Rivierbedding uit combinatie van laser- en sonargegevens (presentatie P/ei/er). Het tweede voorbeeld is het afstudeeronderzoek naar auto matische mutatiedetectie in topografische bestanden (ToplO) aan de hand van laseraltimetriegegevens, dat on langs door Patrice Kessels aan de TU Delft werd voltooid. Hij concentreerde zich vooral op het detecteren van verande ringen in de (stedelijke) bebouwing, door gebouwen in nieuwe laserdata te classificeren en met het bestaande topografische kaartbestand te vergelijken. Het probleem was dat de inwinningscriteria van de Topografische Dienst (TDN) allerlei verschillen tussen de kaart en de werkelijk heid toestaan. Zo hoeven bouwsels van minder dan 3m x 3m (of 4m doorsnede) niet te worden gekarteerd, evenmin als 'tweede rij-bebouwing', schuurtjes die vanaf de openba re weg niet zichtbaar zijn. Kleine inspringingen en uitstul pingen mogen worden rechtgetrokken. Het systeem moet de inwinningscriteria 'kennen' om dergelijke verschillen tussen de kaart en de laserdata van echte mutaties te onderscheiden. In het proefgebied in Rijswijk/Wateringen ontdekte het systeem honderdvijfentwintig nieuwbouw- mutaties. In elf gevallen bleken dit schuurtjes die niet ge karteerd hoefden te worden (hoewel ze vanuit een zijstraat wel zichtbaar waren!). De gesignaleerde gevallen van sloop waren allemaal terecht. Combinatie van laseraltimetrie en echosounding De laatste voordracht is van Norbert Pfeifer, werkzaam bij de sectie FRS van de TU Delft. Hij beschrijft de integratie van laseraltimetrie- en echo sounding (sonar) gegevens voor het karteren van rivierbeddingen, onder water en aan weerszijden. Dit was een project bij Pfeifers vorige werkge ver, de Technische Universiteit te Wenen. Natuurlijk is echo sounding iets heel anders dan laseraltimetrie. Een geluids bundel is niet zo scherp als een laserstraal, maar de te meten afstanden zijn veel kleiner, zodat de 'footprint' toch niet al te groot wordt. Ook heeft de watertemperatuur, die tussen het oppervlak en de bodem flink varieert, een grote invloed. Interessant is dat de twee technieken in een aantal opzichten veel op elkaar lijken. In beide gevallen meet men puntsgewijs de afstand tussen de sensor en het op te nemen object door deze uit de looptijd van een gereflecteerd sig naal af te leiden, en bij beide worden met GPS/INS de positie en de stand van het platform bijgehouden. Vlakbij de oever zijn sonaropnamen niet mogelijk door de diepgang van de boot. Als de waterstand fluctueert, kan men bij hoogwater de sonarmetingen doen en bij laagwater de laseropnamen maken. Een 3D-doorsnijding van de twee datasets geeft dan precies de kustlijn bij een bepaalde waterhoogte. Omdat de sonarpunten veel verder uit elkaar lagen dan de laserpunten, wer den de eerste via een triangulatie ver dicht tot een regelmatig rooster. Er ont stond een probleem in de rivierbochten. De uiteindelijke hoogtelijnen (dieptelij- nen) vertoonden daar vreemde knikken. De oplossing werd gevonden in trans formatie naar een coördinatensysteem, waarvan de ene as als het ware met de rivier meebuigt, en de andere daar steeds loodrecht op staat. Uiteindelijk kwam er een model van de rivierbed ding tevoorschijn, dat volledig voldeed aan de doelstellingen, het inspecteren van kribben in de rivier. Ook zijn simu laties mogelijk, bijvoorbeeld van het effect van de eventuele bouw van kunst werken. De middag werd afgesloten met een dis cussieronde, waarin onder meer de dis crepantie tussen de academische theo rie en de alledaagse praktijk naar voren kwam. Bijvoorbeeld bij het automatisch filteren van laserpunten vinden onder zoekers een fout van 10% al heel aardig, terwijl er in de praktijk helemaal geen fouten in mogen zitten! Dat neemt niet weg dat automatisch filteren nuttig is: er blijft veel minder handwerk over. De discussie lijkt weer wat academischer te worden met de opmerking dat filteren neerkomt op het optimaliseren van kosten/baten, gedefinieerd als het pro duct van de foutenmatrix en een kosten matrix. Hierover kon aansluitend, onder het genot van een hapje en een drankje, verder worden gediscussieerd. GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 16