VVL-Voorjaarsexcursie naar Millingerwaard - Verslag Nadat op 12 juni 2003 om elf minu ten voor elf in de ochtend nog geen drie procent van het aantal WL- leden met algeme ne stemmen vóór de fusie met het GIN had gestemd, begon aansluitend de laat ste excursie onder de WL-vlag. Met schitterend weer wa ren we die ochtend door een touringcar vanaf de Waalkade in Nijmegen naar het 'Wil derniscafé' in Kekerdont, gelegen aan de rand van de Millingerwaard, ge bracht. Katinka Roebert, organisator van deze excursie, hield eerst een kor te inleiding over hetgeen ons te wach ten stond, namelijk de Natuurontwik keling en de Waterbeheersing in de Millingerwaard. Ze had hiervoor twee sprekers uitgenodigd. Gertjan Geerling, medewerker van de Universiteit Nijmegen, maar betaald door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, hield een zeer boei end verhaal over het 'Dynamisch Uiterwaardenbeheer'. Op de plek waar de Rijn zich vertakt in Waal, IJs- sel en Neder-Rijn ligt de Gelderse Poort. Het is een bijzonder natuurge bied, waar flora en fauna vrij spel krij gen. In het hart ligt de Millinger waard. De rivier stroomt hier bijzon der snel en door hoogwater verandert het gebied regelmatig in een over stroomde vlakte. De rivierduinen, ooi bossen en moeraslanden vormen idea le broedplaatsen voor sommige in Nederland zeer zeldzaam geworden vogels. De taak van Gertjan is nu om met behulp van foto's, gemaakt door verschillende soorten satellieten, onderzoek te verrichten naar moge lijkheden om de rivier een beter ver loop te geven. Het is duidelijk dat de waterafvoercapaciteit omlaag gaat door het plaatsen van bomen, en om hoog gaat door het verwijderen hier van. Bodemkaarten worden ver vaardigd en waar te veel grond ligt, zal dat moeten worden verwijderd en andersom. Hij gebruikt hiervoor in de toekomst ook digitale remote-sen sing. Dit is echter nu nog in ontwikke ling. Vervolgens kwam Johan Bekhuis na mens de Stichting Ark aan het woord. Hij toonde ons eerst een kaart met het gebied, gelegen tussen het centrum van Nijmegen en de Duitse grens. Zijn onderwerp was de natuur ontwikkeling van dit ge bied. Johan vertelde eerst wat over de historie aan de hand van foto's waarop te zien is hoe de Mil lingerwaard er ruim tien jaar geleden nog uitzag. Het be stond in hoofdzaak uit boe renland. Mede door de inzet van het Wereld Natuur Fonds wordt het oor spronkelijke rivierenlandschap van ooibossen, rivierduinen en nevengeu len weer in ere hersteld. Wind en wa ter krijgen de vrije hand. Er zijn in middels honderden hectaren wilde na tuur ontstaan. Hierdoor noemt men het wel de 'Millingerjungle'. Natuur lijk zijn er ook nadelen op te noemen. Zo is het broedpaar van de grutto, een echte grasvogel, verdwenen omdat er nu minder gras is, maar hiervoor in de plaats is de blauwe gans gekomen. De uiterwaarden bestonden uit graslan den met weidevogels, bijvoorbeeld de tureluur. Tegenwoordig lijken de uiterwaarden op grote badkuipen in serie. In deze kuipen ontstaat slibvor- ming, wat klei oplevert voor de bak steenindustrie. Tenslotte toonde Johan ons nog een aantal prachtige natuurfo to's van de Millingerwaard. Daarna werd het tijd voor een flinke wandeling door het hele gebied. Niet iedereen had gehoor gegeven aan de oproep om wandelschoenen mee te ne men. De meesten gelukkig wel! Jan, be heerder natuur-rivierengebied bij het Gelderse Beuningen, vertelde al strui nend, en zo nu en dan stilstaand over alle bijzonderheden. Zo staat het wa ter van de rivier 's winters wel acht me ter hoger dan 's zomers. Hij toonde ons de bever, gevangen bij de Duitse Elbe, met nestparadijs voor de winterslaap, verder meertjes waar klei wordt afge graven, zo'n vijftien verschillende soorten wilgenbosjes en een Canadese populier, die wel honderd jaar kan worden. Toen we bij de rivier aankwa men, zagen we ineens een groep van twintig eikenstammen van achtdui zend jaar oud, die hier door Rijkswa terstaat waren opgebaggerd en neerge zet. Aan het eind van de wandeling wees Jan ons op twee voormalige steenfabrieken, waarvan de torens van de ovens nog zichtbaar waren. Tenslot te werden we per boot teruggebracht naar de Waalkade in Nijmegen. Aan boord kregen we een drankje van de WL aangeboden. Daar waren we wel aan toe na deze zeer interessante wan deling. Paul van Schelt GEODESIA 2003-9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 40