Praktisch en strategisch nut van een centraal loket PRAKTISCH NUT verlaging vraagdruk impuls tot kwaliteitsverbetering van gegevens gegarandeerde bijdrage in de verstrekkingskosten (oftewel de drie uur die per jaar maximaal worden gemaakt om de ge gevens aan DataLand te leveren, worden financieel gedekt) beperkte risico en aansprakelijkheid hergebruik van gegevens die er toch al zijn breed gebruik van de WOZ-gegevens (belangrijk in verband met mogelijke afschaffing OZB) begin van een gebouwenregistratie beter bedienen OOV-diensten (regionale brandweer, politie, ambulance) aansluiting op de bestaande softwarestandaarden (dus een voudig en snel leveren) STRATEGISCH NUT eigenaarschap en beheer van de eigen gegevens waarborgen garanderen toegankelijkheid overheidsinformatie decentrale, vrijwillige samenwerking om de positie van Nederlandse gemeenten in het informatiebeleid te verster ken breed gebruik van de WOZ-gegevens waarmee de WOZ wordt verankerd bij gemeenten anticiperen op het centrale loket voor de authentieke gebouwenregistratie opereren conform de Europese richtlijn voor Public Sector Information concretiseren van en aansluiten op het actuele gedachten- goed van de presterende overheid, waarvan burgers en bedrijven mogen verlangen dat afspraken worden nageko men, geen onnodige kosten worden gemaakt en zorgvuldig met informatie wordt omgesprongen naadloze aansluiting op en concretisering van het gedach- tengoed van Stroomlijning Basisgegevens ontschotting/ontkokering binnen de gemeentelijke organi satie ontschotting/ontkokering tussen diverse overheidslagen Stimuleren hergebruik gemeentelijke gegevens door deelname aan projecten Door deel te nemen aan pilotprojecten met afnemers en aan experimenten wordt pro-actief het hergebruik van ge meentelijke gebouwgegevens gestimuleerd. Een recent voorbeeld is het samen met de brandweer Rotterdam opge starte project. Dit project haakt in op de problematiek dat gebouwgegevens enerzijds binnen gemeenten versnipperd aanwezig zijn, maar anderzijds wel van groot belang zijn voor preventie-, repressie- en nazorgtaken in het kader van OOV. Immers, de brandweer heeft gebouwgegevens nodig om te weten waar de brand is, hoe hoog het gebouw is, waar het staat, enzovoort. Onder meer omdat dergelijke in formatie nu per gemeente moet worden opgevraagd in plaats van centraal, worden beslissingen soms op basis van onjuiste informatie genomen. Het ontbreken van een ge meentegrens-overstijgende, goed toegankelijke vastgoed informatievoorziening heeft al meerdere keren tot kleine en grotere rampen geleid. In het kader van een project van InAxis is een aanpak voor de oplossing van dit knelpunt ontwikkeld. In de eerste plaats wordt een andere methode van distributie van gebouwgegevens gehanteerd door de centrale gegevensverzameling. In de tweede plaats ont staat door deze centrale inzameling en distributie onder linge samenwerking tussen decentrale overheden en over heidsdiensten. Immers, gemeenten leveren gezamenlijk hun gegevens aan DataLand, die deze namens de gemeen ten ter beschikking stelt aan brandweer-, politie-, en ambu lancediensten. Door deze gestroomlijnde methode van werken ontstaat binnen gemeenten weer een impuls voor gegevensverbetering. Ook gaan de verschillende afnemers dezelfde gegevens gebruiken, op basis waarvan zij beslis singen nemen ten behoeve van de burger. Dit komt uitein delijk de dienstverlening van de overheid aan burgers ten goede, aangezien beter geïnformeerde beslissingen kun nen worden genomen. Drie aspecten wil ik hieronder nader uitlichten. Actief bijdragen aan overheidsbeleid ten bate van gemeenten In de eerste plaats wordt een bijdrage geleverd aan het overheidsbeleid. Het feit dat dit initiatief door gemeenten is opgericht als informatiemakelaar, is op zichzelf al een bijdrage aan het rijksinformatiebeleid. Maar daarnaast wordt ook actief meegewerkt aan pro gramma's als Stroomlijning Basisgege vens. Een ander voorbeeld is de actieve betrokkenheid bij de pilots die het Ministerie van VROM uitvoert in het kader van de Basisregistratie Gebou wen. Vanuit de inmiddels opgedane praktijkervaring zijn diverse docu menten ter beschikking gesteld, waar onder het rapport dat betrekking heeft op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Verbetering van kwaliteit van gemeentelijke gebouwgegevens Een derde nevendoel is gericht op het gebied van stan daardisatie en uniformering van gebouwgegevens. Dit is al sinds jaar en dag een belangrijke zorg van gemeenten. In het verlengde hiervan is de eerste Kwaliteitsmonitor Ge bouwen uitgevoerd, waarbij de gegevens van zestig ge meenten, ofwel zo'n twee miljoen objecten zijn onder zocht. De per gemeente verstrekte gegevens zijn geanaly seerd en gecomplementeerd door een schriftelijke enquête. De meest opvallende conclusies uit deze kwaliteitsmonitor zijn: de volledigheid van gemeentelijke bestanden laat te wensen over op het gebied van gebouwgegevens wat be treft bouwjaar/-klasse, inhoud en het aantal woonlagen; de gemiddelde actualiteit (oftewel: verwerkingsperiode) is tien weken, maar ligt bij de 100.000+ gemeenten op iets minder dan zes maanden; StUF TAX en GFO Basisgegevens zijn de meest voorko mende classificatiemethoden; in de gemeenten tussen de 25.000 en 50.000 inwoners en bij de 100.000+ gemeenten is het databeheerproces met enige regelmaat goed beschreven; in de overige gemeen ten is daar vaak niets over vastgelegd. GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 11