volgens het duale traject opgeleid, dus twee dagen per week les. De opleiding bestaat uit twee delen, namelijk een pro pedeuse die bestemd is voor studenten zonder geodetische vooropleiding, en een hoofdfase die bestemd is voor studen ten met minimaal een mbo-opleiding landmeten. De in houd van de opleiding is gelijk aan de dagopleiding geode- sie/geo-informatica; de studenten volgen dezelfde lessen, maar krijgen vrijstelling voor onder meer practica, stages en vakken die zij in hun dagelijkse beroepspraktijk toepas sen. In de brede bachelor-opleidingen kan een specialisatie wor den gekozen, een zogenaamde minor. Studenten die een der gelijke specialisatie kiezen, kunnen vervolgens kiezen voor een masterstudie in de geo-informatica. Deze studies zijn nog in ontwikkeling, immers de bama-structuur (zie kader op p. 251) is pas sinds het studiejaar 2002/2003 ingevoerd. Verwacht kan worden dat de komende jaren diverse minors zullen ontstaan. Deze minor is bedoeld voor studenten aan de technische en bestuurskundige faculteiten die interesse hebben in GIS. Onderwerpen zijn: ruimtelijke gegevens, uitgangspunten, verwerkingstechnieken, informatie-analyse en ontwikke ling van GIS-systemen, visualisatie, kartografïe en commu nicatie, geo-infrastructuur en case-studies. Voor deze opleidingen is een diploma hbo geo-informatie of geodesie of gelijkwaardig vereist. Fig. 4. Practicum GPS. Naast de duale dagopleiding geodesie bestaat ook een avondopleiding: deze opleiding is eveneens gericht op men sen die al in de geodetische praktijk werkzaam zijn en in het bezit zijn van een mbo-opleiding landmeten. Studenten zonder mbo kunnen een propedeuse van één jaar volgen. De opleiding is afgestemd op het studieprogramma van de dagopleiding en wordt door dezelfde docenten gegeven. De vakinhoudelijke vakken kunnen ook afzonderlijk, als module, worden gevolgd. Cursisten ontvangen bij voldoen de resultaat een certificaat. Dit betreft onder meer: GIS- technieken, vastgoedinformatie, inwinningstechnieken, meetkundige geodesie, waarnemingsrekening en puntsbe- paling, en kartografïe en kaartredactie. De kopcursus Geo-informatiekunde is bestemd voor afge studeerde hbo-ers op een ruimtelijk vakgebied. Doelstelling van de cursus is dat de afgestudeerde vanuit zijn materie kennis GIS zo kan toepassen dat de ruimtelijke informatie voorziening is gewaarborgd. De cursus bestaat uit vijf mo dules en wel inleiding GIS, toepassing van GIS en datamo- dellering, kartografïe en organisatie, geo-informatie en vastgoed, en een keuze uit de modules GIS en ruimtelijke ordening, GIS-analyse en modellen of milieumodellen. De modules worden veelal in het Engels gegeven. Het accent van de opleiding ligt op de organisatorische aspecten van het toepassen van GIS. De modules kunnen ook afzonder lijk worden gevolgd. De opleiding hydrografisch ingenieur werd tot voor kort ge geven aan de Hogeschool van Amsterdam, echter deze op leiding wordt afgebouwd. Vanaf 2002 wordt de opleiding voortgezet aan de Noordelijke Hogeschool op het Maritiem instituut Willem Barentz op Terschelling. Het is een vier jarige opleiding; de studenten verblijven door de week op de campus op Terschelling. Het opleidingsprogramma is conform de internationaal gecertificeerde norm van de 1HO/FIG (International Hydrographic Organization). Het programma omvat onder meer: dieptemeting, plaatsbepa ling op zee, getijdenbeweging en stroming, hydrografische methoden, hydrografische apparatuur, en gegevensverwer king en presentatie. Naast de vierjarige opleiding is er voor bedrijven een cursus hydromaat, waar op basis van de be hoefte van het bedrijf specifieke onderwerpen uit de hydro grafie worden behandeld. Doel van de opleiding is het kunnen aansturen en benut ten van de mogelijkheden van geo-informatie gericht op mensen die werkzaam zijn in de sectoren ruimte, groen, water en milieu. Geo-informatica omvat: kennis van de ont wikkelingen in de ICT, kennis van GIS-pakketten en model len, inzicht in opslag en verwerking, visu alisatiemogelijk heden en vaar digheden in het gebruik van mo derne software, apparatuur en ontwikkel- tools. [tNIVERSHEny Minor Geo-informatica Geo-Data Processing and Universiteit Twente, facul Ijr dag Spatial information (GPSI) teit BBT samen met ITC ldg/wk Post hbo-opleidingen Geodetisch ingenieur Hogeschool van Utrecht, 1jr prop avond PT-groep 3 jr hfdfase 2 avd/wk Kopcursus van Hall Instituut ljr avond Geo-informatiekunde Groningen 2 avd/wk 2 jr 1 avd/wk Hydrografisch ingenieur Maritiem Instituut, 4 jr-v dag Noordelijke Hogeschool Geo-informatica Hogeschool Larenstein ljr duaal te Velp ldg/wk GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 20