Verwerking Fig. 4. Laserscan van een kunstwerk vanuit één standplaats. strook worden opgesteld. Een opstelling in de berm was in sommige gevallen eveneens mogelijk. Dit gaat echter moeilij ker dan met een tachymeter, aangezien de apparatuur uit meerdere componenten bestaat en de scanner aanzienlijk zwaarder is. Voor kunstwerken geldt dat er doorrij hoogten aan zowel de voor- als achterzijde van het kunstwerk moeten worden be paald. Voor niet al te brede en diepe kunstwerken kan dich ter bij het kunstwerk worden opgesteld en de scanresolutie worden verhoogd; hierdoor kan het wegdek, alsmede de onderrand van zowel de voor- als de achterzijde, vanuit één standplaats met voldoende punten worden opgenomen (fig. 4). De aansturing van het gehele scanproces wordt door de scanoperator in de bus via een laptop gedaan. Bij het aan zetten van de scanner wordt er door de camera in de scan ner een videostill image van het te scannen object gemaakt en op het beeldscherm geprojecteerd. Op de laptop wordt door de scanoperator in de bus een rechthoekige uitsnede bepaald van het deel dat gescand moet worden. Nadat het te scannen deel is gedefinieerd, wordt de scanresolutie in gesteld en kan de scan worden gestart. Uitgaande van de zo juist besproken scanmethode duurt een scan slechts drie minuten (fig. 5) Al tijdens het scannen ziet de operator de scanopbouw op het scherm van de laptop en kunnen, naast het aansturen van de scanner, functionaliteiten worden gebruikt voor het roteren, zoomen en pannen van de gegevens. Door deze di recte terugkoppeling is een real time controle van de data Fig. 5. Drie minuten wachten. Fig. 6. Real time controle van de data. in het terrein mogelijk, zodat in een vroeg stadium al een eventueel pro bleem kan worden herkend en verhol pen (fig. 6). Zo wordt onder meer real time gecon troleerd of de scan daadwerkelijk het hele opgegeven gebied dekt, hoe groot de verstoring van het verkeer van in vloed is geweest op de scan, en of er voldoende punten zijn op het wegdek direct onder het object. Bij alle scans heeft de verstoring van het verkeer een beperkte invloed op de scan; zelfs bij een aanzienlijke hoeveelheid rijdend wegverkeer blijven er ruim voldoende punten over op het wegdek. Stilstaand verkeer of filevorming leidt tot een on volledige beschrijving van het wegdek. Het resultaat na drie minuten is een 3D-laserscan van 180 bij 900 punten, inclusief de bij het object behorende administratieve data. Aangezien met de scanner een relatieve meting is uitgevoerd, zijn de x, y en z-coördinaten niet ten opzichte van RD/NAP bepaald, maar in een eigen referentiestelsel, hetgeen voldoende is voor het ontlenen van een relatieve maat als een doorrijhoogte. De verwerking van de scans vindt plaats met behulp van het voor de la serscanner ontwikkelde softwarepak ket Cyclone (fig. 7). Aangezien tijdens het scannen het verkeer gewoon heeft kunnen doorrijden, is er als gevolg hiervan in de laserscan enige versto ring te zien (fig. 8). Deze verstoring uit zich in een wolk van laserpunten boven het wegdek en kan eenvoudig worden uitgefilterd. Om voor objecten per rijstrook de mi nimale doorrijhoogte te kunnen bepa- GEODESIA 2003-6

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 8