Op basis van de geanalyseerde gegevens heeft iedere deel nemende gemeente aan de kwaliteitsmonitor een individu ele 'benchmark' ontvangen, aangevuld met een op die gemeente toegesneden advies. Daarnaast zijn de kerncijfers uit het onderzoek aan alle gemeenten toegezonden. Eind 2003 zal de tweede Kwaliteitsmonitor Gebouwen worden uitgevoerd. Stand van zaken participatie besluitvorming Na twee jaar participeren meer dan vijfenzestig gemeenten in het initiatief, die samen goed zijn voor meer dan 2.300.000 objecten. De actuele stand van zaken wordt bijgehouden op de website www.data- land.nl. De participerende gemeenten zijn te vens de eigenaren van het initiatief. Door de eenmalige aanschaf van certificaten hebben zij zeggenschap in het beleid. Het stichtings bestuur houdt daarnaast toezicht op de dage lijkse activiteiten. Met de recent verschenen ledenbrief van de VNG inzake DataLand [2] wordt een snelle toename in het aantal deelnemende gemeenten verwacht. Toekomst Een nieuwe methode van data 'oogsten' moet zijn toegevoegde waarde ten opzichte van de oude me thode voortdurend bewij zen. Dit initiatief is een gemeentelijk middel om de distributie van ge- bouwgegevens te stroom lijnen en de kwaliteit te verbeteren. De toegankelijkheid van gemeentelijke informatie is het centrale vraagstuk. Zo lang dit centrale loket als extra schakel in de informatie keten daarin een toegevoegde waarde oplevert, heeft het bestaansrecht. In het komende jaar gelden de volgende speerpunten. In de eerste plaats zal worden gewerkt aan het verstrekken van meer gegevens uit het gemeentelijk vastgoeddomein. In de tweede plaats wordt actief samenwerking gezocht met andere geo-loketten zoals het NCGI. Ook wordt DataLand genoemd als het centrale loket van de Authentieke Gebou wenregistratie. Onder meer door het distribueren van een groeiend aantal gebouwgegevens zal in het komende jaar deze positie worden waargemaakt. Een ander speerpunt is het ontwikkelen van de rol in verplichte gemeentelijke gegevensstromen aan de overheid, zoals het CBS, het Planbureau, waterschappen, enzovoort. Hiertoe wordt in middels met een aantal van deze partijen overleg gevoerd. Tot slot Het is een taak van de moderne overheid om te zorgen voor toegankelijkheid van informatie die voor het functioneren van de samenleving van belang is. Vastgoedinformatie is daarbij voor overheidsmanagers een specifiek en lastig veld. Daar staat tegenover dat vele publieke en private partijen juist af hankelijk zijn van deze gegevens voor de kwaliteit van hun dienstverlening. In dit artikel is geschetst hoe een gemeentelijk initiatief een trekkersrol vervult in het samenbrengen van vraag en aanbod, het ver- Data Land-Gemeenten beteren van de kwaliteit van gegevens en het stroomlijnen van de samenwer king tussen de verschillende Participerende gemeenten. overheidslagen. Dit alles ui teraard binnen de wettelijk geldende kaders. De doelstel ling is bij alle activiteiten nadrukkelijk het toegankelijk maken van de informatie. Daar mee is dit een uniek decentraal initiatief dat overheidsmanagers in staat stelt om de vruchten te plukken van hun inspanningen op vastgoedgebied. [1] Smit, L.A., DataLand, toegankelijke gemeentelijke geo-data; een visie van gemeenten. Geodesia 2000 no. 2, p. 55-61. [2] VNG ledenbrief MARZ/INF/2003000825, lbr. 03/36. Summary DataLand, a distribution point for building information At the initiative of 20 large municipalities DataLand was founded in 2001 as a central distribution point for building information like address, type of object, construction year, number of floors and volume. Today more than 65 municipalities participate and provide their building information to DataLand, which provides this information to interested private and public parties at a uniform format and price. geo-information engineering, munici palities, applications geo-informatievoorziening, gemeenten, praktijk 19 mei 2003 Literatuur KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 12