Snellius Keurslijf Amerikaans afwijzen Het vertaalde Amerikaanse boek me moreert dat de moderne techniek om afstanden tussen verschillende punten op de aarde te meten door middel van driehoeken voor het eerst is gebruikt door Snellius - 'de Nederlandse Era tosthenes' - in 1617 op de bevroren wei landen rond Leiden, en daarna drie honderdzestig jaar in gebruik bleef. Adri den Boer, redacteur. den worden gemaakt door pruikenmakers die door de revo lutie werkloos werden! Wetenschappers deelden voor deze calculatoren de ingewikkelde formules op in eenvoudige re- kentaken. De auteur is duidelijk geen Europese landmeter. Een bijlage met de gebruikte maten en gewichten bevat de zinnen: "Tijdens de jaren 1793-1798 werd een cirkel van driehonderdzestig graden zo nu en dan gedefinieerd als een cirkel van vierhonderd graden. Alle hoelcmaten in de tekst, en alle lengten en breedten, worden hier weergege ven aan de hand van het stelsel van driehonderdzestig gra den". De geodetische operaties van de Parij- se astronomen leidden tot nacht merries aan praktische problemen. Delambre werd eens aangehouden door een burgerwacht en toonde de paspoorten. Omdat die niets meldden over de merkwaardige uitrusting, gaf hij een technische uitleg aan een aan zwellende menigte. Ook twee landme ters kwamen kijken wat er aan de hand was. "Geodesie en landmeten waren nauwverwante beroepen, die zich allebei bezighielden met het op meten van de aarde, maar terwijl land meters zich bezighielden met akkers en velden namen geodeten hele plane ten de maat", aldus het boek. De land meters keken naar het volk en durfden de woorden van Delambre niet te be vestigen! Huurprijzen van paarden en de kosten van voedsel, papier en inkt rezen de pan uit. Steigers, platforms en waarnemingsposten waren nog duurder. Torens die bij de expeditie van 1740 waren gebruikt, waren niet alleen weieens door de bliksem ver woest. "De helft van alle kerktorens", schreef Delambre teleurgesteld, "is door de sansculottes neergehaald, om dat ze de euvele moed hebben gehad om boven hun nederige stulpjes uit te rijzen". Aider memoreert ook de revolutionai re invoering van de seculiere jaartel ling en de decimale klok. "En waarom eigenlijk ophouden bij de tijd? Waar om cirkels blijven verdelen in driehon derdzestig graden omdat de oude Babyloniërs dat vroeger zo deden?", al dus het boek. Als een teken van de in nerlijke samenhang van het metrieke stelsel had Lenoir de repetitiecirkels voor Delambre en Méchain opgedeeld in vierhonderd graden. Dat vergde nieuwe logaritmentabellen, die kon- Dunbei LAGE LANDEN yBtlle- -- Riêitiiin wiAh Par ij» Pintnéon Bruy*rc«-le-Cl<4trl1 I Bor^Miu J Pie Je N«%' SPANJE .MtJJitHanJi Op een gegeven moment wilde Méchain zijn werk afstem men op dat van zijn collega in het noorden. Dat was een probleem. Alder in een prachtige stijl: "De meest geavan ceerde wetenschappelijke natie ter wereld had een missie op touw gezet om de omvang van de aarde te meten met een grotere nauwkeurigheid dan ooit tevoren, maar de lei ders van de expeditie, twee van de meest nauwgezette astro nomen ter wereld, hadden niet van tevoren afgesproken hoe ze hun gegevens zouden vastleggen. De achttiende- eeuwse 'savants' mochten dan de wereld in een uniform keurslijf willen persen, ze schrokken ervoor terug om zich zelf een dergelijk regime op te leggen". Het driehoeksnet tussen Duinkerken Na al de driehoeksmetingen werd tenslotte een stuk van zes en Barcelona, mijl van de hoofdweg tussen Parijs en Melun (nu N6) als basislijn gemeten met speciaal ver vaardigde, zeer nauwkeurige platina linealen. Na eindeloos rekenwerk werd gerapporteerd aan de revolutio naire commissie voor maten en ge wichten. Méchain paste overigens zijn gegevens aan om een grove meetfout te verdoezelen, zo ontdekte Aider. De aangegeven lengte werd in 1799 vast gelegd in een staaf platina en ging gel den als een nog allerminst onomstre den standaard. De Fransen zelf weiger den tot ver in de 19e eeuw hun lokale eenheden in te ruilen voor hun eigen standaardmeter. De Amerikaanse minister Jefferson trolc zijn aanvankelijke steun in toen hij hoorde van een slechts baseren van de meter op negen of tien graden van een meridiaan in Frankrijk, zeg maar de eigen meridiaan van de Franse ge leerden. Het Frans vertoon van interna tionalisme door over het stelsel het eer ste wetenschappelijk congres te organi seren vond hij daarom boerenbedrog. Dat had aardig wat gevolgen. Zo sloeg GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 27