BEDRIJVEN EN DIENSTEN Ballonvaart Aerodata International Op 28 mei 2003 was het zover! Na viermaal vergeefs stand-by te heb ben gestaan, waren de weergoden ons eindelijk goed gezind. Bijzonder goed gezind, want het was warm, zonnig en er heerste een zwakke tot matige wind. De winnaars van de prijsvraag die Aerodata International Surveys had uitgeschreven ter gelegenheid van haar tienjarig jubileum en een aantal 'last-minute gelukkigen' kozen het luchtruim in twee grote hetelucht-bal- lonnen. Alle twintig deelnemers heb ben in hun dagelijks werk regelmatig met luchtopnamen te maken, maar nu kreeg men de mogelijkheid Nederland eens met eigen ogen van bovenaf te bekijken. Vooraf werd moed ingedron ken middels rode wijn, water of fris drank. Ook werd extra ballast ingeno men in de vorm van wat kleine versna peringen. Vervolgens hielp eenieder bij het uitrollen en vullen van de enor me ballonnen van respectievelijk 5000 en 7000 m3. Dit vullen gebeurde eerst met een grote ventilator, en vervol gens werden de gasbranders ontstoken waardoor de ballonnen zich vulden met hete lucht en zich konden oprich ten. Vlak na elkaar kozen beide giganten het luchtruim en kon het grote genie ten van het spectaculaire uitzicht be ginnen. Het startpunt bevond zich in Nieuwegein en de wind waaide vanuit het noordoosten, zodat de tocht ons voerde langs de zendmast van Lopik, iurveys - Verslag langs de Lek over de Polder Benschop richting Oudewater. Tijdens de vlucht bleek er in één van de ballonnen een leerling-ballonvaarster aan boord te zijn, die als onderdeel van haar prak tijktesten een aantal 'touch and go's' moest uitvoeren. Omdat zo'n ballon zich gedraagt als een supertanker, moet al tientallen meters boven de grond met vuurstoten uit de gasbran ders zoveel lucht worden opgewarmd, dat de mand zich zacht op het aardop pervlak neerzet. Een hele kunst, en petje af voor de bemanning/bevrou- wing die dat voor elkaar kreeg. Na ongeveer een uur varen, waarbij onder andere tientallen hazen werden gespot, werd de landing ingezet en maakten we na een tweetal sprongen met de mand over smalle slootjes een zachte landing. Helaas werd na de lan ding het hele gevaarte door de wind omver geblazen, waardoor we met z'n allen in een wat compromitterende houding over elkaar heen vielen en op onze rug belandden. Het liep allemaal goed af en nadat we uit de mand waren gekropen, werd er champagne geschonken en werd er een certificaat ter herinnering aan deze vlucht uitge reikt. Een tweede fles champagne werd gebruikt voor een natte lucht doop van de ballonvaarders. Na dit ceremonieel vertoon werden de bal lonnen weer ingepakt en werden we terug naar ons startpunt gebracht, vanwaar elk van ons huiswaarts keer- ESRI - conferentie 2003 ESRl Nederland organiseert het twee de lustrum van zijn GIS-conferentie op 24 en 25 september 2003 in de Doelen te Rotterdam. In navolging van het the majaar van Unesco (International Year of Freshwater) zullen vijf sprekers het thema 'Ruimte voor water' behandelen. ESRl Nederland De GIS Expo vormt een belangrijk onderdeel van de conferentie. Naast de plek voor uitgebreide demonstraties en zakelijke gedachtenwisselingen is de GIS Expo hét centrale, informele ontmoetingspunt. Er staan vijfender tig bedrijven met een stand op de con ferentie. Nieuw is de MapGallery, een expositie van kaarten, ingezonden door deelnemers van de GIS-conferen- tie. Het kaartmateriaal moet authen tiek, kartografïsch werk zijn, geprodu ceerd in het kader van een actueel, be staand GIS-project. De GIS-conferentie is tot stand gekomen in samenwerking met GemNet, HP, Oracle, Ravi en de Unie van Waterschappen. Informatie: Marloes Visser, telefoon (010) 217 07 00, e-mail: m.visser@esrinl.com. de met een onuitwisbare herinnering aan een prachtige ballonvaart. Fred Hagman Aerodata International Surveys Meer geduld voor AGI In Geodesia 2003 no. 4 is op p. 178 ver meld dat de verhuizing en dus ook de naamswijziging van de Meetkundi ge Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) in Adviesdienst Geo-informatie en ICT (AGI) werd uitgesteld naar juni en ver volgens augustus 2003. Die incremen- tele planning moet intussen worden geactualiseerd. "Op dit moment komt er langzaam maar zeker wat meer duidelijkheid over de oplevering van de nieuwbouw en dus over de verhuizing. Hoewel er nog steeds niets met zekerheid te zeg gen valt, kunnen we toch voorzichtig rekening gaan houden met oplevering van het gebouw tussen medio en eind juli en dus twee maanden daarna, met de verhuizing. We hebben het dan over medio/eind september a.s.", aldus de Werkgroep Communicatie Nieuw bouw van de MD in mei jl. Intussen wordt het oktober 2003. GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 42