Tentoonstelling kaarten 'De Zeven Provinciën' Schenking aan Atlas van Stolk De Atlas Van Stolk van Museum het Schielandshuis ontving een unieke verzameling oude landkaarten van het artsenechtpaar Blonk-van der Wijst. Deze collectie is, voorzover bekend, de meest complete verzame ling kaarten van de 'Republiek der VII Provinciën'. Een se lectie wordt vanaf 6 juni tot en met 5 oktober 2003 getoond in Museum Het Schielandshuis te Rotterdam. Een video van een gesprek met TV Rijnmond daar leert dat het echtpaar deze kaarten in tien jaar kon verzamelen! De geschonken collectie omvat meer dan tweehonderd landkaarten van Nederland uit de zeventiende en achttien de eeuw. Een groot aantal, omdat er naar verhouding wei nig van deze kaarten op de markt zijn verschenen. Daarbij is het opmerkelijk dat het enige tijd duurde voordat de kaartmakers uit de noordelijke Nederlanden zelf de Zeven Provinciën in kaart brachten. Waarom buitenlanders zulke kaarten maakten, staat bijvoorbeeld bij de tentoongestelde kaart 14 (Leipzig, ±1720) duidelijk aangegeven: zum be- quemen Gebrauch in Schulen, auf Reisen und beij dem Le- sen der Zeitungen". Opmerkelijk is ook dat van het jaar waarin de Zeven Provinciën officieel hun onafhankelijk heid verkregen (1648), alleen een Franse kaart van Nicolas Sanson dateert. Op de tentoonstelling geven vlaggetjes bij de kaarten het land van herkomst aan. Kaarten De kleinschalige kaarten laten allerlei ontwikkelingen zien, zoals de aanleg van trekvaarten en nieuwe wegen, in polderingen en het verschuiven van de zuidelijke landgrens door in oorlog veroverd gebied. De oudste kaart stamt uit 1615, een klein en kleurrijk exemplaar van Pieter van den Keere. De meest recente komt uit het begin van de negen tiende eeuw, toen Nederland en België weer waren samen gevoegd. Rijk is de variatie in formaten. De kleinste meet 5 bij 5,5 cm en is een Italiaans kaartje, uitgegeven in Florence, dat ver moedelijk in een almanakje zat. Eén van de grootste kaar ten heeft een hoogte van meer dan twee meter en zit in de len opgevouwen in een cassette. Deze 'grootste' schaal is on geveer 1:105.000. Rijk zijn ook de versieringen. Veel kaarten zijn met de hand ingekleurd en sommige schitteren door het goud. Van de be kende zeventiende-eeuwse kaartenmaker en uitgever Blaeu is een fraai exemplaar aanwezig met een mooi cartouche met fiere klimmende leeuwen. Ook de andere kaarten zijn vaak een lust voor het oog en laten interessante stijlontwik- kelingen zien. De expositie toont hier van sprekende voorbeelden, beginnend met rolwerk op kaarten uit de Renais sance, en via Franse en Duitse exempla ren uit Barok en Rococo, uitkomend bij het classicisme en de meer zakelijke vormgeving. Persoonlijk vond ik kaart 28 het mooist: "A New and Exact Map of the United Provinces, or Netherlands &c. Accor ding to the Newest and most Exact Ob servations By Herman Moll Geogra pher..". Deze na 1715 in Londen uitge geven kaart bevat als bijproducten links een zeekaart van de Noordzee en rechts stadsgezich ten. De kaarttekst "This Map is taken from actual survys and the most correct Maps" maakt nog nieuwsgierig naar die surveyor'. Catalogus Bij de tentoonstelling verscheen een kleurrij ke catalogus. Voor dit boekje 'De Zeven Provin ciën - Landkaarten van Nederland uit de zeventiende en achttiende eeuw' heeft de schenker van de collectie, Dick Blonk, de inleiding verzorgd (ISBN 9064697914, prijs 10,-). Een fragment: "De Staten-Generaal hebben nooit een opmeting en kartering van de Repu bliek als geheel laten verrichten. Alle kaarten zijn gemaakt door compilatie van de provinciekaarten. Omdat van de belangrijke provincies telkens nieu we kaarten werden gemaakt en deze weer werden verwerkt in de kaarten van de Zeven Provinciën, is er in de loop van de tijd een ontwikkeling te zien in deze kaarten". Een bezoek aan de expositie zij aanbe volen: Atlas Van Stolk, Museum Het Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam, telefoon (010) 217 67 67, www.hmr.rotterdam.nl www.atlas- vanstolk.nl; di t/m vr 10.00 tot 17.00 uur; zater-en zondagen 11.00 tot 17.00 uur. Adri den Boer, redacteur. GEODHSIA 2003-9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 22