Wat zijn de wettelijke kaders? Het initiatief is van gemeenten, en Dataland werkt met gemeentelijke gebouwinformatie. Dat betekent dat er dui delijke grenzen zijn aan wat wel en niet mag worden ver strekt. Een aantal van deze grenzen wordt bepaald door wet- en regelgeving. Andere grenzen komen voort uit keuzen die zijn gemaakt in overleg met de VNG en de ge meentelijke oprichters. Privacy Op het gebied van wetgeving worden kaders gesteld door de Wet Bescherming Persoonsgegevens. De opgeslagen gege vens zijn op adresniveau door het College Bescherming Persoonsgegevens aangemerkt als persoonsgegevens. Gege vens op adresniveau mogen niet worden gebruikt voor per soonsgebonden direct marketing. De organisatie is daarom geregistreerd bij dit college. woz Een ander belangrijk stelsel is de belastingwetgeving. In het kader van de wet WOZ wordt binnen gemeenten een groot aantal gebouwgegevens bijgehouden. De opgeslagen gege vens zijn een deelverzameling van de totale gegevensset. Zo is en blijft bijvoorbeeld het waardeobject op adresniveau alleen voor de geautoriseerde personen binnen de gemeen te toegankelijk. Er zijn ook richtlijnen over de relatie tussen markt en over heid, zoals die zijn geformuleerd door de commissie-Cohen en afgestemd met de VNG. Eén van deze richtlijnen houdt in dat een overheidsorganisatie geen marktactiviteiten mag uitvoeren. Dit betekent concreet dat er geen bewerkingen worden verricht op gemeentelijke gegevens. Dat zou verede ling betekenen en daarmee zou men zich begeven op het commerciële terrein. Een andere belangrijke richtlijn van voormalig Minister van Boxtel is het niet-discriminerend marktbeleid. Dit houdt in dat de overheidsorganisatie geen onderscheid mag maken tussen publieke en private afne mers. Gegevens worden tegen dezelfde voorwaarden gele verd aan publieke en private afnemers. Tezamen hebben de- Pannenkoekenhuis in Zeist (foto M. Jellema). ze richtlijnen geleid tot een transpa rant, niet-discriminerend prijsbeleid, waarbij alleen de verstrekkings- en serv icekosten in rekening worden gebracht. De waarde van de informatie is immers al door de belastingbetaler betaald. Een volgende bouwsteen voor dit initi atief is de constatering van rijkswege dat gemeenten de bronbeheerder zijn van de gebouwgegevens. Daarom wor den alleen gegevens van gemeenten verstrekt en niet bijvoorbeeld kadas trale gegevens, ook al wordt daar veel om gevraagd. Gemeenten zijn en blij ven dan ook verantwoordelijk voor hun eigen gebouwenregistratie en dus ook voor de gegevens die zij leveren aan Dataland. Waarom zou een gemeente deelnemen aan DataLand? De slechte toegankelijkheid van ge meentelijke vastgoedinformatie voor bovenlokale afnemers is voor gemeen ten al jaren een knelpunt. Het versnip perde aanbod leidt tot ongewenst rijksbeleid en tot klachten van burgers en bedrijven die hun vragen onvol doende beantwoord zien. Daarenbo ven is er geen wettelijk kader dat de vastgoedinformatievoorziening regelt. In 1996 vormde deze cumulatie van motieven voor de grote gemeenten en de VNG reden om de koppen bij elkaar te steken. Het doel was 0111 een cen traal distributiepunt voor gemeente lijke vastgoedinformatie te organise ren, rekening houdend met de kaders van de gemeentelijke autonomie. Een distributiepunt dat wel eigendom van gemeenten zelf zou zijn, hen toege voegde waarde zou bieden en ook een duidelijke meerwaarde zou hebben voor publieke en private afnemers. Op basis van deze uitgangspunten is Data- Land in april 2001 opgericht. Het is dus een gemeentelijke initiatief zonder directe, centrale sturing vanuit het Rijk. Het samenwerken vanuit de ei gen autonomie zou voor gemeenten een zwaarwegend argument moeten zijn om deel te nemen. In het kader op p. 283 zijn de praktische en strategische argumenten van het nut van een dergelijk centraal distribu tiepunt voor gemeenten uiteengezet. TORS ^>LuSr PANNENKOEKEN Richtlijnen overheid - markt Gemeente is bronbeheerder van gebouwgegevens GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 10