Bachelor-masterstructuur (barna) Masteropleidingen, MSc Sinds het studiejaar 2002-2003 is de bachelor-masterstructuur ingevoerd in het wetenschappelijk en hoger onderwijs [3]. Dit betekent dat de universitaire studies bestaan uit een brede bachelor van ongeveer drie jaar en een specialistische master- studie van één tot twee jaar. De afgestudeerde bachelor krijgt de titel BSc (bachelor of science). De afgestudeerde aan een hoge school krijgt de titel bachelor. De specialistische masterstudie staat alleen open voor de BSc. Deze bachelors missen soms de nodige voorkennis; zij kunnen die opdoen tijdens een inleiding op de masterstudie of zij kunnen tijdens de bachelorstudie al enkele colleges op het betrokken vakgebied volgen. Een derge lijk vorm heet een minor. Zo zouden studenten civiele techniek, die belangstelling hebben voor geodesie, tijdens de bachelor studie civiel een minor geodesie kunnen volgen. De masteropleidingen Geo-informatie zijn toegankelijk voor mensen met een BSc (bachelor of science)-diploma of die een gelijkwaardige vooropleiding hebben. De opleidingsduur is één tot twee jaar. De opleiding wordt meestal in de Engelse taal gegeven en afgesloten met een scriptie (MSc-thesis). Er zijn nu zes instituten die één of meer MSc-opleidingen op het gebied van de geo-informatie aanbieden. Geodetic Engineering Technische Universiteit 2 jr-v dag Delft Fig. V.3.c. Methode met barycentrische coördinaten. Fig. 5. Wie kent deze rekenmethode nog? Geographical Information GIMA 2 jr voltijd duaal Management and 4 jr deeltijd Applications (GIMA) Doel van deze opleiding is om studenten op te leiden tot geo-informatie manager of geo-informatie onderzoeker. De ze opleiding wordt gegeven door een consortium van het ITC te Enschede (technische en kartografïsche expertise), de Technische Universiteit Delft (technologische en juridische kennis), de Universiteit Utrecht (urbane geo-informatie) en Wageningen Universiteit Researchcentrum (rurale geo- informatie). De opleiding bestaat uit zes modules (blokken van dertien weken), een stage en een MSc-scriptie. Per mo dule zijn er twee weken contactonderwijs. De overige tijd is studie op afstand via internet. Afhankelijk van de kennis en ervaring van de studenten zijn vrijstellingen mogelijk. Geo-informatics Universiteit Twente 2 jr-v dag (faculteit EWI) en ITC Doel van deze opleiding is om technologen en methodolo gen op te leiden op het gebied van de geo-informatie. De op leiding omvat GIS, remote sensing, image processing, infor matica, kartografie en geo-informatie management. Doel groep zijn overheden die werken met ruimtelijke informa tie, en facilitaire bedrijven (nuts- en vervoersbedrijven). De opleiding is internationaal van aard. In het eerste halfjaar van de opleiding vindt een 'leveling' plaats om studenten op eenzelfde niveau te brengen. De Technische Universiteit Delft biedt nu een MSc-cursus in de geodesie aan met drie programma's; het betreft: geomatic engineering; geodetische metingen, inwinning en presentatie, en navigatie, met speciale aandacht aan civieltechnische toepassingen; geo-Information Engineering Land Management; het integreren van geo-informatietechnologie, ruimtelijke informatie management en grondbeleid; earth observation. In het eerste semester wordt de studenten die onvoldoende voorkennis hebben de nodige geodetische kennis bijge bracht. De cursus wordt afgesloten met een MSc-scriptie. Deze MSc-opleiding geodesie zal worden afgebouwd. Daar voor in de plaats komen twee nieuwe MSc-opleidingen, en wel op het gebied van: aardobservatie/geomatica bij de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek (L&R); geo-informatie/grondbeleid bij de faculteit Technische Bestuurskunde en Maatschappijwetenschappen (TBM). Geo-Information Science Universiteit Wageningen, 1,5-2 jr-v dag Centre for Geo-Information De Universiteit Wageningen biedt een master Geo-Informa- tion Science aan. Doel van deze opleiding is het gebruik van geo-informatie voor de analyse van ruimtelijke problemen op het brede gebied van milieutoepassingen te bevorderen. Afhankelijk van de wensen van de student kan worden gekozen voor een specifieke toepassing als fotogrammetrie, remote sen sing, GIS, kartografie, geodesie, informatie- en communicatie technologie (ICT), en verwante disciplines als grondgebruik, geografie, bodemkunde, en zovoort. Het programma om vat een combinatie van colle ges, een MSc-scriptie en praktijk. Geo-informatics ITC 1,5 jr-v dag Het ITC heeft al een aantal jaren een master of science-op- leiding in de geo-informatica met drie specifieke geo-infor- matiespecialisaties; deze opleidingen zijn gericht op ont wikkelingslanden (ook Nederlandse studenten worden toe gelaten): geo-informatics; deze opleiding is gericht op de techni sche en theoretische aspecten van het efficiënt verzame len van data, het structureren van ruimtelijke databases en het presenteren van informatie, en de technische GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 21