Een dagje... Ii De rol van de Dienst Geografie voor de Nederlandse Krijgsmacht Al eeuwenlang hebben legers behoefte aan goede kaarten om hun marsroutes te bepalen, de plaats van verdedigingsstellingen aan te geven of vijandelijke troepenverplaatsingen te markeren. Voor Nederland waren in het verleden meestal kaarten van het eigen land toereikend, omdat de doelstelling zich zelden richtte op het veroveren van naastliggende gebieden. Later, toen samenwerking in NAVO-verband in opkomst was, kreeg met name de Duitse laagvlakte veel belangstelling, vooral om te oefenen in het tegenhouden van de vermoedelijke oostelijke vijand. Tegenwoordig heeft de taak van de Nederlandse krijgsmacht een wereld wijde strekking gekregen. Inzet van Nederlandse landmacht-, marine- en luchtmachtonderdelen kan daardoor over vrijwel de hele wereldbol noodzakelijk zijn. En dat maakt de kaartverstrekking wat lastiger. Overste Frans Visser (r) en redacteur Theo Scheele hij het vaandel van de nieuwe afdeling DGKL. "n het verleden, en met name in de tijden van de Koude Oorlog, werd -bijna al het benodigde geografische materiaal aangeleverd door de Topo grafische Dienst Nederland (TDN) of door één van haar Duitse zusterorgani saties. Als tegenwoordig Nederlandse Apache-helikopters, Leopard-tanks of een marinierspeloton plotseling moe ten worden ingezet in verre landen als Irak, Afghanistan of Libanon, is de eer ste vraag van die onderdelen naar ac tueel kaartmateriaal van het gebied waar de inzet is gewenst. En voor dat kaartmateriaal moet het Nederlandse leger zelf zorg dragen. Maar dat valt dan buiten het werkgebied van de eer dergenoemde TDN. De dienst die daar voor in het leven is geroepen, draagt de hedendaagse naam 'Dienst Geogra fie van de Koninklijke Landmacht (DGKL)'. De DGKL ontleent haar be staansrecht aan een in 2001 gestart le- gerplan, waarbij in één klap alle onderdelen die zich met geografische Op herhaling bij de Koninklijke Landmacht Theo Scheele, redacteur. &A.Ö g 4 t, GEODESIA 2003-9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 32