ONBEGRIJPELIJK Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. AGENDA De laatste 'losse pols'-columns van dit tijdschrift sneden allevier het thema al aan (achtereenvolgens Dick Groot, Arnold Bregt, Everdien Breken en Hiddo Velsinlt), en ook redacteur Frank Kenselaar deed dat op deze plaats van dit tijdschrift. De meeste van deze columns stralen een nogal laconieke houding uit, en overigens valt op dat aan de splitsing van Geo- desie-Delft in een mathematisch en een 'gamma'-deel praktisch geen woord wordt vuilgemaakt. In alle commentaren, en zeker in de beleidsverklaring van het bestuur van de TU Delft, overheerst het gegeven van de veel te lage instroom van studenten. Zeker! Helaas moet daarbij worden aangetekend dat de hbo-opleiding in Utrecht ook nog niet geheel buiten de gevarenzone is, ter wijl de voor de omvang van Nederland wel erg uitbundige versplintering van masteropleidingen (zie het artikel van Jan de Kruif in het juninummer) het ergste doet vrezen voor de toekomst. Een vlucht naar voren? Waar was de Nederlandse regie waarvoor nog maar twee jaar geleden - onder meer in de NCG - werd gepleit? Waar gaat het om in deze geschiedenis? Om het niet voortbestaan van de eni ge wetenschappelijke beroepsopleiding over de volle breedte van de geodesie en de geo-informatie die Nederland kent. En om de spilfunctie die deze afde ling vervult in de typische structuur van de Nederlandse geodesie, waarin zij samen met de geodetisch-wetenschappelijlce staven van twee 'Rijksdiensten' (Kadaster en Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat) de functie van een nationaal geodetisch instituut vervult. En om de opleiding van wetenschap pelijk gevormde ingenieurs voor praktijkdiensten, die door hun wetenschap pelijke basis een loopbaan lang geïnspireerd blijven door de permanente tech nologische vernieuwing in dit vakgebied, en aan de implementatie daarvan in hun praktijksituatie leiding geven. De context van die wetenschappelijke staven en van die beroepspraktijk is overal: de lagere (semi-)overheden (onder meer gemeenten, Kadaster) en/of de civiele techniek; haast overal met veel personeel aan de kant van 'inwinning en verwerking'. Cruciaal in de recente gebeurtenissen was de rol van het bestuur van de TU: dit hoefde, conform haar huidige semi-overheidspositionering, niet de hoeder te zijn van die 'maatschappelijke' betekenis, maar had de ruimte om haar be leid ten aanzien van 'geodesie' eenzijdig te laten bepalen door de onderzoeks- betelcenis. Hebben we trouwens enige herinnering aan het Tweede Kamer debat dat ooit ruimte bood aan deze oriëntatie van onze instellingen voor wo? De wijze waarop deze beleidsruimte werd gebruikt heeft als bizar resultaat dat het mathematisch-geodetische deel van Geodesie na de splitsing terecht komt bij Lucht- en Ruimtevaart (L&R), en niet bij Civiele techniek en Aard wetenschappen mag blijven. Terwijl juist daar een natuurlijke omgeving bestaat voor de kern van het vakgebied, en voor de opleidingskant van de afdeling! Tot die kern hoort naar mijn mening overigens ook de sectie GISt, die sinds de start van Van Oosterom zo goed smoel is gaan geven aan Geode- sie-Delft, op het punt waar de beroepspraktijk jarenlang op de invulling van een lacune zat te wachten. Voor deze sectie is meegaan naar L&R inderdaad niet logisch, maar indien de (bèta-)lcern van Geodesie bij Civiel zou komen, hoort GISt daar zonder meer bij. Vier 'losse polsen' en twee 'redactioneels'! Discussie gesloten? Dat is het laat ste dat deze hoofdredacteur over dit thema wil roepen. Herman Quee BINNENLAND 29 t/m 30 augustus 2003 4e ISPRS Workshop on Dynamic and Multi dimensional GIS (DMGIS03), organised by ISPRS Com. II and IV, working groups II/5, II/6, TV/1, IV/2 and ITC, Enschede. Bwww.itc.nl/dmgis03. 11 September 2003 Themamiddag KvAG, sectie GIS 'Ondergrondse geo-informatie' te Delft. B www.kvag.nl. 15 September2003 Promotie ir. Frank van den Heuvel 'Automatise ring in de architectuurfotogrammetrie - Lijn- fotogrammetrie voor reconstructie uit enkele en meerdere beelden'. Zie bericht op p. 312 van dit nummer. 24 september 2003 Studiemiddag Reconstructiewet concentratie gebieden, Den Haag. Zie bericht op p. 313 van dit nummer. 24 t/m 25 september 2003 ESRI-conferentie 2003 'Ruimte voor water'. De Doelen, Rotterdam. Zie bericht op p. 315 van dit nummer. B www.gisconferentie.nl. 22 t/m 24 oktober 2003 Geodesia-congres 'Geodesia voorbij...' te Utrecht. Zie p. 306/307 van dit nummer. BUITENLAND 20 t/m 25 juli 2003 National Mapping - shaping the future. Cambridge Conference 2003, organised by Ordnance Survey, Cambridge (VK). B www.cambridgeconference2003.com. 10 t/m 16 augustus 2003 21st International Cartographic Conference 12 th General Assembly of the International Cartographic Association, Durban (Zuid-Afrika). B www.icc2003.gov.za. 1 t/m 5 September 2003 49e Photogrammetrische Woche, Stuttgart (Duitsland). B www.ifp.uni-stuttgart.de. 8 t/m 10 September 2003 ISPRS Workshop Challenges in Geospatial Ana lysis, Integration and Visualization II, Stuttgart (Duitsland). B www.iuw.uni-vechta.de/ personal/geoinf/jochen/isprs03.htm. 17 t/m 19 September 2003 InterGEO 2003 'Wissen fur die Erde' te Hamburg (Duitsland). B www.intergeo.de. 19 t/m 23 September 2003 FIG Commission 7, Annual Meeting and Sympo sium on Advanced Technology. B www.fig.net. 22 t/m 23 September 2003 ISPRS Theory, Technology Realities of Inertial GPS Sensor Orientation, Barcelona (Spanje). B www.ipi.uni-hannover.de/html/ aktivitaeten/WGl-5.htm. 2 t/m 5 december 2003 2nd FIG Regional Conference and the 3rd National Surveying Day - Urban-Rural Inter relationship for Sustainable Environment, Marrakech (Marokko). B www.fig.net/figtree. WWW.GEODESIA.NL/AGENDA GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 7