Gedachteverandering De volledige afstudeerscriptie 'Toepassings gericht 3D-laser- scannen' is op te vragen bij geodesie@fnt.hvu.nl duet stelt. Gaat de opdracht 0111 een hoge mate van detail, volledigheid of het creëren van een duurzaam product, dan is de laserscantechniek het beste. De duurzaamheid van het product moet worden gezocht in digitale gegevens die ge durende de levensduur van het gescande object gebruikt kunnen worden. Is een volledig of gedetailleerd beeld niet nodig, dan rest de vraag of de laserscantechniek sneller of veiliger is dan de meer traditionele tachymetrie. Bij het be palen van volumes van reliëfrijke terreinen of het inmeten van moeilijk begaanbare locaties kan dit het geval zijn. Het ingenieursbureau heeft veel ervaring op het gebied van zeer specialistische industriële metingen. Door de verschil lende meettechnieken en een koppeling tussen de verschil lende afdelingen van het bedrijf worden dimensionele pro blemen opgelost. Door de komst van de laserscantechniek is het ingenieursbureau nog beter in staat informatie voor de klant te filteren en hem op die manier optimaal te bedienen. Vragen van de klant kunnen door de integratie van de tech nieken altijd worden beantwoord. Er wordt een totaaloplos sing aangeboden, waarbij de klant de mogelijkheid heeft ook zelf deel te nemen aan de oplevering van meetgegevens. Of de laserscantechniek een nichemarkt blijft of dat deze hét nieuwe gereedschap van elk meetbureau gaat wor- Laseropname Gashouder Corus. Laseropname Petrochemische module. den, zal deels afhangen van de afne mers van geodetische producten. Er zal een gedachteverandering bij de klant moeten plaatsvinden om de techniek op een correcte manier binnen de bedrijfsvoering te kunnen implementeren. De klant zal duide lijk moeten worden gemaakt dat de derde dimensie de toekomst is. In de overstap van tweedimensionele naar driedimensionele producten is de la serscantechniek een probaat middel. Verder zal de extra waarde van de hoeveelheid informatie door de klant worden gewaardeerd. In de toekomst zal een landmeter niet meer bepalen wat er gemeten wordt, maar kan de klant zelf in een realistische situatie alle gewenste gegevens extraheren en bewerken. De klant hoeft geen genoe gen meer te nemen met traditionele producten, maar mag een interactief driedimensionaal model verwachten, dat hij kan presenteren en bewerken. Het vermoeden bestaat dat de rol van de geodeet hierin adviserend en behe rend zal zijn. De nieuwe dimensie binnen het geode tische vakgebied zal vooral in de inte gratie tussen de verschillende technie ken zitten. De nadruk zal worden ver legd van puntsbepaling naar presenta tie. In deze overstap zal het visuele as pect een grote rol spelen. Door de herkenning van driedimensionale in formatie door de burger zal in de ko mende jaren de profilering van het vakgebied misschien wat verder terug lopen. Echter zolang er behoefte is aan informatie over vorm, maat en dimen sionele kwaliteit, zal er behoefte blij ven aan geodeten. De laserscantech niek vormt niet het ei van Columbus voor de ontplooiingsmogelijkheden van de geodeet, maar is een interes sant nieuwe 'tooi' waarmee de geodeet zich kan onderscheiden. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 12