Een nieuwe dimensie in meetwerk Veranderingen in de maatschappij vragen om een nieuwe visie Niet eerder stuitten wij op moge lijkheden om door middel van metingen in korte tijd zoveel meetgegevens en daarmee zulke gede tailleerde beschrijvingen van vorm en afmeting van objecten te verkrijgen als met de techniek van het laserscan nen. De termen karteren of meten zijn niet meer aan de or de, realistisch visualiseren is het parool. Met deze nieuwe benadering verandert het product van de geodeet. Nooit is het voor ons de intentie geweest om uitsluitend met de ba sis van de geodesie bezig te zijn. Geen traditionele metho den, maar de dynamiek van nieuwe technieken is de in steek. De toekomstige behoeften zullen gekenmerkt wor den door een excessieve drang naar informatie. In de strijd om de gegevensverstrekking zal de geodeet een belangrijke rol spelen. Realistische en betrouwbare gegevens zijn daar bij zijn wapen. Het succes voor de geodeet hangt af van de ontplooiing van het vakgebied in de toekomst. goede of slechte intenties wordt de werkelijkheid gepresenteerd ter on dersteuning van strategisch beleid. Zo is niemand de tentoonspreiding van de visuele kracht rond de invasie in Irak ontgaan. Op websites zoals Earthviewer.com kon via gedetailleer de satellietbeelden de progressie van de Amerikanen worden gevolgd. De nieuwszender CNN gebruikte virtuele maquettes om de slag om Bagdad in de huiskamers te brengen. Hoewel over het algemeen militaire be langen de voorloper zijn van nieuwe geo detische ontwikkelingen, worden deze mettertijd ook gevoed door vreedzame ci viele behoeften, bijvoorbeeld op het vlak van visualisaties van de werkelijkheid. Laseropname boerderij (Callidus). Eind jaren tachtig werd met behulp van een draadmodel de publieke opinie ge raadpleegd omtrent het ontwerp van het Haagse stadhuis van Richard Meier. On danks het betrekken van het publiek bij deze besluitvorming was het voor velen even slikken toen bleek dat ondanks die raadpleging na de realisatie resulteerde in wat in de volksmond 'het ijspaleis' is gaan heten. Als hulpmiddel in de ont werp- en uitvoeringsfase van bouwkun dige, civieltechnische en industriële pro cessen is een realistische en precieze pre sentatie van een bestaande situatie nood zakelijk. Men krijgt hierdoor eenvoudig een goed beeld van de nieuwe situatie. Laseropname boerderij (Cyrax). Sinds de computer gemeengoed van de maatschappij is ge worden, bevinden we ons in een wereld die overstelpt wordt met informatie. De bevolking maakt gretig gebruik van de overdaad aan media, met internet als het summum van de toevoer. Het product van de kenniseconomie is im materieel en abstract, maar vormt een handvat voor het be sturen van de materiële wereld. Een sprekend aspect hier van is het digitaal visualiseren van de werkelijkheid. De vraag om informatie lijkt parallel te lopen aan de vraag om visualisatie. Door de hoge verwachting van de gebruiker moeten de visualisatietechnieken tot een realistische per fectie worden gesmeed. Door de eeuwen heen worden visualisatietechnieken ge bruikt als hulpmiddel bij het presenteren van informatie. Niet altijd heeft daarbij de realiteit vooraan gestaan. Met Robert Hoddenbach en William Waggeveld, afgestudeerden Hogeschool van Utrecht, opleiding Geodesie/Geo-Informatica, afstudeeropdracht bij Ingenieursbureau Passe-Partout bv. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 10