weer over recente gegevens beschikken. Het automatisch synchroniseren van wijzigingen op het moment dat een verbinding mogelijk is, wordt nog beperkt ondersteund door standaard mobiele applicaties. Daarom zal bij deze ar chitectuur meer maatwerk moeten worden verricht dan bij de andere type verbindingen. Dit maakt de applicatie duur der. Kies daarom voor dit type architectuur als een offline applicatie niet toereikend is voor de informatievoorziening. Afhankelijk van de gewenste actualiteit kan er met deze ar chitectuur voor worden gekozen een deel van de gegevens altijd on line te raadplegen via de backoffice. Zo is het ook mogelijk om alleen geografische ondergronden lokaal op te slaan, terwijl dynamische locatiegebonden gegevens on li ne worden opgehaald. Een voorbeeld hiervan is file infor matie die afgebeeld wordt op een statische ondergrond. Echter, geen verbinding betekent in dit geval geen informa tie op het mobiele platform. Versiebeheer Met versiebeheer wordt hier bedoeld het werken op kopie ën (versies) van gegevens om wijzigingen op een later tijd stip op te nemen bij de originele gegevens. Hierbij wordt ge controleerd of in verschillende versies dezelfde gegevens zijn gewijzigd. Indien dit het geval is, wordt via beslissings regels bepaald hoe de verschillen worden opgelost. Indien de regels niet toereikend zijn, wordt de operator gevraagd te kiezen voor een bepaalde versie van het gemuteerde ob ject. Bij een on line verbinding (cliënt server architectuur) is het niet nodig om versiebeheer te doen. Een buitenmede werker werkt direct op de gegevens in de database; het lock- mechanisme van de database voorkomt dat medewerkers tegelijkertijd een gegeven wijzigen. De tijdsduur tussen het ophalen van het gegeven, wijzigen en terugzetten in de da tabase is dan betrekkelijk kort. Bij off line gebruik van de applicatie worden de data voor een langere tijd meegeno men. De kans is groter dat verschillende medewerkers de zelfde data aanpassen. Indien dezelfde gegevens kunnen worden gemuteerd, zal een systeem met versiebeheer moe ten zijn uitgerust om conflicten tussen wijzigingen op het zelfde object te kunnen oplossen. Bij off line/on line syste men is versiebeheer minder dwingend dan bij geheel offli ne gebruik van de applicatie. Echter, als er voor langere tijd geen verbinding is geweest, bestaat een kans dat een object Gegevens meer dan door verschillende personen is gemuteerd. alleen attributen aan een kaartlaag. Kadastraal perceel Appartement Geografisch Administratief Subject Integratie administratieve en geografische informatie Binnen een mobiel GIS worden geogra fische en de daarbijbehorende attri- buutgegevens ontsloten. Wanneer de administratieve informatie alleen de attribuutgegevens betreft, kan men prima uit met alleen GIS. Vaak is het zo dat er meer administratieve gege vens nodig zijn dan alleen de attri buutinformatie die aan een geogra fisch object hangt. Bijvoorbeeld meer dere appartementen op één kadastraal perceel, waarbij één appartement meerdere eigenaren kan hebben. Bovendien wordt zelden alleen GIS in het veld gebruikt. Vaak wordt GIS geïn tegreerd met een inspectiesysteem, werkordersysteem, planningspakket, enzovoort. Daardoor is altijd systeem integratie nodig. Daarom zullen naast GIS ook voorzieningen moeten worden getroffen voor de niet GIS-gegevens. Verschillende leveranciers (zoals IBM, Oracle, Microsoft en iAnywhere) bie den hiervoor goede tools, waarmee ef ficiënt administratieve gegevens tus sen backoffice en het mobiele plat form kunnen worden uitgewisseld of opgeslagen in de database op het mo biele platform. Kwaliteitsbewaking Een veel gehoord argument is dat met de introductie van een mobiel systeem voor de buitendienst fouten door over nemen van handgeschreven gegevens in het systeem tot het verleden beho ren. De medewerker voert het gegeven namelijk maar één keer in en vaak via een meerkeuzenlijst, en de applicatie voert validaties uit op de ingevoerde gegevens. Hier zit ook meteen een ad dertje onder het gras. Bij het overne men van gegevens van papier vindt be wust of onbewust een controle plaats op de gegevens, waardoor fouten her steld kunnen worden. Bij een geheel geautomatiseerd systeem waar gege vens alleen bij de bron door een mede werker worden vastgelegd, zullen deze fouten niet meer worden herkend. De afhandeling wordt immers volledig door het systeem gedaan. Echter, de va lidatie op de ingevoerde gegevens is vaak beperkt. Zo kreeg eens een huis houden een zeer hoge rekening voor het verbruik van water, omdat de me- Appartementen Subjecten Kadastraal perceel GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 16