DJ= bodem lager dan nulmeting bodem gelijk aan nulmeting bodem hoger dan nulmeting Tot slot Summary OORP^TRAA i r Gebruikte apparatuur en software Geo-Informatie gebruikt voor het meten een zelf gebouwde baak van 4 of 6 m lengte, met aan de voet een plaatje met een doorsnede van 10 cm en boven een 360°-spiegel. De plaats (x, y, z) wordt ge meten met een Geodimeter type 612 met volgsysteem. Verder beschikt de afdeling over een eenvoudig bootje dat met een buitenboordmotor kan worden uitgerust. Voor grotere wateren kan ze gebruikma ken van een vlet. Voor de verwerking gebruikt de afdeling Geocad, Microsta tion en Geopak voor het berekenen van digitale terreinmodellen en inhouden. Op dit moment wordt gewerkt om ook met GPS en zelf gemaakte programma tuur profielen te kunnen genereren. ter plaatse. Tevens krijgt de opdrachtge- Fig. 6. ver (BOR) meteen het resultaat van het Een DTM van een baggerwerk. BOR en de aannemer heb- vijver, ben vertrouwen in de vakbekwaamheid en onafhankelijkheid van Geo-Informa- tie. De afspraak tussen beide is dat de meting van Geo-Informatie wordt geac cepteerd. Als controle op de uitvoering wordt het nieuwe profiel vergeleken met het profiel van de onderkant van het slib. Het nieuwe profiel moet mini maal gelijk of dieper zijn. Het is al eens voorgekomen dat de nieuwe bodem hoger lag dan de oude bovenkant van het slib. Dit werd veroorzaakt doordat de aannemer in de vijver een depot van klei had gemaakt en niet in de gaten had dat de klei uitvloeide. De conclusie is datje niet zomaar klei onderwater in een depot kan zetten. Ook kan bijvoor beeld de oever gewijzigd zijn als per- koenpalen zijn verwijderd en er een glooiende oever is gemaakt. Organisatie in 's-Hertogenbosch Het team Geo-Informatie (16 medewerkers) maakt deel uit van het Ingenieursbureau 's-Hertogenbosch (ruim 80 medewerkers). Dit ingenieursbureau is onderdeel van Stadsbedrijven van de gemeente 's-Hertogenbosch en omvat de vakgebieden civiel- en cultuurtechniek, geo-informatie en bouwkunde. Het is ISO- 9001:2000 gecertificeerd. Geo-Informatie levert, in nauw overleg met de klant, producten en diensten op het gebied van landmeten, kartografïe, vastgoed informatie en GIS. Kwaliteit en betrouwbaarheid staan daarbij voorop. Om aan alle eisen van het werkveld te voldoen werkt Geo- Informatie met moderne technieken op het gebied van meten, verwerken en presenteren. Door jarenlange ervaring en brede kennis van het Bossche grondgebied kunnen ze een optimale dienstverlening leveren. Het producten- en dienstenpakket bestaat uit: GeoNet (een intranet- toepassing), grootschalige basiskaart 's-Hertogenbosch, kartografïe en luchtfoto's, grondslag, gemeentekadaster, maatvoering, onder steuning grondtransacties en landmeetkundige ondersteuning. Nu opdrachtgevers als BOR weten dat Geo-Informatie diep ten en de hoeveelheid slib kan meten, komen er ook andere verzoeken. Zo komen nu regelmatig vragen om in havens en bij aanlegsteigers de diepte te meten. De opdrachtgever heeft dan klachten gekregen van schepen die in de modder vastlopen. Ook is er nu een vraag om een DTM van een gro te diepe plas te meten voor de afrekening van het aantal gewonnen kuubs. Hiervoor denkt Frans Lahau gebruik te maken van sonar-apparatuur; immers, meten met de baak is bij grotere diepten ondoenlijk. Een nieuwe uitdaging om een goede en efficiënte werkwijze te vinden om deze vraag te kunnen beantwoorden. Hierbij wordt uiteraard gebruik gemaakt van de ervaring van gebruikers die al ervaring heb ben met het meten met sonar. Ook de mensen van Geo- Informatie dragen regelmatig ideeën aan om de meting en verwerking efficiënter uit te voeren. Het overleg tussen de landmeters en de mensen achter de beeldschermen heeft al heel wat verbeteringen opgeleverd. Het werkoverleg levert hier zijn vruchten op. Tenslotte vinden alle betrokkenen dit een boeiende klus. Dredging in 's-Hertogenbosch Dredging is necessary to keep watercourses and ponds in cities at depth. The problem is how to measure the amount of mud to be dredged. This article describes the methods used in the city of 's-Hertogenbosch. KEYWORDS surveying, height measurement, interview TREFWOORDEN landmeetkunde, hoogtemeting, interview GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 33