De burger van vandaag kan niet meer zonder moderne voorzieningen als internet, GSM, kabeltelevisie, etc. Een ieder heeft daar gemak van. De Rotterdamse burger heeft overigens ook aan den lijve kunnen ondervinden dat deze voor zieningen niet zomaar uit de lucht komen vallen. Kilometers kabels in alle kleuren van de regenboog zijn de grond in gegaan. Straten en stoepen lagen regelmatig open om deze kabels een plekje te geven in de schaarse ondergrond. De grote telecomhausse is echter voorbij. De sleuven zijn weer dicht. Maar wie weet nog waar wat ligt? In middels is bedrijf X met kabelkleurtje blauw overge nomen door bedrijfY met kleur groen. Zou bedrijf Y nu we ten waar zijn blauwe kabels liggen? En weet de gemeente ei genlijk wel wat er in haar grond ligt en waar het ligt? Leidingenbureau Gemeentewerken Rotterdam Riolering, gas, water, elektra, telefoon, glasvezelkabel, kabel televisie en stadsverwarming zijn in onze huidige stedelijke samenleving niet meer weg te denken. Het zijn vanzelfspre kende nutsvoorzieningen. Niet vanzelfsprekend en voor veel burgers en bedrijven zelfs onverteerbaar is echter de veel voorkomende situatie waarbij de straat herhaaldelijk wordt opengebroken om één of andere kabel aan te leggen of te vernieuwen. Vooral de telecombedrijven zorgen er de laatste jaren voor dat Rotterdam vrijwel permanent 'open ligt' (fig. 1). Tijdens het uitvoeren van graafwerkzaamheden speelt de veiligheid van de burger en van de graver een grote rol. Het beschadigen van een gasleiding kan desastreuze gevolgen hebben voor zowel de graafmachinist als voor de directe omgeving. In 1988 werd de totale directe schade in Neder land geschat op ongeveer Q68 miljoen per jaar [lj. Naast het overlast-aspect, de veiligheid en de directe schade is het dui delijk dat het herhaaldelijk openbreken van de straat ook onnodig hoge maatschappelijke kosten met zich mee- brengt. Om deze nadelige gevolgen tot een minimum te beperken is het coör dineren en integreren van werkzaam heden aan bestrating en ondergrondse infrastructuur een absolute noodzaak. Al vanaf het begin van de 20e eeuw kent Rotterdam de unieke situatie dat de coördinatietaak van werkzaamhe den aan de straat en de ondergrondse infrastructuur is opgedragen aan één organisatie: de Dienst van Gemeente werken Rotterdam. Gemeentewerken heeft een Leidingenbureau dat het be heer voert over de ondergrond in het openbare gebied van Rotterdam. De voornaamste doelstelling van het Lei dingenbureau is het hebben van een optimale beschikbaarheid van de ondergrond voor functies/ontwikke lingen in de stad en haven. Daarbij wordt het borgen van veiligheid in re latie tot gevaarlijke leidingen en het beperken van de overlast voor de bur ger bij leidingwerkzaamheden als randvoorwaarde gesteld. Coördinatie van werkzaamheden De coördinatie van werkzaamheden in het openbare gebied van Rotterdam wordt in diverse stadia en in meerdere overlegplatforms inhoud gegeven. Er is een maandelijks Projectenoverleg waarin de projecten die op korte ter mijn zullen worden uitgevoerd met el kaar worden afgestemd. Bovendien is er tweemaal per jaar een Planoverleg in iedere deelgemeente van Rotterdam waar, in een vroegtijdig stadium, met alle kabel- en leidingbeheerders wordt gesproken over (nieuwbouw- en onder- houds-) plannen in die deelgemeente. Verder kent Rotterdam een Coördina tie Commissie van Werken Op Straat (COCOWOS). Deze commissie laat een zogenaamde COCOWOS kaart ver vaardigen. Op deze serie van vijf kaar ten worden alle belangrijke wegopbre- kingen en afzettingen ingetekend die in de komende maand (maand één), resp. in maand twee, resp. in maand Rotterdam heeft de leiding ir. L.A. Smit, hoofd afdeling Landmeten en Vastgoed informatie, Gemeentewerken Rotterdam. GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 18