De inventarisatie is beperkt tot de Nederlandse opleidin gen en cursussen. De informatie is afkomstig uit de inter- net-sites en de brochures van de betrokken instellingen, daar waar nodig aangevuld met enig navragen bij de op leidingsinstituten. De gegevens zijn in maart 2003 verza meld of gecontroleerd (bij de controle via internet bleek dat deze informatie vrij snel kan wijzigen). Alleen de algemene cursussen zijn beschreven; de overi ge, veelal applicatiegerichte cursussen, worden alleen ge noemd in tabel 1. Deze keuze is enigszins arbitrair; im mers in vele GIS-cursussen wordt een pakket als ArcView gebruikt als voorbeeld of om praktische vaardigheid op te doen. Daarnaast hebben vele leveranciers cursussen over de door hen op de markt gebrachte toepassingspak ketten. Deze opleidingen zijn veelal maatwerk, dus toe gesneden op de klant die dit pakket heeft gekocht. Veelal geven deze leveranciers ook nog cursussen in de wat al gemenere applicaties, zoals AutoCAD. Alleen de cursus sen in de meest bekende pakketten zijn opgenomen. In tabel 1 'Applicatiecursussen' zijn niet alle cursussen opgenomen; sommige instituten geven tientallen cursus sen AutoCAD in allerlei varanten. Gekozen is alleen de belangrijkste varianten op te nemen. De belangstellende doet er goed aan in deze gevallen contact op te nemen met de genoemde instelling. Voorts is deze tabel be perkt tot bedrijven die cursussen geven die enige relatie hebben met geo-informatie. Opleidingsinstituten die zich voornamelijk richten op bijvoorbeeld de werktuig bouw, zijn dus niet opgenomen. Tenslotte is de selectie beperkt tot opleidingen en cursussen geo-informatie, dus geen tekstverwerkings-, spreadsheet- of database cursussen. In de volgende twee hoofdstukken zijn de opleidingen en algemene cursussen opgenomen. Per opleiding of cursus zijn in de balk de algemene gegevens aangegeven; daaron der is de opleiding of cursus kort beschreven. Het schema is als volgt opgebouwd: In het veld 'Opleidingsinstituut' is alleen de naam van het instituut opgenomen. De nadere gegevens zijn opge nomen in tabel 2 'Algemene gegevens opleidingsinstitu ten'. Bij 'Duur opleiding' is de duur van de opleiding in jaren vermeld en bij cursussen de duur van de cursus (dus zonder huiswerk) in jaren of in dagen of avonden (zie kader). In het veld 'type opleiding' is in kleur het niveau aangege ven. Verder is in dit veld aangegeven of het een volledige dagopleiding is (dag), een duale opleiding (duaal) of een avondopleiding (avond). Een duale opleiding betekent 'wer kend leren'. De student werkt ongeveer drie dagen per week en zit één tot twee dagen per week op school. De student heeft veelal vrijstelling voor practica en algemeen vormen de vakken. Opleidingen In dit hoofdstuk zijn opgenomen de opleidin gen aan de opleidingsinstituten (universitei ten, hogescholen en ROC's) die leiden tot een officieel erkend diploma. De mbo-opleiding landmeten bestaat niet meer; deze is thans onderdeel van de opleiding middenkaderfunctiona ris infratechniek. Daarnaast geven enkele ROC's kopcursus- sen of modules landmeten. Vooropleiding voor een mbo-op leiding is vmbo of overgang van 3 naar 4 havo of vwo. De opleiding middenkaderfunctionaris infratechniek is met ingang van augustus 2001 gestart op een aantal scho len; thans wordt de opleiding gegeven op zo'n vijfentwintig ROC's (Regionale Opleidingscentra). Het is een opleiding voor een baan in de bouw van de infrastructuur. In [1] is dit nieuwe studieprogramma beschreven. De opleiding is mo dern vormgegeven met aantrekkelijke leervormen en digi tale leermiddelen. Binnen deze opleiding zijn twee afstu deerrichtingen: civiele techniek en geodesie. Slechts, een beperkt aantal ROC's biedt de afstudeerrichting geodesie of landmeten aan. Dit aantal zal afhangen van het aanbod aan studenten. De opleiding wordt gegeven volgens de Beroeps opleidende leerweg (BOL) en is op niveau 4. De vierjarige op- Verklaring duur opleiding Fig. 2. De opleiding middenkaderfunctionaris infratechniek. Verantwoording Legenda Naam cursus Opleidingsinstituut Duur Type opleiding opleiding mbo-opleidingen Middenkaderfunctionaris Baroniecollege, Drenthe 4 jr-v dag infratechniek met keuze College, KW1 college, richting landmeten Mondriaan College, ROC Friese Poort, Noorder poort, ROC-ON, ROC Utrecht, Rijn-IJssel College In dit veld zijn de volgende afkortingen gebruikt: jr jaar jr-v jaar, voltijd opleiding wkn weken dg dag dgn dagen avd avond prop propedeuse hfdfase hoofdfase dg/wk dag per week Algemeen vormende en exacte vakken ie en ae semester Algemene infratechniek Maatschappelijke en culturele vorming Algemene Ontwerp je en 4e semester en beheer itvoermg landmeetkunde Beroepspraktijkvorming je semester Geodesie (Landmeetkunde) 6e en 7e semester Civiele techniek Doorstroom hbo* Be semester Beroepspraktijkvorming Beroepspraktijkvorming GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 18