Zes maanden onderzoek De presentatiefase van deze processen geschiedt nog veelal analoog of hoog stens tweedimensionaal. 'Virtual reali ty' en 'augmented reality' vormen een duidelijke spil in de toenemende infor matiebehoefte. Het minder bekende 'augmented reality' (toenemende wer kelijkheid) is een presentatie van de werkelijkheid met daarin GIS-informa- tie, ontwerpen, of handleidingen ter ondersteuning van de beeldvorming van de gebruiker. Simpel gezegd: com binatie van virtuele en bestaande rea liteit. Dit spreekt dus nog meer tot de verbeelding dan 'virtual reality'. Tot voor kort werd deze 'werkelijk heid' verkregen uit een efficiënt mini mum aan gegevens, ingewonnen met conventionele meettechnieken voor de puntsbepaling, zoals GPS en tachy- metrie. Voor de bovenstaande ontwik kelingen is er een andere inwinnings- techniek nodig. Een techniek capabel deerscriptie op dit onderwerp te baseren. Gezien de fre quente publiciteit in de verschillende media wordt er mo menteel hard aan de weg getimmerd door de verschillende bedrijven. Ingenieursbureau Passe-Partout bv zoekt reeds geruime tijd naar een middel om het onderscheidend ver mogen van het bedrijf te behouden of zelfs te vergroten. In samenspraak met het ingenieursbureau zijn we voor ver schillende 3D-laserscanners nagegaan waar de toepassings gebieden liggen. In de voortgang van het onderzoek hebben wij ons moeten beperken tot de Callidus en de Cyrax 2500, omdat deze beschikbaar werden gesteld voor de proefpro jecten. Het uiteindelijke doel voor Passe-Partout was op grond van het onderzoek en aanbevelingen het beste systeem te im plementeren in de bedrijfsvoering. Hierbij werd gekeken naar het meest veelzijdige systeem. Welk systeem het beste scoort op diverse punten als snelheid, nauwkeurigheid, effi ciënte verwerking, support en marktpositie. Aan de hand van de uitgevoerde projecten is gebleken dat het Callidus-systeem vooral geschikt is voor het scannen van 'interieur'. Dit is het gevolg van het gebrek aan detail en reflectie, alsmede het niet kunnen richten van de laser. Laseropname afstandstest 2. Laseropname afstandstest. om met een hoge resolutie en contact loos de omgeving geometrisch te be schrijven. Uit de titel blijkt dat de na der te beschrijven techniek 3D-lasers- cannen betreft. Blijft het een niche markt of wordt het dé nieuwe inwin- ningstechniek voor de geodeet? 3D-laserscannen is nog steeds een ta melijk nieuw fenomeen. Hoewel het principe bij menigeen bekend is, was bijna een jaar geleden de geringe ken nis over de praktische inzetbaarheid van de techniek de reden om een afstu- Voor de veelzijdigheid aan werkzaamheden van het inge nieursbureau is de Callidus te beperkt. De Cyrax 2500 past beter in de bedrijfsstructuur van Passe-Partout. De scanner is gericht op industriële toepassingen, maar met bewezen potentie in andere weidevelden, zoals woning- en utiliteits bouw, renovatie, architectuur, stedenbouw, archeologie, enzovoort. Hierbij moet wel worden aangegeven dat de pre cisie van het systeem niet toereikend is voor de industrie metingen waar een extreem hoge precisie 2mm) nodig is. Het bureau zet daarvoor industriële precisie-totalstations in of close-rangescanners. Naar aanleiding van het afstudeeronderzoek is er een uit spraak gedaan over de praktische inzetbaarheid van het systeem binnen een meetbureau. De inzet en het succes van de techniek hangen af van de eisen die de klant aan het pro- GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 11