Meten langs de snelweg In opdracht van de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat heeft DelftTech bv een 3D-laser- meting uitgevoerd op de A13 en de A20 nabij Rotterdam. Het betreft een pilotproject voor het meten van doorrijhoogten van kunstwerken en portalen met behulp van een 3D-laserscanner. De vraag naar actuele doorrij hoogten is groot. De MD krijgt dan ook regelmatig het verzoek van dienstkringen om van kunstwer ken en portalen doorrijhoogten te be palen. Deze zijn onder meer van be lang in het kader van de routebepaling voor bijzondere transporten, zoals het transport van een hoge kraan. Het gaat veelal om de bepaling van de minima le doorrij hoogte loodrecht boven iede re rijstrook (fig. 1). signaal voor de afstandmeting te veel absorbeert. Hierdoor kan geen reke ning worden gehouden met factoren als spoorvorming of kromming van het wegdek. Dergelijke metingen zijn tijd rovend, mede gezien het feit dat de af standmeting naar de verfstrepen op het wegdek wordt verstoord door het verkeer. Het meten langs de rijksweg is riskant en er gelden dan ook strenge veilig heidsmaatregelen. In sommige geval len zijn rijstrookafzettingen nodig, die een belemmering vormen voor de doorstroming van het verkeer, het geen economische schade veroorzaakt. Bovendien vormen afzettingen een grote kostenpost. De MD is dan ook op zoek naar alternatieve inwintechnie- ken voor het uitvoeren van dergelijke metingen. Onlangs is er door de MD, in samenwerking met DelftTech en dienstkring Rijnmond van de Rijkswa terstaat, op de Al 3 en A20 een pilot uit gevoerd met het Cyrax 2500-systeem. Dit systeem is gebaseerd op een 3D-la- serscanner gemonteerd op een statief, waarmee in een relatief korte meettijd objecten met een hoge puntdichtheid kunnen worden gescand. Het doel van de pilot was inzicht te krijgen in de toepasbaarheid en de meerwaarde van het systeem ten opzichte van de con ventionele methode voor de bepaling van doorrijhoogten. Meting Teneinde de meest efficiënte scanme thode te vinden zijn er diverse metho den uitgetest, waarbij onder meer is gevarieerd in de afstand tot het object en de horizontale en verticale scanre solutie. De afstand van de scanner tot het object heeft onder andere invloed op de: Met reflectorloze tachymetrie zijn op het wegdek veelal enkel pun ten op de verfstre pen te meten, om dat het ZOAB het Om de weg niet te hoeven betreden worden deze metingen volgens de con ventionele methode meestal vanaf de vluchtstrook uitgevoerd met een reflectorloze tachymeter. Hierbij wordt een aantal meters voor en achter het object op iedere verfstreep een punt gemeten. Door deze punten wordt per rijstrook een wegvlak berekend. Tevens worden er op de laagste punten van het object minimaal twee punten gemeten, waar mee vervolgens loodrecht op het wegvlak per rij strook de laagste doorrijhoogte wordt berekend. Fig. 1. Gevolg van een aanrijding door een te hoog transport. Doorrij hoogten meten met 3D-laserscannen Scanmethoden Ruyven ing. M. Akkermans, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, en R. Poelman MSc, DelftTech bv. GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 6