5^zzr UdL B ?X5t, 'k4 a .r cr jcr T2 S3 Mi- *2- 123456789 Het triangulair temporeel concept (fig. 9A) wordt gecombi neerd met het tweedimensionaal ruimtelijk concept (fig. 9B). Via het triangulair concept zijn onder andere de vol gende zaken af te leiden: langste interval: XA0 en XD6; kortste interval: XC4 en XC5; interval dat vroegst begint: XA0, XB2, XC4 en XD6; interval dat laatst begint: Xcs! interval dat vroegst eindigt: XC4; interval dat laatst eindigt: XA0, XD6 en XE1; temporele relaties in X tussen alle punten onderling (ta bel 3). Fig. 9. Tijdruimtelijke visualisatie van de X-coördinaten. Aan de hand van het ruimtelijk concept kunnen de typische ruimtelijke analyses worden uitgevoerd (afstandberekening, topologie, netwerkberekening, georefereren), voorlopig wel enkel in de ruimtelijke dimensie X. Het tijdruimtelijk con cept (fig. 9C) biedt de mogelijkheid om de combinatie van beide te bevragen. In tweede instantie wordt het triangulair temporeel concept uitgebreid met de andere ruimtelijke di mensie, namelijk de Y-coördinaat (fig. 8). Zo verkrijgt men een driedimensionaal model met: Dj Ij, D2 T2 en D3 Ry. Tabel 3. Voorbeeld: temporele relaties tussen punten in X. D8 Fig. 8. Evolutie van de punten van de watergrens: Y- coördina ten. Elk punt van de watergrens wordt op nieuw in detail bestudeerd door aan te duiden in welke tijdsspanne het voor komt (tabel 4). Via het triangulair con cept (fig. 1 OA) kunnen opnieuw de vol gende zaken worden afgeleid: langste interval: YA4 en YD4; kortste interval: YB0, YC2, YE1 en YE3; interval dat vroegst begint: YA4, YB3, Yea en YD4; inteival dat laatst begint: YE3; interval dat vroegst eindigt: YB3 enYC3; interval dat laatst eindigt: YA4, YD4 en YE3; temporele relaties in Y tussen alle punten onderling (tabel 5) Aan de hand van het ruimtelijk con cept (fig. 10B) kunnen alweer de ty pisch ruimtelijke technieken worden uitgevoerd, voorlopig wel enkel in de dimensie Y. Het tijdruimtelijk concept (fig. IOC) biedt opnieuw de mogelijk heid om de combinatie van beide te be X 0 Xb2 Xc4 Xc5 Xd6 Xei Xao ET ET TT 0 "D Xb2 EL ET TL EL TL Xc4 EL O. T- EL TL Xcs JL JT JL JL Xd6 ET TT T3 Xei ja XT TT JD vragen. Nu moet de overstap worden gemaakt naar een eenmalige koppe ling tussen tijd (T, en T2) en de tweedi mensionale ruimte Rx en Ry. Bij deze overstap wordt overgeschakeld van drie naar vier dimensies. Deze zijn niet meer visueel voorstelbaar op de con ventionele manier en dus ook niet een voudig te bestuderen via CAD. Om dit vierdimensionaal tijdruimtelijk mo del te analyseren moet men het terrein van de analytische wiskunde betreden, een vakgebied waarin zonder proble men met meerdere dimensies kan wor den gewerkt. Op deze manier wordt het ook mogelijk om een tijdruimte lijk dataformaat te creëren. Xa0/Xd6 GEODESIA 2003 9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 10