geleerd. Daar heb je geen kwast voor nodig. Haiku's verei sen ook een kernachtig taalgebruik, zonder omhaal van woorden. Ze dwingen je 0111 iets extreem eenvoudig te ver beelden, terwijl je de lezer de vrijheid laat zich er al of niet in te herkennen. Je kunt ze ook altijd maken, bijvoorbeeld als je de slaap niet kunt vatten, als je door de polders naar Amsterdam rijdt, als je over het strand loopt. Het bedenken van een haiku is precies hetzelfde als vroeger op de hbs een meetkundesom oplossen. Je zag 't binnen vijf minuten óf je zat er een maand mee te klieren". Zijn eerste haiku's vallen ongeveer samen met zijn eerste bezoeken aan Schiermonnikoog, het eiland dat Jan Loman zijn 'derde vaderland' noemt. Noorwegen is met het fjor- dengebied zijn tweede. "Mijn vrouw en ik zijn dikwijls op Schiermonnikoog geweest, we gingen wel zo'n tien keer per jaar. Maar altijd buiten het badseizoen; anders is het te druk. En dan liepen we anderhalf uur over het strand. Dan heb je alle tijd om dingen te bedenken". Na deze omzwerving, nodig om de veelzijdigheid van Jan Loman uit te lichten, terug naar diens kunstenaarschap. Loman pensioneerde in 1981 vervroegd, om meer tijd te kunnen besteden aan zijn beeldend kunstenaarschap. Het waaierde uit. Nog meer technieken maakte hij zich eigen, zijn productie zwol aan. Hij reeg de ene expositie aan de andere, in binnen- en buitenland. Hij heeft een indrukwek kende schare bewonderaars. Loman wijst er met klem op dat hij zijn kunstenaarschap zo tegelijk heeft kunnen ver diepen en uitbreiden, omdat hij een inkomen had. "Ik hoefde geen kunstenaar om den brode te zijn. Ik verkeer in de omstandigheid dat ik me niet hoefde te richten op wat het publiek mooi vindt. Als beroepskunstenaar kun je daar het slachtoffer van worden, domweg omdat er brood op de plank moet komen. Ik kon me beperken tot datgene wat ik nodig vond om te doen, hoewel geen mens er natuurlijk ongevoelig voor is als je werk in beperkte kring wordt ge waardeerd". Zelf kan Loman zijn eigen werk, zelfs na al die decennia, merkwaardig genoeg niet omschrijven. "Dat moet een jour nalist maar in de krant doen", zegt hij afwerend. "Ik vind het vreselijk moeilijk om mezelf te duiden". Net zomin kan hij verklaren wat hem zo aantrekt in het kunstenaarschap. "Daar kan ik geen antwoord op geven. In de schilderkunst overkomt het je". Heeft zijn studie geodesie dan misschien het karakter van zijn kunstenaarschap gevormd? Korzelig: "Nee, helemaal niet. Hooguit heeft het kunstenaarschap be vestigd wat ik van nature al had: de exactheid die je ook tegenkwam bij de Stijlgroep". Het zijn reacties die van hem weer een prototypische kunstenaar maken: kunstenaars kunnen doorgaans hun werk niet verwoorden. Wat zijn werk in ieder geval niet kenmerkt, is landschappelijkheid die Loman zo omkleeft. Die conclusie kun je makkelijk trek ken, zoals ook is gebeurd, omdat Loman als geodeet, land schapsminnaar en haikuschrijver immers een exacte, ecolo gische en poëtische visie op het landschap in zich verenigt. "Maar landschappen", corrigeert hij, "maak ik zó inciden teel. Tegenover één landschap maak ik minstens tweehon derdvijftig abstracten. Als mijn werk dan moet worden ge karakteriseerd, noem het dan: abstracten en een enkele keer een landschap". Eén van Lomans haitu's. En zo is Jan Loman schatplichtig geble ven aan die ene, overdonderende expo sitie in het Haagse Gemeentemuseum. In zijn spaarzame landschappen 'kun je in de verte de Haagse School zien terugkomen', in zijn abstracten weer spiegelt zich het constructivisme dat hem in de Stijlgroep trof en dat won derwel aansloot bij zijn exacte geest. "Als je wiskunde begrijpt, ben je ook abstract bezig". De cirkel is rondgeko- Jan Loman is afgelopen februari vijf entachtig jaar geworden. De galerie die hij enige jaren dreef in Beetster- zwaag, is opgeheven. Maar als kunste naar is hij nog onvermoeid. Hij kan geen futloos, lusteloos leven leiden, hij blijft gedreven. "Ik heb geen geduld om een boek te lezen, ik móet zelf wat doen. Waarom ik nog elke dag bezig ben? Omdat ik het niet kan laten". Hij trekt er voor zijn landschappen niet meer op uit. "Als je wat ouder bent, zit 't allemaal op de harde schijf. Ik hoef voor een landschap niet meer naar bui ten toe; dat is allemaal opgeslagen". Geen eurocent verdient hij meer aan de onafzienbare reeks kunstwerken die hij heeft vervaardigd. Dat heeft te maken met een opvallend initiatief van hem: de ideële Stichting Paerde- marct, die in 1993 is opgericht en is ge noemd naar een zandbank bij Schier monnikoog. "Mijn vrouw en ik hebben geen kinderen", licht Loman toe. "Maar er was wel een grote hoeveel heid beeldend werk in huis, van me zelf en van derden: gekocht of gekre gen. Al dat werk is ondergebracht in de stichting. Het bestuur probeert dat werk te verkopen en de opbrengsten daarvan zijn voor culturele doeleinden op Schiermonnik oog". Loman en zijn echtgenote bouwden onder de bevolking (achthonderdvijf tig personen) een 'grote kennissen kring' op. Ze raak ten verslingerd aan Schiermon nikoog en via de Stichting Paerde- marct tonen ze hun dankbaar heid. Loman, we- GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 22