Pes landmeters victorie? Literatuur Summary en door de internationale handel in nutsbedrijven, is naar het gevoel van Bogaerts een onaanvaardbare situatie ontstaan. De situatie is anno 2003 ken nelijk niet echt veel veranderd. In het Zaterdags Bijvoegsel van het NRC Han delsblad van 19 april 2003 wordt de situatie onder de grond als één grote rotzooi bestempeld. Het is volgens het artikel 'wachten op de grote klap'. De gemeente Rotterdam heeft bijtijds ingezien dat de situatie in Rotterdam kon worden verbeterd. Daartoe zijn in 2002 voor het leggen van kabels en lei dingen in Rotterdams openbaar grond gebied de voorschriften en vergunnin gen aangescherpt. Handhaving en toe zicht zijn in dit proces nadrukkelijk ge regeld. De gemeente inspecteert tijdens de uitvoering en bij de oplevering of aan de vergunningsvoorwaarden is vol daan. In dat kader meet de gemeente zelf de ligging van de kabels en leidin gen in en registreert deze in de LVZK. Gelijktijdig zijn de verschillende financiële regelingen met bedrijven vervangen door het heffen van leges voor het afgeven van vergunningen. Hierdoor is eenduidigheid ontstaan en een grotere transparantie voor de ver gunningaanvrager. Met de genomen maatregelen verwacht de gemeente Rotterdam de schaarse ondergrond beter te kunnen beheren en de regis tratie van wat er zich in de ondergrond bevind, verder te verbeteren. [1] Ravi, Kabel- en Leidinggegevens geleid. Amersfoort, 1988. [2] Houtum, A.L.M. van, Wie een kuil graaft voor een ander... kan niet om KLIC heen. Geodesia 1997 no.4, p. 165-169. [3] Algemene richtlijnen bij de indeling van leidingen in het beheersgebied van de Gemeente Rotterdam. Gemeentewerken Rotterdam, oktober 1991. [4] Fischer, J.J.L, Verzamelkaart leidingen. Geodesia 2001, no. 11, p. 544-545. [5] Algemene Plaatselijke Verordening (APV) Rotterdam. [6] Telecommunicatieverordening Rotterdam, 1999. [7] Telecommunicatiewet van 19 oktober 1998. Staatsblad 1998, 610. [8] Legesverordening Gemeente Rotterdam. 2003. [9] Bogaerts, M.J.M, Leidingregistratie. VI-Matrix, nr. 53. Rotterdam leads the underground infrastructure There is a lot of complaining in the Netherlands about the registra tion of utility networks, but not so in the municipality of Rotterdam. Since the beginning of the twentieth century, the city itself keeps record of all the underground cables and pipes, and plays an active coordinating role with respect to the design and execution of works in public spaces. Because of the fast developments in IT, and the rapidly changing utility world, this system of coordination and registration has been modernized and made fit the present-day situation. Keywords geo-information engineering, utility registration, applications Trefwoorden geo-informatievoorziening, leidingenregistratie, toepassingen "Van Alkmaar begint de Victory" is de spreuk sinds Alkmaar op 8 oktober 1572 als eerste stad in de Tachtigjarige Oorlog de Spanjaarden verdreef. Alkmaar viert dat op 8 oktober nog jaarlijks. Misschien begint ook voor de landmeters onder ons de victo rie in Alkmaar, aangezien daar een stand beeld is geplaatst van 'De Landmeter' bij de ingang van het winkelcentrum NoorderAr- cade. Jaap de Boer GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 23