Off line werken On line/off line werken (hybride architectuur) OBIELE APPLICATIE tie wordt gekozen, is het niet nodig om de applicatie uit te rollen over de mo biele platforms. Bovendien kan een webapplicatie in hoge mate platform onafhankelijk worden gemaakt. Een on line oplossing stelt hoge eisen aan de telecommunicatie-infrastruc- tuur. Deze moet altijd bereikbaar zijn en over voldoende bandbreedte be schikken om vlot de benodigde (geo grafische) gegevens te kunnen aanleve ren. Helaas voldoet de huidige infra structuur nog niet aan deze eisen. GSM is in hoge mate beschikbaar, maar heeft onvoldoende bandbreedte. GPRS heeft een grotere bandbreedte, maar is voor volledig on line toepassingen nog onvoldoende wanneer veel data moe ten worden uitgewisseld. In de prak tijk wordt tussen de 20 en 40 KBit/s be haald. Dit betekent dat nog niet de snelheid wordt gehaald van een stan daard 56K-modem. Bij herhaaldelijk inzoomen op een kaart kan dit tot on werkbare vertragingen leiden. Ook is de beschikbaarheid van GPRS nog vrij onzeker. Indien veel mobiel gebeld wordt en er geen GSM-verbindingen (timeslots) meer beschikbaar zijn binnen een bepaalde cel, worden de GPRS-timeslots beschikbaar gesteld voor het GSM-netwerk, met als gevolg dat er geen GPRS-verbinding mogelijk is. Voor zowel GSM als GPRS geldt dat de dekking binnen gebouwen ontoe reikend kan zijn of zelfs niet toege staan, zoals in ziekenhuizen. Als er geen verbinding is bij een on line ap plicatie, dan is de applicatie en/of de data niet beschikbaar voor de buiten dienstmedewerker, waardoor hij zijn werk niet kan uitvoeren. Een volledige on line verbinding met de backoffice is alleen nodig waar ge gevens veel wijzigingen ondergaan en/of van direct belang zijn voor anderen in het veld of op kantoor (gegevens heb ben veel dynamiek en zijn tijdskritisch). Dit is het geval bij bijvoorbeeld applicaties voor calamiteitenbestrijding, ondersteuning van operationele politietaken, brandweer, deurwaar-ders, enzovoort. De meeste toepassingen hebben Plaatsbepaling voldoende aan één van de andere strategieën. met GPS. Bij een offline applicatie worden de gegevens vanuit de back office op het mobiele platform geplaatst. Een medewerker maakt gebruik van de gegevens die op zijn mobiele plat form zijn opgeslagen voor raadplegen en muteren. Als de bewuste medewerker weer thuis of op kantoor komt, kun nen de gewijzigde gegevens, via het bedrijfsnetwerk, wor den gesynchroniseerd met de database van de backoffice. Voordeel van een offline verbinding is dat er geen afhanke lijkheid is van een GSM- of GPRS-verbinding. Dit levert een hogere beschikbaarheid en betrouwbaarheid van de appli catie op. De bandbreedte is minder belangrijk, omdat maar eens of twee keer per dag gegevens worden gesynchroni seerd. Een nadeel van een off line verbinding is dat data voor een langere tijd worden meegenomen. Dit heeft tot ge volg dat verschillende versies van gegevens kunnen ont staan, doordat verschillende personen dezelfde gegevens kunnen wijzigen. Binnen de bedrijfsprocessen en de appli catiearchitectuur dienen hiervoor maatregelen te worden getroffen. Dat kan zijn door processen zo in te richten (als dit al niet zo is), dat twee medewerkers niet dezelfde gege vens hoeven te wijzigen. Een extra hulpmiddel hierbij is de gegevens te beveiligen in de database voor wijzigingen (long transaction control), zodat maar één buitendienstme dewerker de gegevens kan wijzigen. Indien toch meerdere personen de gegevens moeten kunnen wijzigen, kan versie- beheer op de gegevens worden gevoerd (zie: Versiebeheer). Een ander nadeel is dat met deze architectuur de buiten dienstmedewerkers altijd thuis of op kantoor gegevens moeten synchroniseren. Bij een hybride architectuur worden de voordelen van on li ne en offline gecombineerd. In deze situatie synchroniseert de buitendienstmedewerker 's ochtends zijn gegevens via het bedrijfsnetwerk. Alle benodigde administratieve en geo grafische informatie wordt op het mobiele platform ge plaatst. In het veld worden via de on line verbinding alleen wijzigingen gesynchroniseerd of nieuw benodigde informa tie gedownload wanneer er behoefte aan is. Door alleen wij zigingen te synchroniseren wordt oponthoud door de be perking van de (GPRS-)bandbreedte geminimaliseerd. Hier mee heeft de medewerker de meest recente informatie zo dra er verbinding is geweest. Op het moment dat er geen verbinding is, kan toch worden gewerkt omdat alle gege vens lokaal op het mobiele platform staan. Zodra het moge lijk is een verbinding op te bouwen, kan de medewerker GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 15