leiding bestaat uit een aantal onderdelen, deelkwalificaties (fig. 2). Helaas is het zesde en zevende semester met de spe cialisatie landmeten nog niet gegeven (eerste start septem ber 2003) en zijn er daarom ook nog geen afgestudeerden. Er is dus nog geen ervaring met deze opleiding. Op de web site [2] staan alle ROC's met de opleiding middenkaderfunc tionaris met adres vermeld. Deelkwalificatie Specialisatie Landmeten mbo-opleiding Deze deelkwalificatie omvat: Vervaardigen van matenplannen met architect en steden bouwkundige. Beoordelen landmeetkundige metingen en controleren op ba sis van kwaliteitseisen. Verwerken van landmeetkundige meetgegevens in digitale bestanden, ook hydrografie. Analoge kaarten vervaardigen uit digitale bestanden. Analoge en digitale thematische kaarten vervaardigen. Grenzen uitzetten en aangeven (kadaster). Landmeetkundige ondersteuning verlenen bij grondverzet, maatvoering en plaatsen van constructie-onderdelen. Verrichten van topografische, hoogte- en thematische metin gen (GPS en fotogrammetrie). Uitzetgegevens produceren. Landmeetkundig-juridisch onderzoek uitvoeren. Digitale terreinmodellen maken (DTM). Beheren van vastgoedinformatiesystemen en kabel- en lei dingregistratiesystemen. Beheer en gebruik van geografische informatiesystemen (GIS). Handleidingen schrijven m.b.t. apparatuur en procedures. Coördineren van activiteiten van landmeetploegen in de bui tendienst. Kopopleiding Bedrijfsopleidingen Ijr duaal Landmeetkunde Scutos (ROC ASA) 1 dg/wk in Utrecht De Kopopleiding Landmeetkunde (KOLM) is van oudsher de naam voor een eenjarige opleiding landmeetkunde voor ge diplomeerde mts-ers Grond, Weg- en Waterbouwkunde (de huidige benaming is middenkaderfunctionaris inffatech- nielc). De inhoud is praktisch en theoretisch; de cursus wordt jaarlijks gegeven gedurende één dag per week. De praktische (met name 'buiten') activiteiten vinden plaats bij de werkge ver. Het programma is gelijk aan de deelkwalificatie land meetkunde (van de middenkaderfunctionaris intra techniek). Fig. 3. De opleiding landmeten; praktijkoefening. Vereist is vooropleiding mbo, bijvoorbeeld infratechnielc, zonodig is er een bijscholingstraject van zestien avonden. Opleiding Landmeten; Rijn-IJssel College, ljr duaal deelkwalificaties Alge Arnhem 1 dg/wk mene Landmeetkunde en Specialisatie Landmeetkunde De deelkwalificaties Algemene Landmeetkunde en de Speci alisatie Landmeetkunde uit het programma voor midden kaderfunctionaris infratechniek worden ook afzonderlijk gegeven. De studenten volgen één dag per week dezelfde lessen als de middenkader-opleiding. Bij voldoende resul taat ontvangen ze na afloop een certificaat. De cursus is be doeld voor mensen die al enige jaren in de praktijk werken en behoefte hebben aan een meer theoretische onderbou wing. De opleiding voor de specialisatie Landmeetkunde start begin 2004. Bachelor-opleidingen Onderscheid wordt gemaakt tussen de universitaire Bache lor of Science (BSc)-opleidingen en de Bachelor (B)-opleidin- gen die aan de Hogescholen worden gegeven. De BSc-oplei- ding geeft nu directe toegang tot de Master of Science (MSc)- opleidingen. Studenten met een B-vooropleiding moeten soms een aanvullende cursus doen. Voor geodesie is op dit moment in Nederland geen BSc-opleiding meer, de oplei ding in Delft is in afbouw. De vereiste vooropleiding voor deze opleiding is: vwo (met wiskunde en natuurkunde), havo (met natuurkunde en wis kunde B) of mbo. Om direct te worden toegelaten tot de hoofdfase is mbo met vijfjaar praktijkervaring vereist. Geodesie/Geo-informatie Hogeschool van Utrecht, 4 jr-v dag afdeling Bouwnijverheid De opleiding Geodesie (vroeger afdeling Landmeten) maakt deel uit van de Hogeschool van Utrecht (voorheen de hts voor Bouwkunde). De opleiding kent twee differentiaties, namelijk geodesie en geo-informatica (voorheen kartogra- fie). De ingenieur die is afgestudeerd in de geodesie, kan met name complexe geodetische problemen analyseren en oplossen, en onderscheidt zich van andere disciplines door een diepgaande kennis van de geometrische informatie (in clusief de kwaliteitsbeschrijving daarvan) van inwinnings- processen en van juridisch-planologische processen. De in genieur die is afgestudeerd in de differentiatie geo-informa tica kan als intermediair fungeren tussen GIS-systemen en gebruikers. Deze ingenieur kan GIS-systemen bouwen, aan passen, onderhouden en beheren, en heeft bijzondere aan dacht voor het eindtraject binnen een GIS-omgeving: het vervaardigen van kartografische producten. Geodetisch ingenieur Hogeschool van Utrecht, 1 jr prop duaal PT-groep 3 jrhfdfase 2 dgn/wk Naast de dagopleiding geodesie bestaat ook een duale dag opleiding, deze opleiding is gericht op mensen die al in de geodetische praktijk werkzaam zijn. De cursisten worden GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 19