grond specifiek voor telecom- en om- roepnetwerken. Artikel 5.2 van de Tele communicatiewet stelt namelijk dat de gemeente is belast met de coördina tie van de binnen haar grondgebied door aanbieders van openbare telecom municatienetwerken of van ornroep- netwerken uit te voeren werkzaamhe den in verband met de aanleg en in standhouding van kabels. De hier ge noemde coördinatie vindt in de prak tijk dus plaats door het Leidingen bureau van Gemeentewerken. De kosten van diverse activiteiten van het Leidingenbureau werden tot begin 2002 op verschillende manieren bij de leidingbeheerders in rekening ge bracht. Met de oude nutsbedrijven be stonden samenwerkingsafspraken op basis van offertes en werden werkelijke kosten in rekening gebracht. Met ande re bedrijven werden weer andere af spraken gemaakt over tarieven of over meterprijzen in combinatie met een vast basistarief. Daarnaast waren er nog verschillen in tarieven voor activiteiten in het havengebied (vaak bewerkelijker in verband met veiligheidsaspecten) en in de stad. Al met al een behoorlijk ondoorzichtige situatie die vroeg om stroomlijning en transparantie. Het besluit van de gemeenteraad 0111 voor het verlenen van een vergunning, instemming c.q. toestemming voor het leggen, repareren, enz. van kabels en leidingen leges te heffen had met na me tot doel aan deze ondoorzichtig heid een einde te maken. De kosten die de gemeente maakt voor het verlenen van de vergunning, toestemming en instemming worden nu op een eendui dige manier bij partijen in rekening gebracht. In de Legesverordening Rotterdam [8] is een nieuw hoofdstuk 11 toegevoegd betreffende dit onder werp. Het nieuwe leges-regime voor kabels en leidingen is vanaf 17 januari 2002 van kracht. Activiteiten onder het leges-regime Het gaan heffen van leges betekent dat er goed moet worden omschreven welke activiteiten in dat kader wor den uitgevoerd en dat de leges opbrengsten gelijk moeten zijn aan de kosten van die activiteiten (er mag op leges geen winst worden gemaakt). Onder het leges-regime kabels en leidingen vallen diverse activiteiten. Deze starten met het voeren van overleg in de planfase en het in behandeling nemen van de aanvraag. Vervolgens wordt de vergunning met de vergunningsvoor waarden verstrekt en wordt er tijdens de uitvoering en bij de oplevering geïnspecteerd of aan de vergunningsvoor waarden is voldaan. Een onderdeel van deze inspectie be treft het landmeetkundig inmeten van de leiding (fig. 4). Indien de oproep tot inmeting 's ochtends vóór 10.00 uur bij het Call Centrum van de afdeling Landmeten en Vast- Fig.3 LVZK in Rotterdam GEODEsiA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 21