Zoektocht naar de universele meter m maat Een wetenschappelijke detective de van alle dingen is'i KEN ALDER P U B LIC AT In de beginjaren van de Franse revolutie verklaarde een team van wetenschappers dat de nieuwe 'meter' één tien- miljoenste van de afstand van de noordpool tot de eve naar zou moeten zijn. Men kon er niet pakweg de Parijse el (aune) voor nemen, die als maat aardig in de buurt lag. Bij zo'n centralisatie konden de revolutionairen 'de egalitaire verdiensten van het metrieke stelsel' niet propageren. Daar om moest de meridiaanafstand Duinkerken-Barcelona wor den hermeten, nauwkeuriger dan Cassini dat in 1740 al deed. Twee astronomen verrichtten de aldus benodigde geodetische klus, die zeven jaar zou duren (1792-1799). Recent verscheen Portret van Delambre. Boekomslag met portret van Méchain. er een dik boek over: Ken Aider, De Maat van alle dingen. De zeven jarige zoektocht naar de universe le meter, Anthos Amsterdam 2002, ISBN 90-414-0569-0, 476 pagina's, prijs 26,90. De oneindige verscheidenheid aan ma ten onder het ancien régime gaat alle begrip te boven. Alleen al in Frankrijk was onder achthonderd verschillende namen een kwart miljoen verschillen de maten en gewichten in gebruik. Dit Babel van maateenheden wilden ge leerden al vervangen door een univer sele taal van maten, maar de Franse re volutie was nodig om de kans te krij gen de ketenen van oude gewoonten te verbreken. Als de nieuwe maat werd afgeleid van de aarde zelf, dan was hij niet van een mens of van een stad, maar natuurfilosofisch ontleend. In 1792 verlieten de astronomen Delambre en Méchain - 'accuratesse was zijn religie' - Parijs in speciaal in gerichte koetsen met de meest geavan ceerde wetenschappelijke instrumen ten van hun tijd. In de werkplaats van Lenoir was hun repetitiecirkel van Bor- da geconstrueerd. Met twee kijkertjes kon de hoek tussen twee herkennings punten nauwkeurig worden gemeten. De ene astronoom reisde naar het noor den, de andere naar het zuiden. Samen maten ze middels driehoeksmeting de meridiaan tussen Duinkerken en Bar celona. Het werd een krankzinnige onderneming. Het meridiaanproject mocht zelfs worden voortgezet toen in 1793 de Académie des Sciences werd opgeheven, zij het onder de linke con cessie van het instellen van een 'voorlo pige meter'. Men zat om de meter te springen. De plannen voor een nieuw nationaal kadaster waren tot stilstand gekomen, omdat de landmeters ver wachtten gebruik te kunnen maken van de nieuwe meter. Het budget voor het ontwerpen van het metrieke stelsel was 300.000 livres, driemaal het jaar budget van de Académie onder het oude bewind. En nog liep het project in tijd en geld volledig uit de hand. 1! TSnK '5 Dc zevenjarige zoektocht naar de universele meter Anthos GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 26