Geodeet-kunstenaar Loman1) Gert van Engelen, freelance redac teur van Delft Integraal. Van jongs af wilde Jan Loman beeldend kunstenaar worden. Maar in plaats van de Amsterdamse Rijksaca demie werd het de Delftse Technische Hogeschool. Hij studeerde er af als civiel landmeter en bleef dat beroep trouw: heel zijn werkzame leven werkte deze geodeet bij het Kadaster, in Nederland zowel als in Nederlands-Indië. Maar hij verslonsde zijn passie evenmin. Eerst in zijn schaarse vrije tijd, later tijdens de overvloedige pensioenja ren ontwikkelde hij zich tot een uiterst productieve kunste naar, die zich soepel bediende van de meest uiteenlopende technieken. In hoofdzaak zijn het abstracten, constructi vistische werken, hetgeen naadloos past bij zijn meetkundi ge denkwijze. Jan Loman is recentelijk vijfentachtig jaar ge worden. Enigszins moeizaam schuifelt hij door de voorma lige burgemeesterswoning in Beetsterzwaag, die hij al ruim veertig jaar bewoont. Maar hij heeft zijn spankracht nog geenszins verloren. "Ik ben nog dagelijks bezig met schep pen. Ik kan het niet laten". Portret van een curieus dubbel leven. Jan Loman heeft vandaag zijn handen vrij. Zijn tien jaar jongere zus, ook weer alleenstaand, is over uit Amsterdam om hem bij te staan. Zij maakt koffie en smeert broodjes, hij reist in gedachten terug naar de jaren dertig van de vori ge eeuw, die periode dat zijn leven in een mal werd gego ten. Geboren in Bolsward had hij in Gorredijk de lagere school voltooid, en in Heerenveen de hbs waar later Wim Duisenberg zich zou melden. Alles in Jan Loman (1918) hun kerde naar het kunstenaarschap. Tekenen deed hij al vanaf zijn tiende, op school had hij er zelfs een tien voor gehaald. Zijn ouders ontregelden zijn illusies. "Ik behoor nog tot de generatie die nog wilde luisteren naar z'n ouders; dat ligt nu een beetje anders. Mijn ouders vroegen me: 'Maar heb je het idee dat je als kunstenaar een broodwinning kunt ver werven?". Dat was natuurlijk vreselijk onzeker. We hebben de eindexamenlijst erbij gehaald. De exacte vakken spron gen eruit. En zo werd het de Technische Hogeschool in Delft, de enige in Nederland toen". 2003.2. Terstond verdween de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten in Amsterdam uit het zicht. Loman kan 'vrij nauwkeu rig' het jaar reconstrueren dat dit instituut de focus van zijn verlangens werd. Het was in 1935, zojuist was in Den Haag het Gemeentemuseum geopend dat door Berlage was ontworpen. "Enkele weken later was ik daar, als zeventien jarige. Ik raakte onder de indruk van twee verschillende stij len: de romantische Haagse School en de Stijlgroep". Vooral de kennismaking met het werk van Mondriaan en Theo van Doesburg trof hem als een bliksem. "In het werk van de Stijlgroep zitten meetkundige elementen, die aansluiten bij mijn wiskundige denkwijze. Dat heeft mijn leven beslis send beïnvloed. Als de Stijl er niet was geweest, was ik er niet geweest". Kunst had hem aangeraakt en in het klapnet gevangen. Maar in plaats van de Rijks academie begon Loman in 1937 ge hoorzaam aan de studie geodesie. In 1941 verwierf hij de volledig in on bruik geraakte titel c.l. (civiel landme ter), en dat nog net op tijd. "Om te kunnen blijven studeren, moesten stu denten van de Duitse bezetter een loy aliteitsverklaring tekenen. Daar ben ik gevrijwaard voor gebleven, doordat ik op tijd afstudeerde. Ik heb vreselijk ge zwijnd". Twee bepalende herinneringen heeft Loman overgehouden aan zijn Delftse periode. De ene betreft Willem Scher- merhorn, de hoogleraar landmeetkun de en luchtkartering die na de Tweede Wereldoorlog premier werd. "Hij heeft veel betekend voor mij 0111 zijn mense lijkheid", zegt Loman, die ter illustra tie deze anekdote vertelt: "Op 14 mei 1940 stonden wij op de Kanaalweg, bij het Geodesie-gebouw. We zagen in zui delijke richting ontzettend veel rook. Een uur later bleek dat Rotterdam in brand stond. Schermerhorn en ik zijn samen meteen op de fiets gestapt - hij naar zijn ouderlijk huis in Schermer horn, terwijl ik via de Afsluitdijk in Leeuwarden probeerde te komen". Het kunstenaarschap bleef sudderen bij Loman en al in zijn Delftse jaren te kende zich het dubbelleven af dat hij zou gaan leiden: buiten zijn vakgebied volgde hij de colleges kunstgeschiede nis, die destijds werden gegeven door Huib Luns, de vader van de latere Mi nister van Buitenlandse Zaken Joseph Luns. "Ik voelde me aangetrokken tot de kunst, dus ieder vrij moment ging ik naar de colleges van Huib Luns. Het was een ontzettend prachtige vertel ler, een bourgondische geest". Nog in 1941 begon Jan Loman in Leeuwarden aan zijn lange loopbaan bij het Kadaster, die eindigde in 1981, op 63-jarige leeftijd. Even leek er een breuk te ontstaan in zijn toewijding aan de landmeetkunde. Dat was in 1945, enkele maanden na de bevrij- 1) Overgenomen uit Delft Integraal, GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 20