Gr-N STICHTING GEODESIA EN GIN Slotexcursie GEO-VenW - Verslag Vrijdag 16 mei 2003 organiseerde de vereniging Geo-VenW haar vermoe delijk laatste excursie, een uitje dat voor deze gelegenheid ook voor part ners toegankelijk was. Het waterstaat kundig ochtenddoel was IJsseloog, het kunstmatig eiland met depot voor zwaar verontreinigd slib in het Ketel meer. Organisator Cees Aarts had ter begeleiding voor intern gebruik een fragment van de topografische kaart (copyright TDN) geactualiseerd door het daarop inbrengen van het eiland uit het (nu nog) actuelere DTB Nat van de eigen dienst. Een vaartocht vanaf de Roggebotsluis bij Kampen eindigde op de steiger van IJsseloog. Zelfs op dat nieuwe eiland was er direct een historische confronta tie door de daar herplaatste grote mist- bel die vroeger op de lcop van de IJssel had gestaan. Kunst was er ook: op de dijk van het Ketelmeer prijken dankzij de aannemer de contouren van een enorme koffieketel, gemaakt uit (bag- geijspuitbuizen. Pal daarnaast heeft de Meetkundige Dienst zelf twee jaar gele den langs hydrostatische weg, met de (intussen verkochte) 'Niveau', een On dergronds Merk van het NAP ingeme ten. Dat leverde een nauwkeuriger ei landhoogte op dan tijdens de aanleg met een aannemerspeilmerlt, en aan een nadien monitoren van de hoogte bleek nog geen behoefte te zijn! Collega Douwe van 't Zet van de behe rende Directie IJsselmeergebied van de Rijkswaterstaat gaf een boeiende rond leiding, die werd afgesloten in de voor lichtingsruimte van het fors uitgeval len 'bedieningsgebouw' (met heliveld). Samengevat werd het Ketelmeer zwaar vervuild vanuit de Rijn en via de IJssel. Middenin dat meer werd voor 300 mil joen (gulden) een eiland aangelegd met een geïsoleerd en gecontroleerd slibdepot, inclusief reservecapaciteit voor bagger van el ders uit het beheer- gebied van de re gionale directie. IJsseloog bestaat uit een gebaggerde kom van vijfenveertig meter diep met een kilometer door snee binnen een ringdijk van tien me ter hoog. Van de uiteindelijke capa citeit van drieëntwintig miljoen kuub is nu acht miljoen kuub gevuld. Omdat de capaciteit over twintig jaar benut is, wordt alleen zwaar vervuild slib toege laten. Van het uitgekomen zand werd een deel gebruikt voor het op delta hoogte brengen van de dijken van Fle voland en een deel voor een apart ei land dat kan dienen voor verblijfsrecre- atie en dat spontaan in vier jaar al aardig bebost is. Met uitgifte daarvan en dus met de komst van 'buren' wacht men graag tot voor IJsseloog de nieuwe definitieve milieuvergunning rond is. Nu is het eiland al in gebruik bij trek vogels (vier keer per jaar vinden er tel lingen plaats en die hebben een veel heid aan vogels opgeleverd) en komen Ketel Geo-lnformatie Nederland Stichting Geodesia er unieke paddestoelen voor. Insecten die op IJsseloog als 'slibmuggen' wer den aangeduid, bleken later tijdens de excursie ook gewoon in het Marker meer te leven. De specialistische Bouw dienst van Rijkswa terstaat was de ont werper van IJsseloog. De Meetkundige Dienst heeft naast het meten van het ondergrondse NAP- merlc nog andere activiteiten verricht. Zo is van het gehele eiland fotogrannnetrisch een digitaal topografisch bestand vervaardigd en is samen met de Meet- en Informatie dienst van directie IJsselmeergebied periodiek een onder water liggende ijkdrempel voor echoloding ingeme ten. Deze nauwkeurige ijkdrempel was nodig om het baggeren op een zo nauwkeurig mogelijke manier uit te voeren, zodat er geen vervuild slib zou blijven liggen, maar er ook beslist geen schone grond in het depot terecht zou komen. Na wat spelevaren in het Ketelmeer werd afgemeerd in Ketelhaven. Daar werd men onverwachts geconfron teerd met het meest geodetische aspect van de excursie: men passeerde op weg naar de bus zowaar een wandreliëf van Van Remmen met een waterpassende landmeter op het poldergemaal Colijn (1956). Zelfs de vaak vergeten baakhou der is hier in steen present. Vervolgens werd te Lelystad de Bataviawerf be zocht, waar bij de bouw van de Zeven Provinciën maar weer blijkt dat maat voering ook hier een belangrijke rol speelt. Tot slot werd er gedineerd in het watersportcentrum Flevo Marina. Voorzitter Wilbert Wouters dankte het organiserend comité en benadrukte dat ook binnen de nieuwe vereniging GIN excursies naar waterstaatsdoelen kunnen worden geregeld. Hij veronder stelde een positief fusiebesluit door de leden van Geo-VenW op 20 juni 2003. De toen aanwezige zes leden gaven in derdaad hun fiat aan GIN. Adri den Boer geodesia 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 39