De resultaten van de test waren voor het team Geo-informa- tie aanleiding om de apparatuur in een productieomgeving toe te passen en hier verdere ervaring op te doen. Toepassing in de praktijk De GPS-rover is de afgelopen maanden voor vele werkzaam heden gebruikt, zoals: uitzetten; meten mutaties in topografie; grondslagmeting; profielen; vlaktewaterpassingen; inmeten nutsvoorzieningen. Bij het uitzetten is de ervaring dat de combinatie van GPS en de tachymeter tot een zeer efficiënte werkwijze leidt. Met GPS kunnen de coördinaten van de opstelpunten snel worden bepaald, zeker in gebieden waar geen of weinig grondslag voorhanden is. Uitzetten van bouwblokken met GPS is niet zo handig; in Almere worden de uitgezette pun ten gemarkeerd met een spijker in een piket. Men streeft hierbij naar een relatieve precisie van een halve centimeter. Met 06-GPS is dit niet haalbaar. Het grote voordeel bij uit zetten van bouwblokken is het gemak waarmee de benodig de grondslagpunten met 06-GPS worden bepaald. Uitzetten Fig. 2. van rioolputten, wegen en waterlopen gebeurt uiteraard De tachymeter; ook met 06-GPS. wordt dit verleden tijd? Het meten van topografie gebeurt .tegenwoordig nogal eens in twee of zelfs drie fasen. Binnen de gemeente Almere gebeurt dit echter liefst in één keer. Dit is mogelijk omdat in een eer der stadium matenplaninformatie wordt benut, zowel intern als naar de GBKN-participanten. De ervaring is nu dat het meten van omvangrijke topo grafie, evenals bij het uitzetten, met de combinatie GPS-tachymeter tot een efficiënte werkwijze leidt. Voor me ting van de inrichting van de wijk, kleine bomen en speelwerktuigen kan de rover weer efficiënt worden inge zet. Deze werkzaamheden kunnen zelfs door één man worden gedaan. De komst van 06-GPS heeft de discussie op gang gebracht over de zin van de detailgrondslag. Het maken, markeren met spijker of bout, aanmeten en beheren van detailgrond slag is een arbeidsintensieve taak. De vraag is of 06-GPS deze werkzaamheden niet overbodig maakt. Zou men niet over gaan tot 'wegwerp'-grondslag, grondslag voor eenmalig ge bruik? Immers, voor een mutatiemeting of een uitzetting behoeft nu geen compleet kringnet of een veelhoek te wor den gemeten. De landmeter volstaat 0111 met GPS de coördi naten Van de opstelpunten en zonodig een oriënteringspunt te bepalen en voor mutatiemetingen binnen de bebouwing Almere gebruikt de volgende apparatuur: rover Trimble 5800 met een Trimble Acu; mobiele telefoon Nokia 631 Oi met een KPN GSM-abonnement, gekoppeld aan de rover; laptop Toshiba met Windows 2000 en terramodel software voor het uitlezen van de gemeten coördinaten. De laptop staat vast in de meetauto. zou ook met een vrije opstelling kun nen worden gewerkt. Dit zou leiden tot een forse besparing. De discussie hiero ver is nu in gang gezet. Uiteraard zijn wel hoofdgrondslagpunten nodig om te komen tot een homogeen systeem voor de gehele gemeente (alhoewel ook hierover wordt nagedacht). Bij vlaktewaterpassingen is een forse winst te behalen als de meting door één man kan gebeuren. De techniek maakt het mogelijk. Binnen Geo-infor- matie huivert men nog wat gezien de sociale en de veiligheidsaspecten. Er moeten in dit geval goede procedures komen om de veiligheid van de land meter te waarborgen, want de meting vindt nogal eens plaats in een afgele gen gebied met de nodige risico's. Al enkele malen is een dergelijke meting door één landmeter uitgevoerd, waar bij afspraken zijn gemaakt over het ge bruik van een extra mobiele telefoon en het aan- en afmelden bij het verla ten van het terrein en het kantoor. De ervaringen zijn positief. In Almere registreert Geo-informatie de in de openbare ruimte gelegde rio lering. Ook hier bewijst 06-GPS zijn nut. Zeker in de open nieuwbouwge- bieden verloopt de inzet probleemloos. Slot Heel opvallend was de snelle accepta tie door de mensen van Geo-informa tie. De landmeters hebben inmiddels aangedrongen op aanschaf van een tweede rover. Ook het zelfstandig met de rover werken wordt niet als een pro bleem ervaren; de mensen merken de grotere efficiency en zien dat ze hier door nieuwe mogelijkheden voor Geo- informatie creëren. Wel zorgt een rou- Uitzetten Topografie Grondslag Apparatuur Vlaktewaterpassingen en profielen Meten nutsvoorzieningen Acceptatie GEODHSIA 2003-9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 20