DataLand: het centrale loket voor gebouwinformatie Een initiatief van, voor en door Nederlandse gemeenten In Geodesia 2000 no. 2 beschreef ir. L.A. Smit het initiatief van meer dan twintig grote gemeenten, dat moest leiden tot het gezamenlijk aanbieden van gemeentelijke geo-gegevens aan landelijke en regionaal werkende publieke en private afnemers. Op basis van onder andere een marktonderzoek, een juridische verkenning en de voortdurende actieve betrokkenheid van de initiërende gemeen ten, is in april 2001 DataLand opgericht, met als missie het realiseren van een landelijke voorzie ning die leidt tot het breder toegankelijk maken van gegevens uit het informatiedomein van de gemeenten voor de publieke en private markt. Slot Zeist (foto M. Jellema). £j. 111 dit artikel wordt een aantal veelgestelde vragen over DataLand beantwoord. Daarnaast wordt de huidige stand van zaken beschreven. Het doel van dit artikel is om de lezer inzicht te bieden in het waarom, waarheen en waartoe van het gemeentelijk initiatief DataLand. Waarom een centraal loket voor gebouwinformatie? In [1] verdeelde Smit, hoofd afdeling Landmeten en Vast goedinformatie van de gemeente Rotterdam, de geo-infor- matievoorziening in drie sectoren: de topografische, de kadastrale en de administratieve geo-informatie. Zoals bekend zijn op het terrein van de topografische informatie het Landelijke Samenwerkingsverband (LSV) GBKN en de Topografische Dienst actief om het de gebruiker makkelijk te maken. Het Kadaster vervult een gelijke rol voor wat betreft kadastrale informatie. Voor administratieve geo- informatie was tot voor kort nog geen centrale voorzie ning. Afnemers, zelfs binnengemeentelijke afnemers, moesten vele loketten langs om de benodigde informatie te krijgen, zeker wanneer het om bovenlokale informatie ging. Als de juiste informatie werd geleverd door de bevraagde gemeenten, dan hanteerde iedere gemeente eigen leveringsvoorwaarden en tarie ven. Daarenboven verschilden de spe cificaties van de beschikbare gegevens aanzienlijk. Niets nieuws dus, want het gaat om dezelfde problematiek die door het LSV GBKN is onderkend ten aanzien van de topografische geo-in formatie. Het ontbreken van een centraal loket voor gemeentelijke administratieve vastgoedinformatie staat in scherp contrast met de noodzaak van deze gegevens. Immers, zo'n tachtig pro cent van de beleidsbeslissingen wordt genomen op basis van vastgoedinfor matie. Oolc is de gemeente bronbeheer der van de administratieve vastgoedin formatie. Dat vraagt om actief mana gement en een bewuste houding ten aanzien van de mogelijkheden en on mogelijkheden van deze geografische informatiestroom. Tot slot zijn vele publieke en private partijen afhanke- M. de Groot, accountmanager DataLand. GEODESIA 2003-7/8

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 8