De rover, zou dit de Conclusie toekomst zijn? Literatuur Summary latiesysteem dat de mensen niet te lang in dezelfde ploegsamenstelling dezelfde werkzaamheden verrichten. Over het veiligheidsaspect moeten nog goede procedures worden afgespro ken; dit punt heeft grote aandacht van de leiding. Een ander aspect is de gro tere flexibiliteit die nu bij de vijf land meters is ontstaan, afhankelijk van de werkzaamheden kunnen eenmans-, tweemans- of driemansploegen wor den gevormd. Ook komt het voor dat 's morgens één landmeter met de rover eerst de grondslagpunten voor de an dere twee ploegen bepaalt en daarna zelf met de rover kleine mutatiemetin gen uitvoert. Kosten Een financieel verantwoorde vergelij king tussen de huidige werkwijze en de oude werkwijze is lastig, immers je gaat niet een aantal gebieden met bei de methoden meten. Pas op langere termijn zijn kengetallen te ontwikke len, die enig inzicht geven in de be reikte besparingen. Immers, ook de 'oude' werkwijze werd continu aange past en verbeterd. De indruk is dat er flinke besparingen zijn en worden be reikt, alhoewel er ook sprake is van extra kosten. Het is niet zo dat de rover in plaats komt van een tachymeter, nee, er komt een apparaat met extra kosten bij. De extra kosten voor 06- GPS, inclusief de kosten voor de tele foon, worden geraamd op 13.000,- per jaar, exclusief de kosten voor de ro ver. Verwacht wordt dat de rover zo'n zevenhonderdvijftig uur per jaar kan worden ingezet. Dit betekent een uur- prijs van ruim 17,-. Deze verhoging van het tarief wordt nu al ruimschoots opgevangen door een forse verhoging van de productiviteit. Verdere voor- en nadelen De ervaring met 06-GPS is uitstekend, de investeringen in apparatuur zijn beperkt, er is geen apart rekenwerk nodig, de coördinaten zijn direct beschikbaar. Dit laatste maakt de controle in het veld door herhalingsmeting of meting van bekende punten direct mogelijk. Opvallend is wel dat in sommige situaties de initialisatie niet of lastig lukt, terwijl dit zo'n tien meter verder vlekkeloos verloopt. Loopt de landmeter nu weer naar het oorspronkelijke punt terug, dan krijgt hij wel direct een goede coördinaat. De mensen moeten nog met dit soort eigenaardigheden van het systeem leren 'leven'. Er ontstaan steeds nieuwe toepas singsmogelijkheden, zoals het inmeten van nieuw geplante bomen, het tijdens de bouw inmeten van driedimensionale objecten (een nieuw stadscentrum voor Almere), enzovoort. Fig. 3. Geo-informatie is dik tevreden. Voor een NEN-EN-ISO 9001:2000 gecertificeerde afdeling staat kwaliteit hoog in het vaandel. Gezien de testresultaten kan Geo-informatie 06-GPS met een gerust hart toepassen en zullen de afne mers dezelfde hoge nauwkeurigheid blijven ontvangen. [1] Henry, P.J.A. en J. Polman, GPS-netwerk operationeel in heel Nederland. Geodesia 2003 no. 3, p.108-114. 06-GPS in Almere The Geo-information department of the municipality of Almere has used the 06-GPS system for several months now. They started with measurement of fixed points to test the accuracy of the 06-GPS system. As the results of this test are satisfactory they decided to use the system for other applications. The experiences are described. KEYWORDS surveying, GPS, applications TREFWOORDEN landmeetkunde, GPS, toepassingen Organisatie Het team Geo-informatie 20 medewerkers) is samen met het team Informatieregie en Ontwikkeling, en het team Visual onderdeel van de afdeling Gegevensmanagement van het Almeers Facilitair bedrijf. Er is een nauwe relatie tussen de drie teams. Het team Geo- informatie heeft tot taak: bijhouden van de geografische basisbestanden, grootschalige kaart, kabels en leidin gen, en huisnummering; begeleiden nieuwbouwproces, als berekenen matenplannen en infrastructuur, en het uitzetten hiervan en begeleiden van grondtransacties; algemene landmeetkundige activiteiten. De belangrijkste taken van het team Informatieregie en Ontwikkeling zijn: beheer van grafische netwerken, CAD- en GIS-applicaties, bijhouding van de administratieve basisre gistraties en ontwikkeling en onderzoek. De belangrijkste taken van het team Visual zijn: bijhouding van de kleinschalige topografie, GIS-ondersteuning aan eindgebruikers, ver vaardigen van kartografïsche en thematische producten, en statistiek. geodesia 2003-9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 21