Fig. 4. Landmeetkundig inmeten van leidingen. goedinformatie binnenkomt wordt er diezelfde dag nog gemeten. Uitgangspunt is wel dat er minimaal 100 meter open sleuf aanwezig is waarin de kabels of leidingen zicht baar liggen. De revisiegegevens worden verwerkt in de LVZK. Na verwerking kunnen op verzoek van de kabel- en leidingbeheerder de digitale revisiegegevens worden toege stuurd. Na het gereed komen van het werk wordt een pro ces-verbaal van oplevering opgesteld en wordt het project financieel en administratief afgesloten. De legestarieven voor het afgeven van vergunningen voor het aanleggen, repareren enz. van kabels en leidingen zijn verdeeld in een aantal categorieën. Zo is er een tarief voor leidingen en een tarief voor ondergrondse objecten (zoals handholes, vetvangers, afvalcontainers). De te hanteren tarieven zijn ondergebracht in hoofdstuk 11 van de bij de Legesverordening behorende tarieventabel. Een groot voor deel is dat deze tarieven duidelijkheid bieden voor de ver gunningaanvragers. De gemeente brengt deze leges in reke ning bij het afgeven van de vergunning. Deze wijze van afrekenen betekent een verschuiving van budgetten bij de vergunningaanvrager. In plaats van beheerkosten kunnen de kosten voor de leges nu worden aangemerkt als project kosten die waarschijnlijk 'gemakkelijker liggen'. De kosten voor de leges vallen namelijk in het niet bij de totale kosten van het project. Ervaringen met de Legesverordening Inmiddels is het nieuwe regime ruim 1 jaar van kracht. Bij de opzet en opbouw van de te hanteren tarieven werd ge streefd naar een zo eenduidig en strak mogelijke opbouw. In de praktijk is echter gebleken dat er zich in de wereld van kabels en leidingen zoveel soorten activiteiten en situa ties voordoen dat uitbreiding en aan scherping van de tarieventabel nood zakelijk was. De Legesverordening zal medio 2003 hierop worden aangepast. De aanpassingen dragen bij aan meer duidelijkheid voor de vergunningaan vragers, en door meer differentiatie in de tarieven is het transparanter gewor den wat zij waarvoor betalen. Naast aanpassingen in de opbouw van de tarieven is ook rekening gehouden met algemene prijsontwikkelingen. De verfijning in de tariefstructuur is mede tot stand gekomen naar aanlei ding van regelmatig overleg met de lei dingeigenaren die in Rotterdam belan gen hebben. De verhoging van de be staande tarieven kon leiden tot extra lasten voor hen. Eén en ander is echter sterk afhankelijk van de aard en de omvang van de door hen te verrichten werkzaamheden. Het interne verwerkingsproces binnen Gemeentewerken is aanzienlijk veran derd. Het Leidingenbureau is van een dienstverlener omgevormd tot een ver gunningverlener die eisen stelt aan de uit te voeren activiteiten. Tijdens de uitvoering wordt in het terrein gecon troleerd of aan de voorwaarden wordt voldaan. De revisies voor de LVZK wor den nu door gemeentelijke landme ters ingemeten en op kantoor ver werkt. Dat betekent voor de landmeter een veel grotere dynamiek in het werk. Letterlijk weten de landmeters 's och tends niet of zij die dag moeten nieten of niet. Dat is geheel afhankelijk van de vraag. De omvang van het aantal vergun ningsaanvragen is in 2002 ruim achter gebleven bij de verwachting: in 2001 bedroeg het aantal aanvragen 1150, in 2002 nog maar 557. Het teruglopen van de activiteiten van de telecombe- drijven is goed merkbaar geweest in Rotterdam. Conclusies Prof.dr.ir.M.J.M. Bogaerts [9] vroeg zich in 2000 terecht af of er niet opnieuw moest worden nagedacht over een wet op de leidingregistratie. Door het ver waarlozen van voorschriften en ver gunningen bij de aanleg van het tele communicatienet en door het meer voudig gebruik van de glasvezelkabels zodat je niet meer weet wat van wie is, GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 22