Tijdruimtelijk model als basis voor een tijdruim telijk dataformaat Temporeel GIS Een geograaf bestudeert allerlei aspecten die te maken hebben met de ruimte en met de veranderingen hierin. Daarbij gebruikt hij tal van specifieke technie ken en instrumenten, onder andere geografische informatiesystemen. Vandaag de dag wordt hierbij echter voornamelijk aandacht besteed aan statische infor matie. Onderzoek wijst uit dat er meerdere tijdruimtelijke modellen bestaan [1] [5] [6], waarbij enkel het lineair concept als temporeel model wordt gehan teerd. De vraag kan worden gesteld of niet eerder gezocht dient te worden naar een vernieuwd temporeel inzicht, in plaats van een vernieuwd tijdruim telijk inzicht. In dit artikel gaan we dieper in op deze probleemstelling^. Een geografisch informatiesysteem (GIS) is een compu tersysteem (met zowel de software, hardware, data en organisatie ervan) dat gebruikt wordt om geografi sche gegevens op te slaan, bij te houden, te analyseren en te visualiseren. Om dit mogelijk te maken moeten deze gege vens worden vertaald vanuit de realiteit naar het GIS. Nood zakelijke tussenstappen tussen de realiteit en een informa tiesysteem zijn het ruimtelijk model en de gegevensmodel- len. Het ruimtelijk model is de beschrijving van de realiteit, na een weldoordachte informatieanalyse. Deze beschrijving kan allerlei vormen aannemen van kaartminuut tot digita le of getabuleerde data. In het conceptueel gegevensmodel wordt weergegeven welke data worden verwerkt en welke relaties er bestaan tussen de verschillende soorten gege vens. Daarbij wordt de geografische informatie onderschei den in de geometrische gegevens en de niet-geometrische gegevens, ook wel semantische attributen genoemd. De niet-geometrische gegevens kunnen van sterk uiteenlopen de aard zijn. Ze kunnen een directe eigenschap vertolken (bijv. hoogte, diepte, saliniteit) of een relatie naar andere objecten omschrijven (bijv. dit gebouw behoort tot dit ge bouwencomplex). Tezelfdertijd dient er een koppeling te gebeuren tussen de geometrische gegevens en de niet-geo metrische gegevens. Deze koppeling vangt de conceptueel noodgedwongen splitsing tussen geo metrie en attribuut op. De belangstelling van de kartograaf en de geograaf gaat meestal uit naar de ge ometrie van de conceptuele datamodel- len, in het bijzonder het raster- en het vectormodel. Bij het rastermodel wordt de reële wereld voorgesteld aan de hand van een matrix van cellen gelokaliseerd met behulp van rijen en kolommen. Bij het vectormodel wordt de realiteit voor gesteld door punten, lijnen en polygo nen, gepositioneerd door coördinaten. Temporeel datamodel Tijd is een complex gegeven dat tal van kenmerken vertoont: topologie van de tijdlijn, soorten veranderingen, tijds- datering, meerschaligheid, vaagheid en multidimensionaliteit |7|. In het huidige artikel wordt één specifiek as pect uitgediept, namelijk het modelle ren van tijdsintervallen (I). Tijdsinter- 1) Het artikel is geba- seerd op een voor dracht tijdens de IIth National Conference on GIS ResearchUK (GISRUK), Londen, april 2003. N. van de Weghe, aspirant FWO- Vlaanderen, en prof.dr. Ph. de Maeyer, hoofddocent Cartografie en GIS, Universiteit Gent. GEODESIA 2003-9

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 6