Kijken door eeuwige bewolking Studiemiddag Reconstructiewet concentratiegebieden De Reconstructiewet concentratie gebieden is ruim een jaar geleden in werking getreden. Tijdens de studie middag zal aandacht worden besteed aan de ervaringen met het opstellen van de reconstructieplannen tegen de achtergrond van de beginselen van de nieuwe wetgeving met name in relatie tot de ruimtelijke ordening. Daarbij zullen ook de bij de plannen behoren de bestuursovereenkomsten aan de or de komen. Vervolgens wordt de effi ciency van de nieuwe wettelijke regel geving op het gebied van de hei-verka veling (de grondruil) en de bijbehoren de rechtsbescherming in beschouwing genomen in het licht van het rapport Herijking landinrichting. Dit over heidsrapport, dat in 1998 werd gepu bliceerd, doet voorstellen voor onder meer versnelling en vereenvoudiging van het herverkavelingsproces. De studiemiddag begint met een be schouwing over de effectiviteit van de Reconstructie Midden-Delfland. Dit pro ject, dat wordt uitgevoerd op basis van de Reconstructiewet Midden-Delfland uit 1977, nadert thans zijn voltooiing. De studiemiddag staat onder leiding van prof.mr. Jitske de Jong (TU Delft), en Met vijf reflectoren in een weiland meet geodeet Ramon Hanssen minie me vervormingen van de aarde. Deze maand ontving hij de prestigieuze Bomfordprijs voor zijn onderzoek. Vanuit zijn werkkamer in het afgele gen Geodesiegebouw kan dr.ir. Ra mon Hanssen ze in de gaten houden: de vijf grote voederbakken die hij tus sen de schapen in een weiland heeft neergezet. Eruit eten doen de beesten niet, de voederbakken zijn reflectoren - anderhalve bij anderhalve meter groot - die radargolven van een satel liet terugkaatsen. De satelliet kan zo veranderingen van het aardoppervlak in kaart brengen. Met zijn onderzoek won Hanssen de Bomfordprijs; de belangrijkste inter nationale onderzoeksprijs voor geode sie voor onderzoekers jonger dan veer tigjaar, die slechts eens in de vier jaar wordt uitgereikt. In juli mag Hanssen de prijs tijdens een congres in Japan komen ophalen. "Waarom ik de prijs krijg? Ik heb eraan bijgedragen een nieuwe techniek te introduceren in de geodesie". Het observeren van de aarde met satellieten is natuurlijk niet nieuw. Met behulp van satellietfo to's maakt men al jaren topografische kaarten. Een mooie methode, maar er is een probleem. Hanssen: "Sommige plekken op aarde zijn altijd bewolkt. Indonesië bijvoorbeeld. Dat maakt ob servatie met foto's onmogelijk. En ook in Europa is maar één op de tien beel den vrij van bewolking". Sinds een jaar of acht is daar een oplossing voor. Satellieten tasten de aarde af met ra dargolven. Afhankelijk van het opper vlak waarop de straling weerkaatst, komen veel of weinig golven terug bij de satelliet. Door de inkomende data te analyseren en te bewerken ontstaat een driedimensionaal plaatje van de aarde. Hanssen: "Met behulp van de radar konden onderzoekers voor het eerst hoogtekaarten van de bewolkte gebieden maken". Maar de nauwkeu righeid van die nieuwe kaarten laat nog te wensen over. Meetfouten van vijftien tot twintig meter zijn nor maal. "Behoorlijk nauwkeurig voor een satelliet die achthonderd kilome ter boven het aardoppervlak zweeft, maar voor Nederlandse maatstaven is het niet voldoende. Wij willen de hoogteverschillen tot op vijf centime ter nauwkeurig weten". Waardeloos is de methode daarmee nog niet. Eens in de vijf weken maakt de satelliet van elk stukje aarde een nieuwe foto. Door de nieuwe beelden met de oude beel den te vergelijken ontstaan interes sante inzichten: omdat de afwijking van de satelliet gelijk blijft, blijken de formaties van het aardoppervlak op de millimeter nauwkeurig te bepalen. Dakkapel "En dat is spectaculair", meent Hans sen. "Zulke nauwkeurigheden zijn voorheen alleen verkregen bij ter- restrische metingen - metingen op de grond. Met de satelliet zijn niet alleen wordt gehouden op woensdag 24 sep tember 2003 in 'De Haagse lobby', ge meentehuis Den Haag, aanvang 13.30 uur. Sprekers zijn: ir. Yvette Ellenkamp (Kadaster), prof.mr. Willem Bruil (Uni versiteit Groningen, Instituut voor Agrarisch Recht), Frans Post (provincie Noord-Brabant) en mr.dr.ir. Jaap Zeven bergen (TU Delft). Kosten: 55,- (excl. lunch), 70,- (incl. lunch). Informatie en aanmelding: Hilda Verwest, telefoon (015) 278 50 94, e-mail: h.verwest@geo.tudelft.nl. de gevolgen van een tektonische ver schuiving, een aardbeving of een vul kaanuitbarsting te detecteren, maar ook kleinere deformaties zoals de ver zakkingen in het Delftse centrum door het onttrekken van grondwater door DSM Gist". Er is helaas ook een beperking. De satelliet kan alleen de deformaties detecteren van de objec ten die voldoende straling reflecteren. Hanssen pakt een radarbeeld van Delft erbij en wijst op de witte vlekjes. "Dit zijn de punten in de stad die goed reflecteren. Probleem is dat ik niet weet welke objecten dat zijn. Het kan een muur of een dakkapel zijn, maar ook iets anders. Ik kan er dus niet naartoe gaan om ter plaatse te me ten". En daarom staan de reflectoren in het weiland. Door de resultaten van de satelliet te vergelijken met de op de grond gemeten verzakkingen kan de onderzoeker de metingen controle ren. In de toekomst verwacht Hanssen zonder reflectoren te kunnen. In zijn dromen heeft hij het plaatje van de Randstad al voor zich. "Dan kunnen we de effecten van de HSL, de Noord- Zuidlij n of de oliewinning in Rotter dam in kaart brengen". (Uit: Delta, weekblad van de TU Delft, 22 mei 2003) (Foto: Sam Rentmeester) GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 41