bevindt en wat er aan nieuwe leidingen zal bijkomen. Alle informatie over de ligging van de leidingen, inclusief de ge plande leidingen, wordt vastgelegd in de LeidingVerzamel- Kaart die wordt bijgehouden door de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie van Gemeentewerken. LeidingVerZamelKaart De gemeente Rotterdam heeft in over leg met diverse (voormalige) nutsbe drijven Algemene Richtlijnen [3] opge steld die worden gehanteerd bij de be oordeling van een tracé-ontwerp van nieuwe leidingen en andere objecten. Deze richtlijnen dienen als uitgangs punt bij de indeling van kabels en lei dingen in zowel het horizontale als het verticale vlak (fig. 2). Het doel van deze richtlijnen is een optimaal ge bruik van de openbare ondergrond alsmede een ongestoorde ligging van kabels en buizen te bevorderen. drie, resp. in maand vier, vijf en zes, resp. in maand zeven tot en met twaalf, te verwachten zijn. De serie kaarten wordt iedere vier weken vol gens een uiterst strak tijdschema uit gegeven. De gemeente Rotterdam is uiteraard deelnemer aan KLIC. Rotterdam is één van de initiatiefnemers tot de oprich ting van KLIC-West geweest. De doel stellingen van KLIC, namelijk het voor komen van schade aan kabels en lei dingen, worden van harte onder steund [2], De rol van KLIC is met name gericht op het verbeteren van de com municatie tussen graver en kabel- en leidingbeheerder door het verwerken en doorsturen van graafmeldingen drie werkdagen voor de uitvoering. Fig L Kabels in de grond. Richtlijnen Indeling Leidingen Buurt- ontsluitingsweg met bomen. Reeds in 1900 begon de gemeente Rotterdam met de registratie van drinkwater- en gasleidingen. In de loop der jaren is deze registratie uitgegroeid tot een registratie van alle ondergrondse kabels- en leidingen in het openbare gebied van Rotterdam, de LeidingVerZamelKaart [4]. Deze analoge registratie is vanaf 1988 geconverteerd naar een digitaal bestand met de naam LVZK. De LVZK (fig. 3) is een basisregistratie die zodanig is ingericht dat meerdere be drijfsprocessen hun informatie hieraan kunnen ontlenen dan wel toevoegen. In hoofdzaak bevat de LVZK de geome trische vastlegging van strangen (dit zijn de geulen waarin de ondergrondse kabels en buizen liggen) en aanverwante zaken (mantelbuizen, putten, leidingstroken) in de open baar toegankelijke ruimte met de volgende kenmerken: eigenaar/beheerder; afmeting; materiaalsoort/kabeltype; spanningklasse/drukklasse; aantal buizen/kabels per Strang. Alle leidingen in de LVZK zijn voorzien van bijbehorende in formatie over deze kenmerken van de leiding. Leidingen met een ruimtebeslag van 500 mm of meer worden met hun werkelijke breedte afgebeeld en leidingen kleiner dan Maar het belangrijkste instrument dat het Leidingenbureau hanteert is de uitgifte van vergunningen. Het Leidin genbureau houdt op deze manier bij wat zich aan leidingen al in de grond Fig. 2. BUURT-ONTSLUITINGSWEG Voorbeeld van Indelino leidingen «oheel 1 100 d.d. O KT '01 •w LeidIngenbuveau GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 19