Verwerking van de meetploeg, Judith Maatman, in beeld, bezig de verre grondslagpunten met een prisma zichtbaar te maken. Als even later Charles zelf met een prisma in de hand de sleuf in duikt, kan de ser- vogestuurde Geodimeter het werk al leen wel af, en volgt gehoorzaam de loop van zijn baas die alle puntjes die hij nodig heeft, even markeert: koppe lingen, boogjes, flapjes, kastjes, aan sluitingen, kortom, alle onderdelen van het ondergrondse netwerk waar van de ligging op de kaart zichtbaar moet worden. Om te weten wat wat is, moet er wel even een codecijfer 'aan worden gehangen'. Het meten van al die ondergrondse spaghetti gebeurt meestal alleen in x en y. De hoogte (z) is vaak niet nodig voor het terugvinden van een stulc kabel, omdat die vaak op de voorgeschreven diepte van zestig centimeter onder het maaiveld worden gelegd. Net om de bocht van de weg houdt de kabel ineens op en is verder onzichtbaar. Dit stuk blijkt geboord te zijn onder een oude boom door, die be waard moet worden vanwege het lande lijke karakter. Wat nu wordt ingeme ten, zijn de kabels voor elektriciteit, telefoon en andere communicatievoor zieningen. In een eerder stadium zijn de buizen voor gas- en water en voor riolering gelegd. Die liggen in een die pere laag en zijn al eerder opgemeten. Het is van belang bij de meting niets over te slaan, want over een paar uur komt aannemer Hak met een graafma chine de sleuf weer dichtgooien. Een uurtje later is de meting klaar en ver dwijnen Charles en Judith naar een vol gend meetobject in een nieuwbouw wijkbij Gendringen. Meting in uitbreidingsplan. Het begin van de nieuwe wijk 'Landelijk Wonen' en het begin van de ondergrondse infrastructuur. In het SINE-lcantoor in Zevenaar worden de opgemeten ge gevens voor dit project uitgewerkt in AutoCAD. Vijf mede werkers zijn bezig met de verwerking van eerder opgeme ten informatie. Niet alleen kabels en leidingen, maar ook topografie die gemeten is voor een stuk GBKN, een civiel technisch project, en dataconversie. De meest toegepaste systemen zijn AutoCAD, MicroStation en Smallworld, maar ook nog het minder bekende LRS (Leidingen Registratie Systeem). Daarnaast worden ook andere programma's ge bruikt, legt Bert Takken uit, want je moet elke klant kun nen bedienen en dus rekening houden met de programma tuur van de klant. Dat is weieens lastig. De bestaande pro gramma's worden steeds geactualiseerd. "We schaffen bij voorbeeld AutoCAD 14 aan, maar als je dan werk moet uit voeren voor een klant die nog met versie 12 werkt, loopje het risico dat hij de gegevens niet kan lezen. Je moet dus zorgen ook met oude versies te kunnen werken", licht Bert Takken toe. Het takenpakket van SINE Field Engineering wordt door heel Nederland uitgevoerd, zij het dat concentraties zijn waar te nemen in Oost-Nederland en Noord-Holland. Je kunt het werk opdelen in: inmeten, tekenen of uitwerken, gegevensverstrekking, conversie en beheer. Onder de noe mer landmeten valt bijvoorbeeld het meetwerk voor de HTM in Den Haag. "Daar meten we alles wat met die tram te maken heeft", vertelt Takken triomfantelijk: "Nieuwe of te verleggen tramrails, halteplaatsen en dergelijke vooral uit- zetwerk. Maar we meten ook alle speeltuinen in Den Haag, en dat zijn er heel veel". Behalve inmeten en verwerken van de genoemde onder grondse structuren houdt SINE zich bezig met advies en ontwerp van velerlei distributienetten. Jaap Buscop voegt eraan toe dat er ook een aantal mensen van SINE bij dien sten en bedrijven wordt gedetacheerd, soms voor vele jaren. "En als de detachering is afgelopen en naar volle tevreden heid heeft gewerkt, mogen we vaak later bijhoudingswerk voor die bedrijven uitvoeren. De gedetacheerden zijn dus ook onze ambassadeurs". GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 35