-instellingen die leiden tot een officieel mbo-, hbo- of wo-diploma. In het volgende hoofd stuk 'Cursussen geo-informatie' staan de min of meer alge meen vormende cursussen in de geo-informatie. In tabel 1 zijn de diverse cursussen die gericht zijn op het leren toepassen van applicaties vermeld en diverse work shops en workshopachtige cursussen, met de naam van de instelling die deze verzorgt. Tenslotte zijn in tabel 2 de algemene gegevens opgenomen van alle genoemde instel lingen en bedrijven die opleidingen, cursussen of work shops verzorgen. Het is een bonte verzameling ge worden, er zijn vele tientallen opleidingen en cursussen op het gebied van geo-informatie. De kunst is om de opleiding te vinden die het meest aansluit aan de behoefte. Wat betreft de officiële diploma's biedt de opleiding aan de Hogeschool van Utrecht op dit moment als enige een hbo-diploma geodesie/geo-infor- matica. Daarnaast is er een aantal masterstudies geo-informatica, maar de BSc-opleiding geodesie in Delft is in afbouw. Een vreemde situatie, waar zouden toch al die studenten voor die vele masterstudies vandaan moeten komen? Ook op het mbo-gebied is nog weinig duidelijkheid. Er is sinds het studiejaar 2001/2002 een goede oplei ding middenkaderfunctionaris infra- techniek met specialisatie landmeten. Echter, de specialisatie landmeten zal pas het komende studiejaar 2003/2004 voor de eerste maal worden gegeven. Fig. 1. Maak de goede keuze uit de vele opleidingen. GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 17